Reklama

Jste jedním z 1,3 milionu Čechů, které postihl únik dat z Facebooku? Nyní si to můžete snadno ověřit

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Nyní můžete zadat své telefonní číslo či email na webové stránce haveibeenpwned.com, abyste zjistili, zda se vaše osobní údaje neobjevily při nedávném úniku dat Facebooku. O možnosti informoval zpravodajský web BBC a další servery.

Ne každý údaj je k dispozici pro každého uživatele, ale uniklo přes 500 milionů telefonních čísel ve srovnání s „jen několika miliony emailových adres“, uvedl v blogu na svém webu Troy Hunt, který provozuje stránku Have I Been Pwned.

Hunt spustil funkci vyhledávání pomocí telefonních čísel po velkém nátlaku na web v návaznosti na zprávy o úniku dat z Facebooku. Dříve mohli uživatelé vyhledávat pouze pomocí emailové adresy. Návštěvníci webu nyní mohou zadat své telefonní číslo do vyhledávacího pole a web potvrdí, zda se objevilo v uniklé databázi.

Webová stránka haveibeenpwned.com je bezpečná a neexistují žádné indikátory toho, že by se v zákulisí dělo něco škodlivého. Stránka pouze porovnává zadané telefonní číslo s těmi, která se vyskytla v úniku dat. Po provedení kontroly se zobrazí zpráva, zda je vaše telefonní číslo v databázi. S tak obrovským a potenciálně škodlivým únikem dat zřejmě stojí za zvážení, zda nástroj využít a zjistit, zda člověk patří mezi 533 milionů dotčených uživatelů.

Je dokonce možné, že i telefonní číslo generálního ředitele Facebooku, Marka Zuckerberga, také uniklo. „Toto je číslo spojené s jeho účtem z nedávného úniku dat Facebooku.“ tweetoval bezpečnostní expert Dave Walker spolu se screenshotem Zuckerbergova uniklého telefonního čísla.

Na screenshotu je také vidět, že Zuckerberg je zaregistrovaný na platformě pro zasílání zpráv Signal. Signal používá šifrování typu „end-to-end“ a není ve vlastnictví Facebooku.

Facebook požaduje od uživatelů už od roku 2011 zadávání telefonních čísel z bezpečnostních důvodů. To umožňuje „dvoufaktorovou autentizaci“, což je funkce, která odesílá text do mobilu uživatele, kdykoli se někdo přihlásí k jeho účtu. Facebook pořád nedávný únik dat nějak neokomentoval kromě toho, že to jsou „stará data“.

Na Facebook bylo zahájeno několik vyšetřování na ochranu soukromí po celém světě. V Evropě by z toho Facebook mohl mít největší problém díky GDRP.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama