Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Mezinárodní agentura pro atomovou energii varuje před jadernou katastrofou u Záporožské elektrárny

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Veškerá vojenská aktivita u ukrajinské Záporožské elektrárny by podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii měla být okamžitě ukončená. Hrozí totiž „velmi reálné riziko vzniku jaderné katastrofy“. Elektrárnu využívá ruská armáda pro ostřelování okolních ukrajinských vesnic a některé její části jsou v současnosti zničené. Reaktory však nadále zůstávají neponičené. Informoval o tom server BBC a The Guardian.

  Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii fungující pod Organizací spojených národů (OSN) Rafael Mariano Grossi varuje před „velmi reálným rizikem vzniku jaderné katastrofy“ u Záporožské elektrárny. Jedná se o největší jadernou elektrárnu v Evropě, kterou od března kontroluje ruská armáda. Ta z místa ostřeluje okolní vesnice, i když elektrárnu nadále obsluhují ukrajinští zaměstnanci. V sobotu o tom informoval server BBC.

  Reaktory elektrárny jsou neporušené, některé části elektrárny jsou však podle dostupných reportů „vážně poškozené“. Kyjev pak obviňuje Moskvu z „taktiky teroru“, jelikož podle něj z elektrárny míří také na civilisty. Ruská armáda zase na druhou stranu tu ukrajinskou viní z ostřelování elektrárny. Ve svém sobotním projevu obvinil rovněž ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Moskvu z terorismu. „Ruští teroristé se stali prvními na světě, kteří elektrárnu využili… k teroru,“ okomentoval situaci.

  Mezinárodní agentura pro atomovou energii proto naléhá, aby jí byl povolen vstup do elektrárny, kde by mohla poskytnout technickou pomoc. Dále je dle ní potřeba umožnit tamním zaměstnancům, aby mohli svou práci vykonávat „bez výhrůžek a donucení“. Páteční střet ruské a ukrajinské armády u elektrárny pak Rafael Mariano Grossi popsal jako „riziko vzniku jaderné katastrofy, která by mohla ohrozit veřejné zdraví i životní prostředí v Ukrajině i jiných zemích“.

  Podle civilistů přesouvá ruská armáda do Záporožské elektrárny vojenské vybavení

  Nezávislé a nezaujaté ověření stavu Záporožské elektrárny Mezinárodní agenturou pro atomovou energii však odmítá ukrajinský ministr energetiky German Galushchenko. Podle serveru Politico by se tak dle něj nemělo stát do té doby, než bude elektrárna opět pod kontrolou ukrajinské armády. I když na místě zatím k žádnému radiologickému úniku nedošlo, stoupá nadále riziko jeho vzniku. Tamní zaměstnanci totiž museli uzavřít jednu „pohonnou jednotku“ elektrárny.

  Ke zvýšenému riziku u Záporožské elektrárny se vyjádřil také zástupce Evropské unie pro zahraniční politiku Josep Borell. „Jedná se o vážné a nezodpovědné porušení jaderných bezpečnostních pravidel a další příklad ruské ignorace mezinárodních norem,“ vyjádřil se k situaci. Za Evropskou unii rovněž ruské vojenské aktivity opětovně odsoudil. Civilisté z vesnice Nikopol nacházející se na druhé straně břehu naproti elektrárně pak popsali, že ruská armáda do areálu přesouvá vojenské vybavení.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS