Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Knóssos, řecké mýty v kontrastu s moderními malbami

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Poblíž Heráklionu, hlavního města Kréty, leží největší archeologická lokalita na ostrově. Minotaurus, labyrint a pochybný způsob restaurování přitahují návštěvníky z celého světa.

  Na severní Krétě, v blízkosti moderního města Heraklion, leží ruiny Knóssu, města z roku 7000 př. n. l. Kdysi bylo domovem řady slavných řeckých mýtů a nyní je oblíbenou turistickou atrakcí.

  Podle řecké mytologie postavil král Minos svůj palác v Knóssu. Daedulus, řemeslník a brilantní vynálezce, zde vystavěl labyrint, ve kterém na příkaz krále Minoa měl bydlet Pasiphein syn, minotaur. Bohužel velkou část této legendy nelze ověřit, protože palác Knóssos byl zničen požárem kolem roku 1450 př. n. l. a okolní město zůstalo opuštěné, až bylo nakonec zcela ztraceno.

  Po staletích existence pouze v mýtech se však díky práci britského archeologa Knóssos dostal zpět na mapu. V roce 1900 Arthur Evans koupil několik akrů půdy na Krétě poblíž Heraklionu v naději, že najde důkazy o historické vládě krále Minoa. Začal kopat a během 25 let práce odkrýval vrstvu po vrstvě nálezů, včetně ruin velkolepého paláce. Když si byl jistý, že toto je onen palác krále Minoa, pustil se do jeho obnovy.

  Kritika pochybného restaurování

  Právě díky Evansovi sem dnes proudí davy návštěvníků (přes milion ročně před pandemií koronaviru). Obnovené místo je však trochu kuriózní. Jen velmi málo památek je původních, jako například slavné fresky Knóssu, které jsou (až na několik kousíčků) zcela moderní. Velká část exponátu je dokonce nehorázně nesprávná, přičemž sám Evans připustil, že spoléhal na „vzdělané odhady“. Autorka Evelyn Waugh při návštěvě v roce 1930 o místě poznamenala: „Není možné ignorovat podezření, že jejich malíři (zrestaurovaných fresek Knóssu) projevili místo horlivosti pro přesnou rekonstrukci poněkud nepatřičnou zálibou v obálkách Vogue.“

  Cathy Gere, autorka nedávné studie o Knóssu, poznamenala, že tento „starověký“ palác se ve skutečnosti „těší pochybnému vyznamenání, že je jednou z prvních železobetonových budov, které kdy byly na ostrově postaveny.“ Knóssos je skvělým místem k toulkám, i když spíše než nahlédnutí do světa starověkých mýtů vás tu čeká pohled na to, jak po sobě jdoucí generace reinterpretují svou vlastní minulost.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS