Jaroslava Skleničková, poslední přeživší tragického vyhlazení Lidic, zemřela v klidu ve svém domě v Lidicích. Odešla ve věku 98 let, obklopena svou rodinou. O její smrti informovala její dcera Jitka Pečová. Skleničková byla jednou z těch, kteří přežili hrůzy druhé světové války a deportaci do koncentračního tábora Ravensbrück.
Její život byl hluboce poznamenán tragédií, kdy nacisté 10. června 1942 vypálili obec Lidice a povraždili její mužské obyvatele včetně jejího otce. Jaroslavu, tehdy šestnáctiletou dívku, spolu s matkou a sestrou poslali do koncentračního tábora, připomněly Novinky. Jak sama vzpomínala, její mládí bylo navždy poznamenáno hrůzami války, ale její síla a odhodlání jí umožnily žít naplněný život. Po válce se provdala, vychovala děti a pomáhala široké rodině.
Zemřela paní Jaroslava Skleničková; poslední přeživší žena lidické tragédie.
— Ministerstvo kultury (@MinKultury) September 29, 2024
V šestnácti letech ji nacisté spolu s matkou, sestrou a dalšími ženami poslali do KT v Ravensbrücku. Otce a ostatní muže z Lidic zastřelili, vesnici srovnali se zemí.
🥀 Upřímnou soustrast blízkým. pic.twitter.com/1WINX2xD11
Během svého života se Skleničková často vracela ke vzpomínkám na tragédii Lidic a na ženy, se kterými se setkala v Ravensbrücku. „Po celý můj život jsem se snažila chovat stejně čestně, nezištně a obětavě jako ony,“ řekla v jednom z rozhovorů. Tyto vzpomínky zachytila také ve dvou knihách – Jako chlapce by mě zastřelili a Vzpomínky mě stále tíží.
I přes své těžké zážitky si Skleničková udržela vnitřní sílu a klid. Osobní svoboda a lidská důstojnost pro ni zůstaly klíčovými hodnotami. Po válce se otevřeně stavěla proti tomu, aby komunistický režim zneužíval lidickou tragédii pro své politické cíle. Rovněž po roce 1989 cítila povinnost připomínat důležitost demokracie a ochrany lidských práv.
Po návratu do Lidic se aktivně podílela na předávání historické pravdy dalším generacím. Až do vysokého věku se účastnila veřejných debat, setkání a vzpomínkových akcí. Byla držitelkou prestižní mezinárodní ceny Egona Ervína Kische za své literární dílo.
Jaroslava Skleničková navždy zůstane symbolem lidské odolnosti a paměti národa. Její životní příběh je mementem nejen válečných hrůz, ale i nezdolné lidské vůle a touhy po spravedlnosti.