-3.7 C
Czech
Středa 29. listopadu 2023

Soud rozhodl, že Slovensko diskriminovalo Romku při výuce během covidu-19

Slovensko podle zatím nepravomocného rozhodnutí soudu diskriminovalo romskou žákyni, když ji nezajistilo přístup ke vzdělání po přerušení prezenčního vyučování v době epidemie nemoci covid-19. Dívce soud přiznal odškodné 3000 eur (73.000 korun). Začátkem listopadu o tom rozhodl Okresní soud v Prešově. Vyjádření ministerstva školství ČTK zjišťuje; úřad během soudního líčení tvrzení žalobkyně o diskriminaci odmítl.

Putin na summitu G20 mluvil o nutnosti zastavit válku na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin ve svém dnešním projevu na virtuálním summitu G20 prohlásil, že je nutné hledat cesty k zastavení tragédie, jež představuje válka na Ukrajině. Vyjádřil se tak ke konfliktu, který Moskva z jeho rozhodnutí loni sama zahájila nevyprovokovanou invazí do sousední země. Šéf Kremlu rovněž tvrdil, že Rusko nikdy neodmítalo účastnit se mírových rozhovorů s Kyjevem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nicméně v minulosti opakovaně zdůraznil, že mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou jsou možné jen v případě, že Moskva z území jeho země stáhne svá vojska.

Jak na ucpaná města? Řešení je úsporné a jednoduché

Sledujte nás na sítích

Praha 21. prosince 2021 (PROTEXT) – Jak to udělat, aby česká, a obecně evropská města byla pro všechny obyvatele příjemnější? Musíme využít současných možností, jak udělat dopravu rychlejší, přívětivější a jak chránit zranitelné – například chodce a cyklisty – vysvětluje Traian Urban, ředitel Innovation Hub East v EIT Urban Mobility

Vy jste nedávno vydali studii, která tvrdí, že Praha a další města mohou získat přechodem k udržitelné mobilitě? Co to přesně je?

Je to pohyb osob a zboží dlouhodobě přijatelný na sociální, ekonomické a ekologické úrovni. Tím mám na mysli dopravu, která je dostupná všem a zohledňuje potřeby obyvatel žijících ve městě – například se dostat bezpečně do cíle kombinací několika způsobů dopravy. Zároveň taky aktivně řeší procesy doručování zásilek ve městě, aby bylo efektivní a co nejméně ztěžovalo pohyb městem. Z hlediska ekologického potom jde o mobilitu, která může udržitelně fungovat do budoucna bez úrovně znečištění a hluku, jak ji známe dnes. To samozřejmě znamená snižování emisí skleníkových plynů a spotřeby energie.

Co přesně znamená kombinace několika druhů dopravy? Vždyť už dnes můžu jet tramvají, metrem a autobusem?

To jistě ano, ale z hlediska udržitelné mobility často chybí provázanost mezi jednotlivými druhy dopravy tak, aby člověk mohl z autobusu pohodlněji přestoupit třeba na vypůjčené kolo. Případně pokud je taková možnost dostupná, málo se o ní ví. Některé přestupní body mají zase horší pěší dostupnost, což snižuje atraktivitu veřejné dopravy. Málo propojené jsou i sítě pěších a cyklistických tras.

A jak by se mohlo zefektivnit doručování balíčků? Dodávky blokující chodníky asi vadí každému, těch bychom se určitě rádi zbavili. Ovšem jak na to, aby to bylo rychlé a dostupné?

Přesně tak. Nejnáročnější proces doručování je v tzv. poslední míli, tedy v závěrečné fázi, kdy se balíček doručuje ke koncovému zákazníkovi. Jednou z možností je doručování na obyčejných a nákladních kolech. Kolo je mnohem levnější než dodávka, jednodušeji se dostane skrze dopravní zácpu, a stihne tak doručit mnohem více zásilek. S tím potom souvisí výstavba menších dep ve městě, ze kterých je doručování na kole možné.

Jaké by měla mít udržitelná městská mobilita výhody? Jak by mohla pomoci v řešení problémů, před kterými dnešní města stojí?

Každý z nás při pohybu městem řeší problémy s dopravními zácpami, parkováním nebo přílišným hlukem. V evropských městech již dnes žijí více než dvě třetiny populace a předpokládá se, že počet obyvatel ve městech a s tím spojené problémy dále porostou. Urbanizace má také vliv na změny klimatu, jelikož se ve městech koncentrují emise z domácností, firem a dopravy. Města jsou o 2-3 teplotní stupně Celsia teplejší než okolní prostředí, což negativně dopadá na všechny obyvatele měst. Přechod k udržitelné městské mobilitě pomůže zefektivnit městskou dopravu, zmírňovat dopady klimatické změny, a tím zlepšovat život ve městech.

Jak dosáhnout přechodu co nejefektivněji? Čemu se vyhnout, které nástroje naopak používat? A jaký by měl být přínos?

Nejrychlejším nástrojem je podpora aktivní mobility, tedy pohybu pěšky či na kole. Je to bezemisní způsob dopravy, který navíc přispívá našemu zdraví. Poté to je podpora mobility jako služby a sdílení automobilů, aby byly dopravní prostředky co nejefektivněji využívány. Dalším nástrojem jsou inovace v doručování, aby docházelo k menší dopravní zátěži ve vytížených časech.

Jednou z možností je také využití nových technologií, produktů a služeb ve spolupráci se start-upy, které mají velkou motivaci a často i finanční podporu pro pilotní testování svých řešení ve městech. Start-upy jsou často připraveny vyvinout za velmi rozumných podmínek řešení na míru podle potřeb konkrétních měst.

Kolik by takový přechod stál?

V Praze jsou potřeba dodatečné investice ve výši 261 milionů euro do roku 2030 pro dosažení cílů Zelené dohody. Na úrovni EU potřebují evropská města dodatečných 59 miliard euro. Jsou to značné prostředky, ale budou se vracet. Jenom v Praze by takové investice vytvořily čistý zisk ve výši až 531 milionů euro a na úrovni EU 103 miliard euro. Další miliardy by pak byly ušetřeny na nákladech na zdravotnictví v souvislosti s dopravními nehodami a znečištěním.

Existují nějaká středoevropská specifika? Máte nějaká doporučení pro česká města?

Ve spolupráci s našimi partnery se v českých městech zaměřujeme na podporu inovačních projektů a nových technologií, ať už se jedná o softwarová řešení pro zlepšování plynulosti provozu, městské mapování nebo automobilové roboty. Podporujeme také elektromobilitu a mobilní nabíjení aut. Především se však skrze spolupráci s městy, občany, průmyslem a výzkumnými středisky snažíme měnit současné přemýšlení o dopravě ve městech. Chceme, aby byla více zaměřená na bezpečí a pohodlí chodců a cyklistů, nikoliv pouze aut. Tímto usilujeme o lepší život ve městech pro všechny.

O EIT Urban Mobility

EIT Urban Mobility, iniciativa Evropského inovačního a technologického institutu (EIT), orgánu Evropské unie, si klade za cíl urychlit řešení a přechod na uživatelsky orientovaný, integrovaný a skutečný multimodální přepravní systém. Jako přední evropská inovační komunita pro městskou mobilitu se EIT Urban Mobility snaží předcházet roztříštěnosti usnadněním spolupráce mezi městy, průmyslem, akademickou obcí, výzkumem a inovacemi při řešení nejurgentnějších problémů měst v oblasti mobility. S využitím měst jako živých laboratoří jejich průmysl, výzkum a univerzitní partneři názorně předvedou, jak mohou nové technologie fungovat při řešení skutečných problémů v existujících městech, a to takovým způsobem, že mohou zajišťovat přepravu obyvatel, zboží a odpadu chytřejšími metodami.

Více informací naleznete na www.eiturbanmobility.eu.

Sledujte EIT Urban Mobility na:

Twitter

LinkedIn

Facebook

Instagram

YouTube

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Do oceánu u japonského ostrova Jakušima se zřítil americký vojenský letoun

Poblíž ostrova Jakušima na jihozápadě Japonska se dnes do oceánu zřítil americký armádní letoun V-22 Osprey s šesti lidmi na palubě. Japonští představitelé později podle agentury Kjódó uvedli, že poblíž místa nehody byly nalezeny trosky stroje a jeden mrtvý. Informace o osudu zbylých členů posádky zatím nejsou k dispozici. Původní zprávy hovořily o osmi členech posádky, údaj opravila americká armáda.

O vztazích i rakovině. Herečka Shannen Doherty se v novém podcastu zaměří na citlivá témata

Herečka Shannen Doherty známá ze seriálu Beverly Hills 90210 chystá svůj vlastní podcast. V Let's Be Clear with Shannen Doherty se bude věnovat široké škále témat, přičemž se nevyhne ani pohnutým okamžikům svého života, které se většinou odehrávaly v záři reflektorů.

Jednání o prodloužení příměří v Gaze pokračují, spekuluje se o čtyřech dnech

Izrael a palestinské hnutí Hamás dál za zprostředkování Kataru, Egypta a Spojených států vyjednávají o prodloužení nynějšího příměří v Pásmu Gazy. Pokud se nedohodnou, měl by klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Agentura AFP, katarská televize Al-Džazíra a deník Haarec s odvoláním na své zdroje dnes uvedly, že původně čtyřdenní klid zbraní, který začal v pátek ráno a byl už jednou prodloužen, by mohl trvat do neděle. K odkladu obnovení ofenzivy izraelské armády v Pásmu Gazy by mohla přispět i návštěva amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, který má tento týden znovu přijet do Izraele, uvedla AP. Termín jeho příjezdu zatím není oficiálně znám.

Senát schválil zvýšení rodičovského příspěvku na 350 tisíc korun, zákon čeká na podpis prezidenta

Dnešním rozhodnutím Senátu České republiky byl schválen návrh na zvýšení rodičovského příspěvku z aktuálních 300 tisíc korun na 350 tisíc korun. Tuto iniciativu předložila vládní pětikoalice, a očekává se, že navrhované zvýšení vstoupí v platnost od ledna následujícího roku.

Zemřel miliardář Charlie Munger, Buffett tak přišel o svou pravou ruku

Měsíc před svými stými narozeninami zemřel v kalifornské nemocnici miliardář Charlie Munger, pravá ruka jednoho z nejznámějších investorů současnosti Warrena Buffetta a místopředseda investiční společnosti Berkshire Hathaway.

Spojené expediční síly posílí vojenskou přítomnost v Baltském moři

Bezpečnost klíčové infrastruktury v Baltském moři se zhoršila, což si žádá zvýšenou vojenskou přítomnost v oblasti, usoudili členové Spojených expedičních sil. Obavy vzbudilo poškození finsko-estonského plynovodu a telekomunikačního kabelu mezi Švédskem a Estonskem v říjnu.

DOPORUČUJEME

Novinky z trhu korporátních dluhopisů za září 2023

Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Přinášíme vám pravidelný report s nejnovějšími statistikami k emisím korporátních dluhopisů za měsíc září roku 2023. Jeho autorem...

Recenze brokera FINdeto: poctivý broker s dobrou regulací

Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Představení FINdetoBroker FINdeto umožňuje obchodování CFD na FOREX, komodity, indexy, evropské a americké akcie, ETF a kryptoměny. Celkově...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Do oceánu u japonského ostrova Jakušima se zřítil americký vojenský letoun

Poblíž ostrova Jakušima na jihozápadě Japonska se dnes do oceánu zřítil americký armádní letoun V-22 Osprey s šesti lidmi na palubě. Japonští představitelé později podle agentury Kjódó uvedli, že poblíž místa nehody byly nalezeny trosky stroje a jeden mrtvý. Informace o osudu zbylých členů posádky zatím nejsou k dispozici. Původní zprávy hovořily o osmi členech posádky, údaj opravila americká armáda.

