Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Nejlepší místa pro canyoning v Evropě

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Canyoning je kombinací mnoha sportovních aktivit. Obecně zahrnuje následující: chůze, šplhání, lezení, skákání, slaňování a plavání. To je dlouhý seznam dobrodružství pro adrenalinové nadšence. Kam za nimi v Evropě vyrazit?

  Canyoning je relativně nový sport a vyžaduje správné podmínky, takže někdy může být těžké najít ta nejlepší místa. Od alpských kopců po vodopády a zvlněné řeky, tyto tipy vás zasvětí do nejlepších evropských lokací.

  Fort William, Skotsko

  Fort William, který se nachází na západní straně Skotska, je město zahalené mraky, kde žije asi 10 000 obyvatel. Je to také ideální výchozí bod pro přístup k některým z nejlepších skotských roklí a kaňonů. Odtud se snadno dostanete k nejméně 14 kaňonům, většina z nich se nachází do 35 minut jízdy autem. Takže pokud jste ve sportu nováčkem a při pomyšlení na skok do řeky nebo na sjíždění vodopádů se vám trochu dělá nevolno, můžete jít do Allt Van Halen. Je ideální pro celou rodinu.

  Canyoning je o dobrodružství a adrenalinu, který získáte při skákání z říms a sjíždění několikametrového vodopádu. Ben Nevis nabízí právě to, i když pokud chcete, můžete se skokům a skluzavkám lehce vyhnout.

  Pro velmi odvážné nebo zkušené je tu stezka Grey Mare’s Trail. Je to štěrbinový kaňon, což znamená, že může být poměrně úzký, nic moc vhodného pro klaustrofobiky. Budete klouzat nebo skákat dolů z několika mohutných vodopádů, slaňovat a trochu lézt.

  Národní park Peneda-Geres, Portugalsko

  Pokud se vydáte do Portugalska, musíte do jeho jediného národního parku Peneda-Gerês. Může se pochlubit téměř 700 kilometry čtverečními pozoruhodné přírodní krásy. Nachází se na severovýchodní hranici se Španělskem a objevovat tu můžete řadu kopců, jezer, údolí, zámků a samozřejmě kaňonů.

  Canyoning si tu můžete vyzkoušet po celý rok. Místní kaňony se vyznačují škrábáním přes kluzké balvany, skákáním z útesů a zeleně zbarvenými vodami. Na řece Arado Gerês slaňujete ze širokého hučícího vodopádu, abyste si poté dali řadu malých skoků a nechali se unášet úzkým tunelem do dalšího bazénu.

  Dalším oblíbeným místem je řeka Cabril, Poço do Mouro. Zde projdete prašnou stezkou, abyste se dostali na začátek kaňonu, kde se můžete sklouznout nebo seskočit po stranách do vody. Poté, co se seznámíte s čistou zelenou vodou, budete pokračovat úzkými pasážemi a slaňovat dále přes taverny, zatímco se kolem vás řítí vodopády. Tento kaňon je pro zkušenější a může být místy dost úzký.

  Málaga, Andalusie, Španělsko

  Andalusie je pravděpodobně nejvíce známá tím, že každou velikonoční neděli se místními ulicemi řítí rozdivočelí býci. Pokud chcete zažít podobné vzrušení, ale vynechat riziko ušlapání, je lepší zamířit do jednoho z kaňonů, které se nacházejí asi hodinu nebo dvě od Málagy. Začátečníci si mohou namočit nohy v řece Guadalmina, kde se naučí technické dovednosti nezbytné pro těžší kaňony.

  Myslíte si, že zvládnete víc než jen krátké skluzy a skoky? Kaňon Almanchares vás posouvá o stupeň výš. Nachází se v přírodním parku Sierra Tejeda a Almijara, hodinu východně od Málagy. Jedná se o úzký kaňon s několika vodopády. Přestože má až 14 slanění, není technicky náročný.

  V tomto parku najdete také náročnější kaňon Barranco Moreno. Nejnáročnějším v této oblasti je Las Buitreras. Nachází se v jiném přírodním parku, tentokrát dvě hodiny na západ. Najdete tu vysoké šedé skály, které tvoří někdy úzkou a klikatou cestu. Začnete tím, že budete přeskakovat z balvanů na římsy a skákat do úzkých tunelů.

  Nice, Francie

  Jižní Francie nabízí řadu vzrušujících kaňonů, z nichž většina se nachází hodinu až hodinu a půl jízdy od Nice. Les Gorges de Loup nabízí relativně snadný canyoning s lehkým slaňováním, několika skoky a skluzavkami po malých vodopádech.

  Kaňon střední úrovně Bollèn vás zavede do francouzských Alp. Nabízí mnoho skoků, i když obvykle ne vyšších než 3 m a několik velmi strmých vodopádových skluzavek. Určitě vám rozproudí krev v žilách.

  Jeden z nejpokročilejších kaňonů, Maglia, je také v Alpách. Připravte se na mnohá slaňování, 15 skoků a 8 rychle tekoucích vodopádů. Některé průchody jsou úzké, ve skutečnosti projdete jeskyní. K tomu, abyste to zvládli, budete potřebovat určité technické dovednosti a odvahu.

  Interlaken, Švýcarsko

  Interlaken je malá oblast, ale má rozhodně co nabídnout. Nachází se mezi dvěma jezery, která jsou spojena řekou Aare. Jsou zde tři hlavní kaňony: Saexten, Chli Schliere a Grimsel. Saexten je nejjednodušší a nejkratší, trvá jen asi tři a půl hodiny.

  Trochu složitější canyoning najdete u Grimselu. Začnete zde slaněním do kaňonu, slezem po kluzkém schodišti a několika skoky.

  Nejoblíbenějším kaňonem je Chli Schliere, ale raději se připravte na to, že strávíte ve vodě celý den. Výlet zabere kolem 7 hodin. Ale stojí za to. Budete sjíždět téměř vertikální vodopády, slaňovat hlouběji a hlouběji do kaňonu a vrhat se do pořádně vysokých skoků.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS