Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Polsko distribuuje jódové pilulky. Obavy z ukrajinské jaderné elektrárny rostou

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Polsko, znepokojené boji kolem ukrajinské jaderné elektrárny Záporoží, distribuovalo jódové tablety regionálním hasičům. Ty je mají rozdat lidem v případě radioaktivního ozáření, řekl ve čtvrtek náměstek ministra. Informovala o tom agentura Reuters či server Notes from Poland.

  Rozhodnutí padlo na pozadí obav o bezpečnost jaderných elektráren na sousední Ukrajině. Jód je považován za způsob ochrany těla před stavy jako je rakovina štítné žlázy v případě expozice radioaktivnímu záření.

  O uvolnění zásob jodidu z vládních strategických rezerv rozhodují guvernéři provincií nebo ministerstvo zdravotnictví podle polského jaderného zákona. Mělo by být přijato pouze v případě jaderných katastrof po obdržení příslušných sdělení od úřadů, informoval server
  Notes from Poland.

  Jedná se o preventivní akci

  „Po zprávách médií o bojích u jaderné elektrárny Záporoží jsme se rozhodli… s předstihem podniknout ochranná opatření k distribuci jódu,“ řekl soukromému vysílání Radio Zet náměstek ministra vnitra Blažej Pobozy. „Chtěl bych všechny občany ujistit, že jde o rutinní preventivní akce,“ dodal.

  „Jde o standardní postup, stanovený zákonem a používaný v případě možného radiačního nebezpečí,“ oznámilo ministerstvo vnitra. „Zároveň bychom Vás rádi informovali, že v současné době nic takového nehrozí. Situaci průběžně monitoruje Národní agentura pro atomovou energii.“

  Ministerstvo ujistilo, že „služby odpovědné za státní bezpečnost jsou v neustálé pohotovosti a pro každého občana Polska je zajištěno dostatečné množství jodidu draselného“.

  V případě potvrzené kontaminace by se daly do pohybu plány na distribuci tablet jodidu draselného, ​​které pomáhají zabránit vstřebávání radioaktivního jódu štítnou žlázou. Po černobylské katastrofě na Ukrajině v roce 1986 polské úřady také podaly jodid milionům občanů, zejména dětí.

  Lidé si jód nakupují sami, pamatují Černobyl

  Ruská invaze na Ukrajinu postavila bývalé sovětské satelitní státy do nebezpečné pozice. Hrozba ruského prezidenta Vladimira Putina, že použije jaderné zbraně, už v raných fázích války přiměla podle agentury Reuters obyvatele, aby se snažili zásobit se jódem.

  V počátcích války na Ukrajině média informovala, že Poláci, z nichž mnozí ještě pamatují černobylskou katastrofu, se začali zásobovat jódem sami, přičemž lékárny v Polsku hlásily zvýšené tržby.

  V prvním týdnu po ruské invazi se počet lékáren prodávajících jód více než zdvojnásobil, řekl tehdy agentuře Reuters polský web gdziepolek.pl, který pomáhá pacientům najít nejbližší lékárnu s lékem, který hledají.

  Nové ostřelování

  Ostřelování v lokalitě Záporoží, největší evropské jaderné elektrárny, poškodilo budovy poblíž jejích šesti reaktorů a přerušilo elektrické kabely. Případná jaderná katastrofa by postihla i sousední země. Rusko a Ukrajina se z ostřelování jaderné elektrárny obviňují navzájem.

  Ruská armáda vypálila devět raket na město Záporoží, které zasáhly hotel a elektrárnu, řekl ve čtvrtek regionální guvernér Oleksandr Starukh.

  Záporoží je asi 50 km od stejnojmenné jaderné elektrárny. Šéf atomové agentury OSN ve středu řekl, že se nevzdá plánu na vytvoření ochranné zóny kolem elektrárny Záporoží navzdory ruským plánům mobilizovat nové vojáky a uspořádat v regionu referendum.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS