Reklama

Jediný jazyk na světě, který je jen pro ženy

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Jazyk určený pouze pro ženy, aby si navzájem vyjádřily své nejintimnější myšlenky – to je Nüshu. Po stovky let o tomto jazyku nikdo nevěděl. Jeho poslední rodilá mluvčí zemřela v roce 2004. Nyní tento kdysi mrtvý jazyk zažívá comeback.

Kolébkou tohoto jazyka je provincie Hunan v Číně. V horách, které pokrývají více než 80% území, se izolované osady mohly rozvíjet nezávisle na sobě. Zde se zrodil mezi skalnatými svahy a řekou jazyk Nüshu.

Nüshu je jediný systém písma na světě, který je vytvořený a používaný výhradně ženami. Každý symbol představuje slabiku a byl psán pomocí naostřených bambusových holí. Jazyk umožňoval ženám hovořit o osobních problémech a pocitech smutku, což historicky nebylo ve vysoce patriarchální společnosti akceptováno.

Někteří odborníci se domnívají, že ženský jazyk pochází z dynastie Song (960-1279) nebo dokonce z dynastie Shang před více než 3000 lety.

Před 16 lety zemřela poslední rodilá mluvčí.

Písmo se předávalo z matek na dcery a používalo se v dobách, kdy ženám byly odepřeny možnosti vzdělání. Mnohé ženy tak byly negramotné a Nüshu se učily kopírováním písma, jak ho viděly.

Čínští komunističtí vůdci se v rámci revoluce horlivě snažili vymýtit feudální minulost země a každý, kdo byl přistižen při používání Nüshu, byl odsouzen. A jak se ženám v 50. letech začalo dostávat formálnějšího vzdělání, jazyk dále upadal.

Před 16 lety zemřela poslední rodilá mluvčí. Nyní ale tento prastarý jazyk zažívá znovuzrození v malé vesničce Puwei. Právě zde vzniklo muzeum, kde se některé ženy začaly jazyk opět učit a staly se tak jeho dědičkami.

„Nüshu dokončila své historické poslání – kulturní nástroj pro pracující ženy nižší třídy, které neměly právo na vzdělání. Teď už jen přenechává budoucím generacím krásnou kaligrafii, moudrost a statečného ducha,“ uvedla pro BBC Liming Zhao, přední odbornice na studium Nüshu.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Prodej opuštěných domů v Itálii za 1 euro se stal poslední dobou hitem. Mladí cizinci tak skupovali nemovitosti téměř za nic s příslibem, že dům do určité doby zrenovují. Vesnice Candela v oblasti Apulie nabídla potenciálním obyvatelům dokonce až 8 000 euro, aby se tam přestěhovali.
asteroid Apophis
Astronomové zjistili, že velký asteroid s názvem Apophis by měl v roce 2068 proletět extrémně blízko Země, případně by ji mohl zasáhnout v důsledku jevu nazývaného Jarkovského efekt.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama