Více
  1.4 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Na Galapágách se probudil k životu Wolf, nejvyšší vulkán souostroví

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vulkán Wolf na ostrově Isabela, který patří k souostroví Galapágy, se dnes poprvé od roku 2015 probral k životu. Sopka, která je zároveň nejvyšší horou souostroví, vychrlila nad Tichý oceán oblaka popela. Po jejích svazích stéká láva, uvedl ekvádorský geofyzikální ústav.

  Sopka Wolf vybuchla ve čtvrtek krátce před půlnocí místního času (dnes ráno SEČ). Sloupec plynů a popela z erupce dosáhl výše až 3793 metrů nad mořem, uvedl ústav.

  Obydlené oblasti na Isabele jsou mimo bezprostřední nebezpečí, jelikož se nacházejí na opačné straně tohoto největšího ostrova Galapág. Obavy ale panují o místní populaci leguánů růžových, kteří zde mají svou jedinou kolonii na světě, napsala agentura EFE.

  Správa místního národního parku ani ministerstvo životního prostředí Ekvádoru, pod který souostroví spadá, zatím neinformovaly, zda erupce do života ještěrů zasáhla.

  Na souostroví nacházejícím se téměř 1000 kilometrů západně od pevninské Jižní Ameriky leží několik aktivních sopek, Wolf je s výškou 1707 metrů nejvyšším z nich.

  Správa národního parku Galapág zveřejnila na twitteru z dálky pořízené snímky erupce, na kterých lze vidět ve tmě zářící žhavou lávu stékající po svazích sopky a osvětlený sloupec kouře.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Terika Clay

  Žena v Missouri postřelila zaměstnankyni McDonald’s kvůli vystydlým hranolkům

  Terika Clay (30) byla obviněna z trestného činu napadení prvního stupně poté, co vytáhla zbraň a vystřelila na servírku v McDonald's. Oběť vyvázla s lehkým zraněním.
  Muž při plavbě po moři zachytil komické hry delfínů, medúzy mají místo fotbalového míče

  Muž při plavbě po moři zachytil komické hry delfínů, medúzy mají místo fotbalového míče

  Kapitánovi výletní lodi Dafyddovi Lewisovi se na jeho plavbě Cardigan Bay ve waleském New Quay podařilo natočit neuvěřitelnou show delfínů. Unikátních záběrů si všimnul i britský deník Daily Mail.
  Zpěvačka Adele. Foto: Reuters

  Vyplouvá napovrch pravý důvod zrušení koncertu Adele. Žádný covid, ale zuřivá hádka kvůli bazénu

  Zpěvačka Adele rozhořčila tisíce fanoušků, když den před velkolepým koncertem v Las Vegas oznámila, že se vystoupení ruší. Tvrdila, že důvodem je šíření covidu-19. Nyní se však proslýchá, že se jí jen nelíbilo pódium.
  Přítel jí roky platil školu, aby se mohla stát právníkem. Pak se s ním rozešla

  Přítel jí roky platil školu, aby se mohla stát právníkem. Pak se s ním rozešla, protože nebyl dost vzdělaný

  Po dobu několika let se dívka nechávala podporovat od svého partnera, který tvrdě dřel jako dělník. Když pak díky němu získala titul, nebyl jí dost dobrý.
  Populární youtuber objevil nový druh obří tarantule Taksinus

  Populární youtuber objevil nový druh obří tarantule Taksinus! Žije pouze v lesích Thajska

  Nadšenec do přírody a taky velice populární youtuber JoCho Sippawat z Thajska se na YouTube může chlubit nějakými 2,5 miliony odběrateli. Na rozdíl od influencerů typu Jake Paul ale JoCho baví lidi aspoň něčím podnětným. Bere totiž své sledující na výlety do přírody, kde následně objevuje všechno možného. A teď se mu dokonce povedlo objevit i nový druh tarantule.
  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  Pozoruhodné metody se chopil jistý muž turecké národnosti, Izzet Koca. Dobytku navléká speciální brýle, ve kterých se zobrazují krásné zelené pastviny. Ukazuje se, že krávy, které s nimi dojí, mají výrazně větší produktivitu.
  Reklama
  Reklama
  Reklama