Již dříve deníky upozorňovaly na to, že cigarety prodávané po světě obsahují tabákové listy vypěstované dětmi ve velmi náročných podmínkách. Dle právní kanceláře Leigh Day profitovaly z dětské práce a vykořisťování velké nadnárodní tabákové firmy British American Tobacco a Imperial Brands. Informoval o tom v pátek Guardian.
Dle dokumentů podaných u nejvyššího soudu právní kanceláří Leigh Day využívaly společnosti nezákonné dětské práce a vystavovaly zranitelné a zbídačené děti i dospělé extrémně nebezpečným pracovním podmínkám s minimální ochranou před průmyslovými úrazy a nemocemi.
Leigh Day uvedla, že tabákový průmysl byl strukturován tak, aby nadnárodním tabákovým společnostem poskytoval zdání oddělení od pracovních podmínek na tabákových plantážích. Firmy jako BAT a Imperial totiž obvykle kupují listy prostřednictvím třetích stran, které je získávají od smluvních zemědělců.
Podle tvrzení právnické firmy si tyto dvě společnosti však byly vědomy podmínek, kterým čelí zemědělci v Malawi, a to včetně dětské práce.
Na tento problém již předtím upozornil Guardian, na základě čehož došlo k tomuto právnímu jednání. Deník v roce 2018 zjistil, že farmáři na tabákových plantážích byli vystaveni otravě nikotinem, toxickým pesticidům i drsným podmínkám, a to v oblastech, kde se práce účastnilo až 63% dětí.
BAT vyrábí cigarety značek jako jsou Benson & Hedges a Lucky Strike. „BAT bere lidská práva velmi vážně a očekává, že je budou respektovat a dodržovat všichni zaměstnanci a dodavatelé. Problematiku dětské práce bereme mimořádně vážně a pevně souhlasíme s tím, že děti nikdy nesmí být vykořisťovány, vystaveny nebezpečí nebo jim být odepřeno vzdělání,“ uvedl mluvčí společnosti pro Guardian. Tuto situaci ale odmítla společnost vzhledem k možným budoucím soudním sporům komentovat.
Imperial Brands, který vyrábí Gauloises, Lambert & Butler a Golden Virginia rolling tobacco, se vyjádřil stejně. Otázku dětské a nucené práce bere společnost velmi vážně a neomlouvá vykořisťovatelské praktiky v dodavatelských řetězcích. K této situaci se ale také dále nevyjádřila.
Společnosti BAT a Imperial Brands v loňském roce vykázaly dohromady zisk ve výši 12,5 miliardy liber.