Česká pirátská strana odmítá podporovat důchodovou reformu, pokud ve sněmovně projde pozměňovací návrh ODS a TOP 09. Ten navrhuje výrazné omezení okruhu lidí, kteří by mohli kvůli fyzicky náročným profesím odcházet do důchodu dřív, aniž by došlo ke krácení jejich penzí.
Piráti se vůči návrhu jasně vymezili a označili jej za nespravedlivý. Podle nich zúžení okruhu lidí, kteří by mohli těžit z možnosti dřívějšího důchodu, neodpovídá realitě ani zdravotnímu stavu těchto pracovníků. Olga Richterová, místopředsedkyně Sněmovny, uvedla, že původní verze návrhu byla přiměřená, zatímco aktuální verze je „nespravedlivě přísná“. Podle Pirátů také odporuje dřívější dohodě, kterou vláda uzavřela ještě před jejich odchodem do opozice, informuje deník iDNES.cz.
Piráti jsou proti návrhu ODS a TOP 09 na omezení okruhu lidí s dřívějším odchodem do penze. Hrozí, že nepodpoří reformu jako celek. (ČT24)
— Pragrest (@pragrestcz) October 9, 2024
Návrh, který předložili Jan Jakob (TOP 09) a Marek Benda (ODS), by zmenšil počet lidí oprávněných k dřívějšímu odchodu do důchodu. Zároveň by pro zaměstnavatele těchto pracovníků znamenal vyšší odvody. Vládní plán by mohl dopadnout na zhruba 120 tisíc lidí, avšak po úpravě by se tento počet snížil na necelých 15 tisíc. Podle autorů návrhu by tato změna omezila negativní finanční dopady pro stát. O těchto úpravách se ale podle ministra práce Mariana Jurečky bude ještě diskutovat.
Piráti rovněž zdůrazňují, že pokud tento pozměňovací návrh projde, nepodpoří ani celou důchodovou reformu. „Pokud projde, nezvedneme ruku pro návrh jako celek,“ řekla mluvčí Pirátů Kristina Jochmannová. Piráti však nevylučují podporu jiných, podle nich smysluplných změn. Například chtějí prosadit, aby se rodičovský příspěvek zvyšoval stejným způsobem jako důchody, uvádí ČTK.
Téma předčasných důchodů je v Česku vysoce aktuální. Jak píše Deník.cz, předčasné důchody volí stále více lidí, přičemž zájem o tuto možnost se regionálně liší. Podle vládního návrhu by zaměstnanci v rizikových profesích mohli odcházet do důchodu až o pět let dříve, a to na základě počtu odpracovaných směn. Návrh TOP 09 a ODS však tuto skupinu lidí výrazně zmenšuje.
Na závěr je třeba dodat, že diskuse o důchodové reformě se teprve rozvíjí. Klíčová rozhodnutí teprve přijdou a politické strany se budou muset dohodnout, jakým směrem se změny vydají.