Více
  9.9 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Mali vypovědělo bezpečnostní dohody s Francií

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Malijská junta vypověděla bezpečnostní dohody uzavřené s Francií. Mimo jiné umožňovaly působení francouzských a dalších evropských vojáků na malijském území v rámci misí Barkhane a Takuba. Mluvčí malijské armády Abdoulaye Maïga řekl, že důvodem je opakované porušování svrchovanosti Mali ze strany francouzských vojáků.

  Kromě jiného francouzská letadla podle mluvčího narušovala malijský vzdušný prostor. Zmínil se také o loňském rozhodnutí Francie ukončit společné operace s malijskou armádou a stáhnout své vojáky ze země.

  Malijsko-francouzské vztahy se horší od roku 2020, kdy se k moci v Bamaku dostala armáda. Francie dala najevo nesouhlas s tím, že se junta začala orientovat na Rusko a povolila spolupráci s ruskou soukromou Wagnerovou armádou v boji proti islámským radikálům. Junta přítomnost ruských žoldnéřů nepřiznává.

  Mali nyní ruší svou účast na smlouvě označované zkratkou SOFA a poskytující právní základ pro působení francouzských sil v rámci mise Barkhane a evropských vojáků v rámci Takuby. Přerušuje dále dohodu o obranné spolupráci s Francií z roku 2014.

  Francie začala v Mali pomáhat v boji proti radikálům v oblasti Sahelu v roce 2013, vojáky působící v misi Barkhane má stáhnout do čtyř až šesti měsíců. Působili v ní také Češi. Evropská vojenská mise Takuba, jíž velela Francie, je aktivní od roku 2020, ČR v ní měla 60 lidí.

  Francie zatím na rozhodnutí Mali nereagovala; podle AFP může krok Bamaka ovlivnit stahování jednotek rozložené na několik měsíců.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS