Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Podporuji hnutí BLM, řekl osvobozený střelec Rittenhouse. A poslal vzkaz Bidenovi

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kyle Rittenhouse, který loni v sebeobraně zastřelil při protestech dva lidi, řekl ve svém prvním rozhovoru, že není rasista a podporuje hnutí Black Lives Matter. Informuje o tom BBC.

  Mladík, jehož soud v ostře sledovaném procesu zprostil viny ve všech bodech obžaloby, poskytl svůj první rozhovor televizní stanici Fox News. V něm řekl, že jeho případ neměl nic společného s rasismem, jak některá média naznačovala, a že sám podporuje hnutí Black Lives Matter. Rittenhouse při protestech ve městě Kenosha zastřelil v sebeobraně dva lidi, Josepha Rosenbauma (36) a Anthonyho Hubera (26), kteří na něj útočili. Také postřelil Gaige P. Grosskreutze (27), jenž na něj namířil pistoli. Všichni jsou běloši, stejně jako Rittenhouse.

  Rittenhouse prohlásil, že jeho případ nemá nic společného s rasou. „Mělo to co dělat s právem na sebeobranu,“ řekl Kyle Rittenhouse televizi Fox News a dodal, že podporuje hnutí Black Lives Matter (BLM).

  Nejsem rasista. Podporuji hnutí Black Lives Matter. Podporuji pokojné demonstrace. Věřím, že je třeba něco změnit,“ uvedl teenager. Řekl, že žháři, kteří během loňských nepokojů srovnali se zemí podniky v Kenoshe, byli „oportunisté využívající hnutí BLM“.

  Souhlasím s hnutím BLM, souhlasím s tím, že každý má právo protestovat a shromažďovat se. Ale nelíbí se mi, že lidé vypalují americká města, aby se pokusili šířit své poselství. Myslím, že k tomu existují jiné způsoby,“ vyjádřil se. Do města Kenosha přijel loni 25. srpna kvůli výzvě majitele autosalónu. Rabující mládež mu zničila několik aut a on vyzval lidi, aby mu přijeli pomoci ubránit jeho majetek. Rittenhouse si s sebou vzal útočnou pušku, kterou koupil jeho kamarád. Ve státě Wisconsin je legální nosit na veřejnosti dlouhé zbraně, naopak krátké, jako pistole, jsou zakázané.

  Vzkaz prezidentovi

  Rittenhouse také uvedl, že si myslí, že „existuje spousta pochybení státních zástupců, a to nejen v mém případě, ale i v jiných případech“. „Je fascinující, jak moc může státní zástupce zneužít svého postavení,“ řekl.

  Rittenhouse vzpomínal, jak poprvé viděl Rosenbauma, kterého, jak poznamenal, nikdy neviděl, a byl zaskočen jeho násilnickou povahou. Rosenbaum, odsouzený za zneužívání dětí, tehdy podle Rittenhouse zneklidňoval i ostatní protestující.Řval na každého, že všechny zabije, že jim vyřízne srdce,“ vzpomněl Rittenhouse. Rosenbaum byl ten den propuštěný z psychiatrické léčebny, kde se léčil po druhém pokusu o sebevraždu. Začal Rittenhouse pronásledovat, hodil po něm svou igelitovou tašku, v tu chvíli někdo za ní vystřelil do vzduchu. Pokusil se mladíkovi vzít zbraň, ten ho však zastřelil. Rittenhouse se podle svých slov po střelbě pokusil neúspěšně vzdát místním policistům, ti mu ale jen řekli, ať jde domů.

  V rozhovoru se vyjádřil i ke slovům prezidenta Joe Bidena, který řekl, že ho verdikt soudu v Kenoshe naštval, ale musí ho respektovat. „Pane prezidente, jestli vám mohu říct jednu věc, tak bych vás vyzval, abyste se podíval na celý soudní proces a pochopil fakta, než učiníte prohlášení,“ řekl.

  Po osvobozujícím verdiktu se v různých částech USA konaly demonstrace, které proti němu protestovaly. Při protestu v Chicagu se sešlo asi tisíc lidí. Nosili tabule a transparenty s nápisy, že je Rittenhouse vinen vraždami.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Michigan: Patnáctiletý zastřelil tři spolužáky

  Patnáctiletý student zahájil palbu na půdě školy. Zastřelil tři spolužáky, osm zranil

  Tři studenti ve věku 14 až 17 let zemřeli při střelbě na střední škole v Michiganu. Dalších sedm a jeden učitel jsou zranění. Patnáctiletý střelec je ve vazbě.
  Varianta omikron v Nizozemsku

  Omikron byl nejspíš v Evropě ještě dřív, než se původně myslelo

  Omikron, nová varianta koronaviru, se zřejmě ještě předtím, než se jí začal bát celý svět, objevila v Nizozemsku. Tvrdí to místní úřady.
  rasový útok

  Zinscenoval „rasový útok“, aby byl známější, tvrdí žalobce. Dnes stojí černošský herec před soudem

  Herec Jussie Smollett stanul před soudem. Podle obžaloby společně s dalšími lidmi fingoval rasistický útok, aby se stal známějším.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama