Více
  0.8 C
  Czech
  Pátek 27. ledna 2023

  FTX dluží peníze Googlu, Facebooku, Netflixu, Binance, Wall Street Journal a dalším

  Je to seznam, na který všichni čekali, bez 9,7 milionu redigovaných jmen zákazníků. Ale 116stránkový seznam věřitelů FTX, v němž jsou uvedeny společnosti jako Netflix a Apple, přesto podává ucelený obraz o dosahu nyní zkrachovalého kryptoměnového podniku a dopadu jeho kolapsu.

  Putin plánuje novou ofenzivu a připravuje se na roky války

  Ruský prezident Vladimir Putin připravuje na Ukrajině novou ofenzivu a zároveň zoceluje svou zemi pro konflikt se Spojenými státy a jejich spojenci. Šéf Kremlu přitom očekává, že tato válka potrvá roky. S odvoláním na činitele a poradce obeznámené se situací to dnes napsala agentura Bloomberg. Moskva chce podle zdrojů agentury ukázat, že její armáda může po měsících ztrát znovu získat iniciativu a vytvořit tlak na Kyjev a jeho podporovatele, aby souhlasili s příměřím, které by Rusku ponechalo kontrolu nad okupovaným územím.

  Průzkumník souborů ve Windows 11 dostane přepracované uživatelské rozhraní

  Společnost Microsoft údajně pracuje na velké aktualizaci Průzkumníka souborů ve Windows 11, která zlepší jeho uživatelské rozhraní a funkce. Přepracování bude zahrnovat moderní design, který bude odpovídat zbytku systému Windows 11, a funkce pro hlubší integraci služeb Microsoft 365 a OneDrive.

  Linka bezpečí: Děti řeší náročná témata, převládají psychické potíže

  Praha 11. ledna 2023 (PROTEXT) – Psychické potíže, rodinné vztahy, tělesné a psychické týrání, partnerské a vrstevnické vztahy, šikana – to jsou témata, která odborníci Linky bezpečí řešili během roku 2022 nejčastěji. Konkrétně se jednalo o myšlenky, tendence a sebevražedné pokusy, sebepoškozování, deprese, úzkosti, poruchy příjmu potravy a další psychické potíže. Objevovaly se i dotazy týkající se šikany ve škole nebo domácího násilí.

  „V roce 2022 jsme odbavili přes 90 000 kontaktů. Ve srovnání s předešlými roky děti řešily obsahově náročnější témata, nejčastěji z oblasti psychických potíží. U tematiky sebevražd jsme zaznamenali meziroční nárůst o 9 %, u sebepoškozování o 3 %. V kontextu těchto témat je potřeba věnovat dětem více času, proto se prodloužila průměrná délka hovoru a četnost hovorů delších než 30 minut. O 11% vzrostl počet intervencí, tj. situací, kdy v zájmu klienta kontaktujeme další instituce,“ uvedla Kateřina Lišková, vedoucí odborných služeb Linky bezpečí.

  Psychické potíže jsou poslední čtyři roky na Lince bezpečí nejčetnějším tématem, které děti a mladiství probírají. V roce 2022 byl meziroční nárůst o 2 %. Klienti dále řešili potíže v rodinné komunikaci a vztazích s vrstevníky. Ve srovnání s rokem 2021 byl nárůst např. i u tématu šikany ve škole (o 14 %), poruch příjmů potravy (o 3 %) či domácího násilí (o 10 %). Naopak oproti roku 2021 klienti méně často řešili např. kyberšikanu či obtěžování cizí osobou v online prostředí. Stále roste zájem klientů o online komunikaci (chat a e-mailové poradenství). V roce 2022 odborníci zodpověděli 4079 dotazů, což je o 14 % více než v roce 2021. Jedná se o historicky nejvíce ročně odbavených klientů v E-mailové poradně Linky bezpečí.

  „Na Lince bezpečí klademe velký důraz na prevenci, která vede k psychické odolnosti dětí a dospívajících a podpoře zvládnutí krizí vlastními prostředky. V roce 2022 se nám podařilo v rámci projektu Linka bezpečí ve vaší třídě proškolit přes 6 a půl tisíce dětí. V roce 2023 chceme pokračovat v tomto rostoucím trendu a navázat na spolupráci se sportovními kluby, které naše služby také začaly využívat. Podcast Na tenké Lince má již přes 90 000 přehrání na platformách pro podcasty a YouTube a zároveň získal ocenění od Fóra dárců. V blogu i nadále přinášíme aktuální témata týkající se výchovy, psychických potíží dětí a dospělých a další témata, se kterými se na Lince bezpečí setkáváme,“ uvedla Soňa Petrášková, ředitelka Linky bezpečí.

  Děti a mladiství obracející se na Linku bezpečí, ale i rodiče hledající radu na Rodičovské lince, mají možnost využít služby nového webu www.linkabezpeci.cz a www.rodicovskalinka.cz. Zároveň Linka bezpečí rozšiřuje služby v oblasti prevence a edukace. Děti a mladiství mají možnost najít pomoc i na webu prostřednictvím chatu, emailové poradny nebo informační poradny obsahující informace dle nejčastějších problémů, s kterými se klienti na Linku obracejí. Velkým přínosem jsou také videa, která mají edukovat o psychických potížích a způsobu, jak s nimi zacházet. V tuto chvíli mají přes 116 640 přehrání.

  Růst psychických potíží u dětí potvrzují i samotní rodiče, kteří se obracejí na Rodičovskou linku. Ta v roce 2022 přijala 2668 kontaktů. „Ve srovnání s předchozím rokem vzrostly na Rodičovské lince kontakty o 13 %. V tomto roce jsme zaznamenali u tematiky psychických obtíží meziroční nárůst o 37 %. Rodiče s námi u svých dětí a dospívajících nejčastěji řešili téma sebepoškozování, úzkostí, depresí a myšlenek na sebevraždu. U sebepoškozování zaznamenáváme nárůst téměř o 100 % a u sebevražd o 50 %. Navýšilo se i téma školních obtíží u dětí, o 9 %. Téma šikany ve třídě oproti minulému roku vzrostlo o 51 %. Standardně se navýšilo téma rodinných vztahů o 18 %. Nejčastěji se na nás obrací klienti v souvislosti s rozpadem a rozvodem v rodině, problémy v rodinné komunikaci či výchovou u dětí. Mají také potřebu řešit problémy spojené s porozvodovým uspořádáním péče o dítě,“ uvedla Kateřina Schmidová, vedoucí Rodičovské linky.

  Linka bezpečí je neziskovou organizací a z hlediska financování by její provoz nebyl možný bez dotací MPSV a MVČR a podpory široké škály dárců a generálních partnerů. V posledních letech Linku bezpečí významně podporují města, obce a městysy. Velmi významné je i zapojení individuálních dárců, kteří se rozhodli pomáhat dětem.

  „Rok 2022 do jisté míry poznamenala válka na Ukrajině, energetická krize a další náročné celospolečenské události. Pochopitelně to vše ovlivnilo finanční možnosti donorů. Někteří směřovali svou pomoc přímo na Ukrajinu, jiní své prostředky rozdělili do více projektů nebo ve vyšší míře podporovali své zaměstnance. Jsem velmi ráda, že mohu poděkovat všem, kteří pomohli Lince bezpečí finančně ustát nelehkou situaci, aby mohla pomáhat dětem, věnovat potřebnou péči zaměstnancům a myslet také na rozvoj preventivních programů pro děti,“ dodala Soňa Petrášková, ředitelka Linky bezpečí.

  Kontakt: Mgr. Regina Jandová, [email protected]

  Sledujte nás na sítích

  UNHCR žádá konec praxe, kdy jsou ukrajinské děti v Rusku nabízeny k adopci

  Rusko porušuje základní principy ochrany práv dětí, když ukrajinským dětem mění pasy na ruské a dává je v Rusku k adopci. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi. Uvedl také, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se na jeho úřad obrátil s žádostí, aby pomohl dětem z Ruskem okupovaných území na Ukrajině, na nichž se tato praktika odehrává.

