Více
  9.3 C
  Czech
  Neděle, 2 října, 2022

  Pět tureckých bank přijalo ruský platební systém

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pět tureckých bank přijalo ruský platební systém Mir, prohlásil po setkání se svým protějškem turecký prezident Tayyip Erdogan. Západní představitelé se obávají, že by mohl být použit k obcházení sankcí uvalených na Rusko. Informovaly o tom agentura Bloomberg, Business Insider či Arab News.

  Pět tureckých bank začalo používat ruský platební systém Mir, což podle agentury Bloomberg vyvolalo obavy, že by mohl být použit k obcházení sankcí uvalených na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu. Vzhledem k tomu, že společnosti Mastercard a Visa zastavily v Rusku svoji činnost, platby kartou Mir umožní ruským turistům platit za své nákupy v Turecku.

  Došlo k „velmi vážnému vývoji“ ohledně přijetí systému, který umožní Rusům v Turecku platit za nákupy, řekl v sobotu podle turecké agentury Anadolu turecký prezident Tayyip Erdogan po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v letovisku Soči, o kterém informovaly mimo jiné i Arab News či Reuters.

  Turecko také souhlasilo, že bude platit za část ruského zemního plynu v rublech, dodal Erdogan.

  Páteční schůzka tureckého vůdce s Putinem přišla tři týdny poté, co se setkali v Íránu. Prohlubování vztahu mezi oběma zeměmi znepokojuje západní představitele, z nichž někteří uvažují o represivních krocích pro Turecko. V úvahu by připadalo například to, že by požádali společnosti, aby snížily financování tureckým firmám, uvedl list Financial Times. Médium však dodává, že oficiálně se o takových krocích proti Turecku zatím nemluvilo.

  Odsouzení invaze, sankce žádné

  Ankara odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu. Proti Rusku však neuvalila sankce ani neuzavřela svůj vzdušný prostor zemi, která je jedním z hlavních obchodních partnerů Turecka. A Turecko potřebuje veškerou ekonomickou podporu, kterou může dostat.

  Turecká ekonomika vzrostla v roce 2021 o 11 % oproti předchozímu roku. Je ale sužována prudce rostoucí inflací, která v červenci dosáhla téměř 80 %. Turecká lira letos také ztratila polovinu své hodnoty vůči americkému dolaru. Centrální banka země čerpá své zásoby v cizí měně na podporu liry. Rezervy se minulý týden zvýšily o 3 miliardy dolarů poté, co ruská státní jaderná společnost Rosatom převedla peníze na turecký účet, jak uvádí agentura Bloomberg.

  V červnu se náměstek amerického ministra financí Wally Adeyemo setkal s tureckými úředníky a bankéři. Varoval je, aby nebyli využíváni jako kanál pro ruské peníze.

  Pro ruské turisty je Turecko nejoblíbenější destinací, v roce 2019 jich zemi navštívilo 7 milionů.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS