Více
  3 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Je světoznámý Mt. Everest opravdu nejvyšší horou světa? Záleží, odkud to měříte

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Od mala se učíme, že nejvyšší horou světa je Mount Everest nacházející se v Himalájích. Za nejvyšší vrchol Země by se však daly považovat i jiné hory. Záleží ale, jak to měříte, uvádí Live Science.

  Světoznámý Mount Everest, jenž se oficiálně nově honosí úctyhodnou výškou 8 848,86 metrů, některými nemusí být brán za nejvyšší horu světa. Je totiž mnoho různých parametrů, podle kterých to může být posouzeno.

  Mount Everest, kterému se také říká Čomolungma, což v tibetštině znamená „Bohyně Matka světa“, byl měřen během historie několikrát.

  Pro srovnatelnost měření je nutné mít konzistentní základní linii,“ uvedl pro Live Science profesor Martin Price, zakládající ředitel Centre for Mountain Studies na University of Highlands and Islands ve Skotsku.

  Dodal dále pro vědecký server, že se nadmořská výška i v současnosti obvykle udává jako výška nad střední hladinou moře.

  To však musí být vztaženo ke standardní střední hladině moře, která musí být definována. Hladiny moří jsou v různých částech světa různé a mění se v důsledku klimatických změn,“ sdělil dále v emailu.

  V důsledku toho je tak nyní nadmořská výška měřena ve vztahu k matematicky definovanému geoidu Země, vysvětluje Price.

  Neaktivní sopka a nejvyšší hora Ekvádoru

  Kdyby se však hory nesrovnávaly podle výšky nad hladinou moře, jak je tomu nyní, ale například od základny k vrcholu, Everest už by na špici nebyl.

  V tomto případě by první příčku brala neaktivní sopka Mauna Kea nacházející se na Havaji. Její většina je totiž ukryta pod hladinou moře. Pokud by byla ale měřena od základny k vrcholu bude mít podle údajů United States Geological Survey 10 211 metrů, a to přesto, že její vrchol je oficiálně v nadmořské výšce 4 205 metrů.

  Hora Chimborazo v Ekvádoru pak má vrchol, který je nejvzdálenějším bodem od středu Země. Nachází se totiž blízko rovníku, uvádí Live Science.

  Podle Goddard Space Flight Center NASA je mezi polárním poloměrem planety (6 356,75 km) a rovníkovým poloměrem (6 378,14 km) rozdíl 21,39 km.

  Ve vesmíru nás předčí planetka Vesta

  Kdyby na naší planetě nebyly oceány, nebylo by o čem diskutovat! Mohli byste to srovnat s nejvyššími horami na jiných tělesech naší sluneční soustavy, která nemají oceány.“ Vše je tak otázkou perspektivy, dodává Price.

  Pokud bychom se tedy podívali do vesmíru, předčila by nás planetka Vesta. Ve středu kráteru zvaného Rheasilvia se nachází vrchol, který by podle vědců mohl být vysoký 20 až 25 km, což podle NASA Jet Propulsion Laboratory znamená, že by se mohlo jednat o nejvyšší horu v naší Sluneční soustavě, dodává Live Science.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Pozitivní výsledek

  Oxfordská univerzita hledá další dobrovolníky, kteří se nakazí koronavirem

  Nakazit se ve jménu vědy, i tak někteří lidé přišli k onemocnění covid-19. Nyní britští vědci hledají další dobrovolníky ve věku 18-30 let. Výzkum by měl kupříkladu pomoci vyvinout nové vakcíny.
  Elon Musk

  Muskova firma Neuralink se připravuje na klinické testy na lidech

  Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit.
  uran

  Vesmírné klenotnictví. Na Uranu a Neptunu prší diamanty

  Zatímco na Zemi prší voda, na Titanu tekutý metan a na Venuši kyselina sírová, na Uranu a Neptunu to jsou diamanty, píše astrofyzik na webu Live Science.
  žralok

  Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

  Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útoků žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.
  Koronavirové oddělení, Polsko

  Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

  Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má "svůj" gen.
  Osel

  Kunga: Nejstarší známý hybrid, který je dílem člověka

  ejen mula či mezek mohli člověku v minulosti posloužit. Podle nové analýzy byly nejstaršími známými hybridy zvířata známá jako "kunga". Dle vědců se jedná o křížence osla domácího a divokého osla hemippe.
  Reklama

  4 KOMENTÁŘE

  1. Doteď jsem si myslel, že nejvyšší hora sluneční soustavy je Olympus Mons na Marsu. No a když se podívám na článek „Na ruském poloostrově vykopali nejhlubší díru v historii země“ a vidím fotku diamantového dolu Mir, myslím si to stále. Skvělá práce lidí, kteří se tím živí. Víc takových článků!

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama