Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Polské a německé úřady si neví rady s masivním úhynem ryb podél řeky Odry

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V řece Odře uhynuly od konce července tuny ryb. Polským a německým úřadům se však prozatím nedaří zjistit příčinu. V řece nicméně našly zvýšený podíl kyslíku a rtuti. Lidé by se proto nadále měli řece kvůli varování před ekologickou katastrofou vyhýbat. Polští environmentalisté pak kritizují vládu za pomalou reakci. Informoval o tom server BBC a Reuters.

  Podél 200 kilometrů řeky Odry se od konce července vyplavilo na deset tun uhynutých ryb. Polské a německé úřady ale prozatím příčinu masivního úmrtí nezjistily. Chemické testy ukázaly zvýšený podíl kyslíku a rtuti ve vodě, přesný důvod otravy však známý není. Lidé by se proto i nadále měli řece vyhýbat, nekoupat se v ní a nejíst uhynulé ryby. Informoval o tom server BBC.

  Podle polského premiéra Mateusze Morawieckiho pak bude „trvat roky“, než se řeka z potencionální ekologické katastrofy vzpamatuje. „Do vody totiž někdo nejspíše vypustil ohromné množství chemického odpadu, a to bez jakéhokoli ohledu na tamní život,“ okomentoval situaci polský předseda vlády. Polští environmentalisté však jeho vládu kritizují za pomalou reakci.

  Německé ministerstvo životního prostředí se rovněž ohradilo, že o katastrofě do čtvrtka tohoto týdne nevědělo. Podle serveru Reuters přitom první zprávy o uhynulých rybách hlásili polští rybáři už 28. července. Polský premiér se pak ohradil s tím, že byl problém nejprve pokládán „za lokální“, a až později se zjistil „jeho obrovský dopad“. Není dosud jasné, zda může mít voda vliv také na lidi.

  Neodpočineme si, dokud nenalezneme viníky, míní polský premiér

  Polské úřady pak podél řeky rozestavěli na 150 vojáků, kteří mají pomoci s úklidovou operací. Otrávená voda totiž nezasáhla pouze tuny a tuny ryb, ale také bobry, kachny nebo ptáky. Řeka Odra pak protéká Polskem, Německem a Českou republikou. „Nenecháme tuhle záležitost jen tak zmizet, neodpočineme si, dokud viníci nebudou vážně potrestáni,“ dodal k situaci polský premiér Mateusz Morawiecki.

  Podle environmentalistů by pak k úhynu ryb mohla přispět také klimatická změna. Evropa totiž letošní léto zažívá největší sucho za posledních 500 let. Jeho důsledkem je tedy přirozeně i vysychání řek. Nízká hladina řeky Odry proto mohla kontaminaci tamní vody ještě urychlit nebo zintenzivnit. „Zprávy o Odře jsou zkrátka příšerné,“ vyjádřil se pak k dění německý politik ze strany Zelených Michael Kellner.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS