Více
  15.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Johnson oznámil další pomoc Ukrajině, Trudeau ohlásil nové sankce

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že jeho vláda poskytne dalších 175 milionů liber (5,4 miliardy Kč) na pomoc Ukrajině kvůli sílící humanitární krizi. Řekl to na tiskové konferenci po jednání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem a nizozemským premiérem Markem Ruttem, informovala agentura Reuters. Trudeau uvedl, že Kanada kvůli ruské invazi na Ukrajinu zavede sankce vůči dalším deseti osobám, jež mají blízko k ruskému vedení.

  Johnson řekl, že 100 milionů liber z nově ohlášené podpory Británie poskytne přímo ukrajinské vládě. Dodatečných 175 milionů liber pomoci podle Johnsona celkový objem poskytnuté britské pomoci Ukrajině zvýší na přibližně 400 milionů liber.

  Johnson také uvedl, že se Evropa nemůže přes noc zbavit závislosti na ropě a plynu, ale doplnil, že by se evropské země měly rychle spojit a poohlédnout se po zásobách ropy a plynu, které nejsou z Ruska. Podobně se vyjádřil také nizozemský premiér Rutte, který řekl, že snížení závislosti na ruském plynu a ropě bude nějaký čas trvat.

  Trudeau oznámil, že Kanada kvůli ruské invazi na Ukrajinu zavede sankce proti dalším deseti jednotlivcům, kteří mají blízko k ruskému vedení a mají podíl na invazi. Terčem těchto sankcí jsou podle kanadského premiéra mimo jiné bývalí a současní ruští vládní úředníci, oligarchové a podporovatelé ruského vedení. „Jména těchto osob pocházejí ze seznamu, který sestavil vězněný opoziční lídr Alexej Navalnyj,“ uvedl Trudeau.

  Kanadský premiér se před jednání s Johnsonem a Ruttem setkal s britskou panovnicí Alžbětou II. V této souvislosti poznamenal, že se královna velmi zajímala o aktuální dění a měla jako vždy bystré postřehy.

  V úterý se Johnson setká s premiéry zemí Visegrádské skupiny včetně předsedy české vlády Petra Fialy.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS