Severní Korea již dlouhou dobu odsuzuje letáky přicházející z Jižní Koreje. Nyní varovala své občany, aby se od propagandistických letáků drželi dál, neboť by mohly sloužit jako možná cesta přenosu viru. Informuje o tom deník The Guardian na základě tiskové agentury Yonhap.
Letáky proti severokorejskému režimu posílají přes přísně střeženou hranici aktivisté v Jižní Koreji již po celá desetiletí. Obvykle je upevňují na balóny nebo je posílají v lahvích po hraničních řekách. Tímto stylem neposílají aktivisté jen letáky, ale také léky či USB obsahující jihokorejské zprávy a filmy.
Izolovaná Severní Korea to již dlouhou dobu odsuzuje. Označila to za provokaci a hrozí odvetou. Nyní varovala své občany, aby propagandistické letáky nečetli, neboť by mohly do země přinášet koronavirus.
Podle tiskové agentury Yonhap státní noviny Rodong Sinmun uvedly, že „když narazí na podivný předmět létající ve větru, musí jej považovat spíše za možnou cestu přenosu škodlivého viru než obyčejný jev.“
Jižní Korea navíc posílání propagandistických letáků a dalších předmětů do Severní Koreji na konci roku zakázala. Legislativa nabyla účinnosti v březnu. To vyvolalo kritiku aktivistů.
Jihokorejská policie zakročila proti aktivistovi, jež letáky posílal
Varování ze strany Severní Koreje přišlo v den, kdy jihokorejská policie zakročila proti aktivistovi, který v rozporu s novým zákonem použil balóny k odeslání stovek tisíc propagandistických letáků směrem k Severní Koreji.
Aktivista, který se jmenuje Park Sang-hak, je známý severokorejský uprchlík, který po novém zákazu uvedl, že zprávy zpět do své vlasti posílat nepřestane. Nyní se stal první osobou, která byla v tomto ohledu vyšetřována.
Jihokorejská policie uvedla, že se zásah uskutečnil v souvislosti s jeho oznámením, že jeho skupina minulý týden vypustila balóny nesoucí 500 000 letáků, 5 000 amerických dolarů a 500 brožur o jihokorejském ekonomickém rozvoji přes hranice.
Za tento krok hrozí dle nového zákona až tři roky vězení. Park ale uvedl, že i kdyby dostal tři roky nebo dokonce 30 let bude i nadále letáky posílat, „aby otrhaným, hladovějícím krajanům v Severní Koreji ukázali pravdu“ o jejich autoritářské vládě.
Jihokorejští představitelé veřejně nepotvrdili, že Park letáky ve skutečnosti poslal. Kim Jo-čong, sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, ovšem v neděli uvedla, že přeběhlíci v Jižní Koreji nedávno letáky poslali a nazvala jejich akci „netolerovatelnou provokací“.
KLDR je velmi citlivá na jakýkoli pokus zvenčí oslabit absolutní kontrolu Kim Čong-una nad 26 miliony lidí v zemi. Tamní obyvatelé totiž většinou nemají přístup k zahraničním zprávám.
Jihokorejští představitelé dle Guardian uvedli, že s aktivistou zacházejí v souladu se zákonem. Nicméně jakékoliv tvrdé zacházení by mohlo prohloubit kritiku, že země obětuje svobodu projevu, aby zlepšila vztahy se severem.