  Washington je znepokojen eskalujícím napětím mezi Izraelem a Palestinou

  Washington vyjádřil znepokojení nad eskalací napětí mezi Izraelem a Palestinou. Izraelské síly ve čtvrtek zabily na Západním břehu devět Palestinců, včetně dvou civilistů. V pátek brzy ráno zachytila izraelská protiraketová obrana dvojici střel vypálených z Gazy, na město pak dopadly izraelské rakety. Tento požár se snaží uhasit OSN.

  Evropská média si na českých volbách nejvíce všímají Babišových narážek na válku

  Evropská média si před dnešním začátkem druhého kola prezidentských voleb v České republice všímají toho, jak se expremiér Andrej Babiš chopil tématu války na Ukrajině ve své kampani. V sousedních zemích novináři poukazují na komunistickou minulost Babiše i druhého kandidáta, generála ve výslužbě Petra Pavla, a v Polsku a ve Francii sledují mimo jiné obraz voleb v českých médiích.

  Ekonomika USA v posledním čtvrtletí vzrostla. V druhé polovině roku jí ale přesto hrozí recese

  Výsledky z posledního čtvrtletí předčily očekávání amerických ekonomů. Hrubý domácí produkt Spojených států amerických totiž vzrostl o 2,9 procenta. Mohlo by se ovšem jednat o poslední "pozitivní" výsledky. Analytici totiž předpokládají, že americká ekonomika upadne do recese nejpozději v polovině letošního roku.

  Izraelské síly zabily během zásahu na Západním břehu Jordánu devět Palestinců

  Čtvrteční zásah izraelských sil na severu okupovaného Západního břehu Jordánu si vyžádal devět palestinských obětí, což je nejsmrtelnější útok na tomto území za poslední roky. Mezinárodní činitelé se snaží zabránit eskalaci násilí.

  NEJNOVĚJŠÍ

  UNHCR žádá konec praxe, kdy jsou ukrajinské děti v Rusku nabízeny k adopci

  Rusko porušuje základní principy ochrany práv dětí, když ukrajinským dětem mění pasy na ruské a dává je v Rusku k adopci. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi. Uvedl také, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se na jeho úřad obrátil s žádostí, aby pomohl dětem z Ruskem okupovaných území na Ukrajině, na nichž se tato praktika odehrává.

  Nová technologie přemění vodní páru nad oceány v pitnou vodu

  Američtí vědci vymysleli technologii, která přemění vodní páru na sladkou vodu. Vodní páry nad oceány se nachází téměř neomezené množství a podle studie to nezmění ani globální oteplování. Technologii proto lze označit za udržitelné řešení, jak zásobovat pitnou vodou lidi v suchých a chudších oblastech.

  Washington je znepokojen eskalujícím napětím mezi Izraelem a Palestinou

  Washington vyjádřil znepokojení nad eskalací napětí mezi Izraelem a Palestinou. Izraelské síly ve čtvrtek zabily na Západním břehu devět Palestinců, včetně dvou civilistů. V pátek brzy ráno zachytila izraelská protiraketová obrana dvojici střel vypálených z Gazy, na město pak dopadly izraelské rakety. Tento požár se snaží uhasit OSN.

  Evropská média si na českých volbách nejvíce všímají Babišových narážek na válku

  Evropská média si před dnešním začátkem druhého kola prezidentských voleb v České republice všímají toho, jak se expremiér Andrej Babiš chopil tématu války na Ukrajině ve své kampani. V sousedních zemích novináři poukazují na komunistickou minulost Babiše i druhého kandidáta, generála ve výslužbě Petra Pavla, a v Polsku a ve Francii sledují mimo jiné obraz voleb v českých médiích.

  Ekonomika USA v posledním čtvrtletí vzrostla. V druhé polovině roku jí ale přesto hrozí recese

  Výsledky z posledního čtvrtletí předčily očekávání amerických ekonomů. Hrubý domácí produkt Spojených států amerických totiž vzrostl o 2,9 procenta. Mohlo by se ovšem jednat o poslední "pozitivní" výsledky. Analytici totiž předpokládají, že americká ekonomika upadne do recese nejpozději v polovině letošního roku.