Tři izraelští vojáci byli zabiti egyptským bezpečnostním důstojníkem při přestřelce na izraelské straně hranice. O incidentu informuje BBC, Al Džazíra a další servery.
Ozbrojené síly obou zemí uvedly, že tento neobvyklý incident společně vyšetřují. Obě strany vydaly jen kusá prohlášení. Egypt tvrdí, že jeho důstojník překročil hranice Izraele při pronásledování pašeráků drog. Izraelská armáda uvedla, že se předpokládá, že střelba souvisí s pašeráckou akcí, kterou v noci zmařila.
A gunman has shot and killed three Israeli soldiers in two separate incidents while manning a guard post near the border between the occupied territories and Egypt, the military says. https://t.co/6unn4ULMCA
— Press TV (@PressTV) June 3, 2023
Podle armády byli dva izraelští vojáci, muž a žena, vyslaní na odlehlé místo podél hranice, zastřeleni v sobotu brzy ráno. Jejich těla byla objevena poté, co se s nimi vyšší důstojník nemohl spojit vysílačkou, uvádí BBC.
O několik hodin později, po pátrací akci, byl údajný útočník obklíčen a došlo k přestřelce, uvádí izraelská armáda. Třetí voják byl zabit spolu se střelcem, který byl podle ní egyptským policistou. Zraněn byl ještě jeden voják.
Podle sociálních sítí se zastřelená žena jmenovala Lia Ben-Nun, bylo jí devatenáct let a měla hodnost seržantky.
V nejasně formulovaném prohlášení egyptská armáda uvedla, že její bezpečnostní důstojník pronásledoval pašeráky drog a že střelba vedla k úmrtí Izraelců. Vyjádřila také upřímnou soustrast rodinám obětí.
Armády incident vyšetří
Izraelská armáda uvedla, že během noční operace proti pašerákům zabavila kontraband v hodnotě asi 400 000 dolarů. Podle armády vojáci v oblasti nadále pátrají po dalších osobách, které se na ní mohly podílet. Není jasné, jak se policista vůbec dostal z Egypta do Izraele.
Izraelský ministr obrany Joav Gallant podle Al-Džazíry oznámil, že spolu s náčelníkem generálního štábu provedl vyhodnocení situace a armáda událost vyšetří obvyklými postupy. Vyšetřování bude zahrnovat i možnost, že střelba souvisela s pašeráckou činností, prohlásil Eliezer Toledano, šéf jižního velení izraelské armády. „Žádnou otázku nenecháme nevyřešenou,“ řekl.
Izraelská média uvádějí, že k útokům došlo mezi horami Harif a Sagi, které leží v Negevské poušti, přibližně na půli cesty mezi pobřežím Středozemního moře a egyptským letoviskem Ejlat u Rudého moře.
Mluvčí izraelské armády Richard Hecht řekl novinářům: „Spolupráce s Egypťany pokračuje, je dobrá. Nejedná se o geopolitickou záležitost.“
Jedná se zřejmě o jeden z nejvážnějších pohraničních incidentů od roku 1979, kdy Egypt jako první arabská země podepsal mírovou smlouvu s Izraelem. Ačkoli je mezi oběma státy „chladné příměří“, úzce spolupracují ve vojenských a zpravodajských záležitostech. Zejména koordinují své kroky v oblasti boje proti terorismu.
Izraelské letectvo podporuje egyptskou armádu v jejím boji proti bojovníkům takzvaného Islámského státu v severní části Sinajského poloostrova.
Pašování drog i lidí
K nejvážnějšímu pokusu o infiltraci v poslední době došlo v roce 2012. Tehdy militanti zaútočili na egyptské kontrolní stanoviště poblíž Rafáhu na hranici s Pásmem Gazy. Tam zabili 16 egyptských policistů a ukradli dvě obrněná vozidla.
S jejich pomocí pronikli přes hraniční přechod Kerem Šalom s Izraelem, kde jedno z vozidel explodovalo. Po přestřelce byla podle Izraele nalezena těla osmi útočníků.
V uplynulém desetiletí Izrael vybudoval vysoký hraniční plot, aby se pokusil zadržet militanty a zastavit pašování lidí z Egypta. To se týká zejména migrantů přecházejících ze subsaharské Afriky.
Pokusy o pašování drog v oblasti jsou však stále časté. Hranice se táhne v délce asi 255 km, což bezpečnostním hlídkám činí potíže.
V posledních letech došlo k několika případům přestřelek mezi pašeráky a izraelskými vojáky. Egyptská armáda také střílela na pašeráky drog a džihádisty, což občas vedlo k náhodné přeshraniční střelbě. Loni v prosinci izraelští vojáci zastřelili podezřelého, který se zřejmě pokoušel propašovat drogy do Izraele.