O vztazích i rakovině. Herečka Shannen Doherty se v novém podcastu zaměří na citlivá témata

Herečka Shannen Doherty známá ze seriálu Beverly Hills 90210 chystá svůj vlastní podcast. V Let's Be Clear with Shannen Doherty se bude věnovat široké škále témat, přičemž se nevyhne ani pohnutým okamžikům svého života, které se většinou odehrávaly v záři reflektorů.

Jednání o prodloužení příměří v Gaze pokračují, spekuluje se o čtyřech dnech

Izrael a palestinské hnutí Hamás dál za zprostředkování Kataru, Egypta a Spojených států vyjednávají o prodloužení nynějšího příměří v Pásmu Gazy. Pokud se nedohodnou, měl by klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Agentura AFP, katarská televize Al-Džazíra a deník Haarec s odvoláním na své zdroje dnes uvedly, že původně čtyřdenní klid zbraní, který začal v pátek ráno a byl už jednou prodloužen, by mohl trvat do neděle. K odkladu obnovení ofenzivy izraelské armády v Pásmu Gazy by mohla přispět i návštěva amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, který má tento týden znovu přijet do Izraele, uvedla AP. Termín jeho příjezdu zatím není oficiálně znám.

Senát schválil zvýšení rodičovského příspěvku na 350 tisíc korun, zákon čeká na podpis prezidenta

Dnešním rozhodnutím Senátu České republiky byl schválen návrh na zvýšení rodičovského příspěvku z aktuálních 300 tisíc korun na 350 tisíc korun. Tuto iniciativu předložila vládní pětikoalice, a očekává se, že navrhované zvýšení vstoupí v platnost od ledna následujícího roku.

Zemřel miliardář Charlie Munger, Buffett tak přišel o svou pravou ruku

Měsíc před svými stými narozeninami zemřel v kalifornské nemocnici miliardář Charlie Munger, pravá ruka jednoho z nejznámějších investorů současnosti Warrena Buffetta a místopředseda investiční společnosti Berkshire Hathaway.

Spojené expediční síly posílí vojenskou přítomnost v Baltském moři

Bezpečnost klíčové infrastruktury v Baltském moři se zhoršila, což si žádá zvýšenou vojenskou přítomnost v oblasti, usoudili členové Spojených expedičních sil. Obavy vzbudilo poškození finsko-estonského plynovodu a telekomunikačního kabelu mezi Švédskem a Estonskem v říjnu.

Zakladatel Binance Changpeng Zhao zatím nesmí opustit USA

Zakladatel společnosti Binance Changpeng "CZ" Zhao musí zůstat ve Spojených státech, alespoň prozatím. Federální soudce projednává návrh amerického ministerstva spravedlnosti, podle kterého by měl setrvat v zemi až do vynesení rozsudku na začátku příštího roku.

Proč budou výsledky amerických prezidentských voleb v roce 2024 tak klíčové pro průběh ukrajinské války?

Situace na Ukrajině zůstává významným tématem v mezinárodní politice, přičemž jedním z klíčových faktorů ovlivňujících vývoj konfliktu jsou nadcházející americké prezidentské volby. Vysoce postavený činitel americké diplomacie vyjádřil názor, že ruský prezident Vladimir Putin neuzavře mír na Ukrajině, dokud nebudou známy výsledky těchto voleb. Tato perspektiva odráží obavy z možné změny postoje Washingtonu k podpoře Kyjeva v případě návratu bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Indické záchranné týmy se dostaly k 41 dělníkům uvězněným v zříceném tunelu v Himálaji

Indické záchranné týmy se po 17 dnech úspěšně dostaly k 41 dělníkům, kteří byli uvězněni v zříceném tunelu v Himálaji. Dělníci, kteří pocházejí z nejchudších států Indie a pracují za nízkou mzdu, byli uvězněni v 4,5 kilometru dlouhém tunelu ve státě Uttarakhand od 12. listopadu, kdy došlo k jeho zřícení.