Reklama

Konec „zoombombingu“. Společnost Zoom urovnala v USA žalobu za 86 milionů dolarů

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Společnost Zoom zprostředkovávající video hovory čelila ve Spojených státech amerických (USA) žalobě obviňující ji z narušování soukromí. Podle žalobců měla sdílet osobní údaje svých zákazníků s firmami jako Facebook, Google nebo LinkedIn.

Dlouhodobě měla společnost také problém s takzvaným „zoombombingem“, tedy „přepadením“ hovorů hackery. Uvedl to server BBC. Po sobotním soudu případ vedení Zoomu urovnalo a zaplatí tak 86 milionů dolarů.

Rozhodnutí sobotního soudu je prozatím předběžné, společnost Zoom ale přislíbila zlepšení bezpečnosti své aplikace. Svým zaměstnancům by měla také zařídit speciální trénink na zacházení s osobními údaji zákazníků. Žalobu přesto musela urovnat zaplacením 86 milionů dolarů.

Firma zprostředkovávající video hovory totiž dlouhodobě čelila kritice, a to kvůli nedostatečnému zabezpečení svých služeb. Nepravdivě také například tvrdila, že nabízí takzvané end-to-end šifrování dat. To by znamenalo, že se k obrazu a zvuku hovorů mohli dostat jen jejich uživatelé, a ne tvůrci aplikace.

Tvrzení se ale později ukázalo jako nepravdivé. V současnosti by však už tento typ šifrování měla po několika updatech aplikace nabízet. Tvůrci Zoomu se tak zároveň snaží zabránit takzvanému zoombombingu. V takových případech totiž byli hackeři schopní ovládat zprávy, pozadí nebo obraz uživatelů.

Po několika podobných stížnostech byla proto v Severní Kalifornii v březnu roku 2020 podána proti Zoomu hromadná žaloba. V té době také před „zoombombingem“ zveřejnil americký vyšetřovací úřad FBI varování.

Společnost Zoom dosud na video hovorech vydělala asi 1,3 miliard dolarů

„Jsme hrdí na vylepšení, která jsme na naší platformě zavedli. Těšíme se na další inovace v oblasti soukromí a bezpečnosti našich uživatelů,“ uvedla k současné situaci společnost Zoom. Uživatelům nyní nabízí upozornění, která jim umožní pochopit, kdo a jak informace v aplikaci může využívat.

Notifikace jim přijde také ve chvíli, kdy některý z účastníků hovoru využívá aplikaci třetí strany. Hovory by tak měly být bezpečnější a nemělo by se stávat, že se zákazníkům uprostřed setkání změní hlas nebo pozadí obrazovky. S čím dál propracovanějšími funkcemi aplikace je totiž takové narušení často dost nepříjemné. Uživatel se totiž může přeměnit například v kreslenou postavičku.

Po sobotním rozsudku mohou uživatelé účastnící se hromadné žaloby požadovat po video aplikaci 15 procent náhrady z jejich základního předplatného. Možné je zvolit si také slevu 25 dolarů podle toho, co vyjde zákazníky lépe. Žalobci však budou po společnosti požadovat ještě dalších 21,3 milionů dolarů v právních poplatcích. Podle právníků pak Zoom dosud na video hovorech vydělal přibližně 1,3 miliard dolarů.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Čína požádala o členství v klíčové asijsko-pacifickém obchodním paktu

Čína podala žádost o členství v Asijsko-pacifické dohodě o volném obchodu

Ve snaze posílit svou pozici v regionu požádala ve čtvrtek Čína o členství v Asijsko-pacifickém obchodním paktu známém pod zkratkou CPTPP. Partnerství původně vzniklo ze snahy Spojených států amerických (USA) zabránit narůstajícímu vlivu Číny. Žádost o přijetí druhé největší světové ekonomiky do CPTPP zveřejnili politici den po oznámení historické bezpečnostní dohody mezi USA, Velkou Británií a Austrálií.
SpaceX vypustila první zcela turistickou raketu na oběžnou dráhu

Společnost SpaceX vyslala na oběžnou dráhu čtyři lidi. Jedná se o...

Na oběžnou dráhu se ve zcela automatické kapsuli společnosti SpaceX vydali na třídenní cestu čtyři lidé. Jedná se o první čistě turistický let bez přítomnosti profesionálních astronautů. Zážitek zaplatil miliardář Jared Isaacman a za své spolucestující si vybral učitelku z komunitní vysoké školy, datového inženýra a lékařskou asistentku.
TikTok chce uživatelům pomáhat s bojem proti duševním onemocněním

TikTok zveřejní nové funkce. Chce uživatelům pomoci bojovat proti problémům s...

Řada nových funkcí by měla uživatelům TikToku v následujících měsících pomoci bojovat proti problémům s duševním zdravím. Aplikace má nově podle úterního oznámení nabízet odkazy na krizové linky nebo rady, jak se vypořádat například s depresí nebo poruchami příjmu potravy. Vývojáři aktualizaci představili ve chvíli, kdy TikTok a jemu podobné sociální sítě čelí kritice kvůli špatnému vlivu na děti a dospívající.
Společnost Apple bojuje s novým spywarem

Společnost Apple zablokovala nový spyware. Do zařízení se dostane bez jediného...

Kvůli spyware, který se do zařízení jako iPhone nebo iPad dostane bez jediného kliknutí, vydala společnost Apple aktualizaci softwaru 14.8. V pondělí tím technologický gigant reagoval na objev výzkumníků z University of Toronto. Podle nich se hackeři k datům, heslům nebo kameře dostanou skrz aplikaci iMessage. Podobný software není příliš nebezpečný pro běžné uživatele, může ale vládám sloužit ke kontrole aktivistů, disidentů nebo novinářů.
Anglický ministr zdravotnictví odmítl plán na zavedení očkovacích pasů

Anglie zamítla plán na očkovací pasy. Majitelé nočních klubů se radují

Ministr zdravotnictví Sajid Javid o víkendu oznámil, že Anglie na konci září nepřistoupí k plánu očkovacích pasů. Po jeho zavedení by se museli lidé při vstupu do klubů nebo na větší akce prokazovat očkováním, negativním testem nebo prodělaným onemocněním koronaviru. Jedná se o náhlou otočku postoje britské vlády. V úterý pak premiér Boris Johnson představí svoji vizi na zvládnutí zimních měsíců bez dalšího lockdownu.
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis

Řecký premiér: Ekonomika země letos vzroste o 5,9 %, přijdou daňové...

Řecko se před třemi lety dostalo z finanční krize. Pandemie koronaviru ale zemi opět přinesla značný ekonomický propad. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v sobotu prohlásil, že ekonomika země v letošním roce vzroste o 5,9 %. Nastínil také daňové úlevy.
Reklama
Reklama
Reklama