Reklama

Jak cestovat pomalu – 9 tipů pro změnu způsobu cestování

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Už máte dost hektického pobíhání mezi památkami a chtěli byste si jednou na dovolené opravdu odpočinout? Přečtěte si naše tipy, jak cestovat pomalu.

1. Neplánujte

Ať už máte dva týdny, nebo dva měsíce, nechte cestování plynout. Vykašlete se na hodiny strávené nad mapou přesným plánováním trasy, rozvrhu návštěv všech památek a míst, kde se najíte či přespíte. Stejně se vždy dřív nebo později něco pokazí a váš plán se rozpadne na kousky…

Pomalé cestování znamená nechat plán na okamžik daleko za sebou a dovolit světu, aby vás zavedl tam, kam chce.

Pro vaši příští cestu si tedy naplánujte holé obrysy a nechte mezery, ať se vyplní samy.

2. Nelétejte

Jistě, možná budete muset letět, abyste se dostali do země nebo regionu, který chcete navštívit. Ale odtud používejte pouze pozemní dopravu, nejlépe autobusy a vlaky. Pozemní dopravu obvykle nemusíte rezervovat předem. Takže je mnohem jednodušší změnit své plány na poslední chvíli.

Pozemní doprava je také efektivnější, šetrnější k životnímu prostředí a umožňuje vám skutečně vidět místa, která jste dosud navštívili. Stačí koukat z okénka.

3. Pronajměte si pokoj v bytě

Pokud se opravdu chcete stát součástí místního života, pronajměte si pokoj v bytě přes Airbnb. Ne, nepronajímejte celý byt, získejte pokoj v domě někoho jiného. Pokud najdete dobré ubytování, dá vám příležitost si popovídat s hostitelem. Nebo se dokonce podělit o jídlo a dozvědět se, jaký je život z jeho pohledu.

4. Zkuste house sitting

Pokud si opravdu chcete „vyzkoušet“ život někoho jiného, tohle je ideální způsob. House sitting je také skvělý, protože je to ubytování zdarma (juchůůů!) A pokud budete mít štěstí, dostanete k němu i domácího mazlíčka, který vám bude dělat společnost.

5. Udělejte si čas nedělat nic

Pro některé z nás nic nedělání zní jako nebe. Pro ostatní je to vůbec nejhorší trest. Pokud jste ve druhé kategorii, navrhuji, abyste si do cestovního kalendáře úmyslně naplánovali čas nicnedělání. Nebojte, že se budete nudit. Nedělat nic na neznámém místě je recept na dobrodružství.

6. Naučte se pár slov v místním jazyce

Začněte slovy „ahoj“ a „děkuji“. Pak se posuňte k „jak se máte?“ a „Jak se jmenujete?“ A další fráze každodenních rozhovorů. I když to bude vše, co se naučíte, rozhodně stojí za to vidět výraz překvapení a radosti na tvářích místních obyvatel, když na ně promluvíte v jejich jazyce.

7. Ztraťte se

Skoro nejdůležitější pravidlo pro pomalé cestování. Odložte mapu a prostě jděte. Čas „nedělat nic“, který jste si vytvořili ve svém rozvrhu, je ideální na procházky. Mějte oči otevřené, pozorujte lidi, budovy a život kolem vás.

Až budete mít procházky dost, jednoduše vytáhněte svůj chytrý telefon a použijte online mapy.

8. Vyzkoušejte cyklovýlet

Cykloturistika samozřejmě není pro každého, ale pokud jste někdy cítili radost z toho, že sedíte v sedle, velmi vám doporučujeme vyzkoušet cykloturistiku.

Je-li to vaše poprvé, začněte krátkým výletem na pár dní. Klidně i s nějakou skupinou či zájezdem. Vše organizačně zajistí a průvodce se o vás postará. Vy si budete jen užívat nového způsobu cestování.

9. Zarezervujte si wellness pobyt

Pokud chcete opravdu zpomalit, je wellness pobyt skvělým způsobem. Mnoho z nich zahrnuje jógu, meditace, masáže… nebo se můžete učit o výživě či vaření. Jiné se zaměřují na vaši duševní pohodu. Ať už si vyberete jakýkoli styl, získáte důležitý čas na zpomalení a odpočinek od rušného života.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Mramorové jeskyně, Chile

Místa, která vidělo jen málo cestovatelů

V dnešní době může být skutečně těžké najít místo, kde ještě žádný z vašich přátel zapálených do cestování nebyl. Přinášíme vám pár tajných tipů.
Boracay

Boracay. Příběh o devastaci ráje na zemi

Filipínský ostrov se kvůli „rehabilitaci“ musel na šest měsíců zavřít. Ale vzpamatuje se vůbec někdy z extrémního nárůstu turistického ruchu?
Icukušima

Icukušima. Nejlepší tipy pro výlet do Miyajimy

Svatyně Icukušima, známá svou nápadnou červenou bránou torii, která jako by se vznášela v moři, je v Japonsku nezbytnou návštěvou. Abyste si výlet do Miyajimy opravdu užili, přečtěte si naše tipy a nenechte si ujít žádnou z hlavních atrakcí ostrova.
Ait Ben Haddou, Maroko

Hra o trůny. Vydejte se na známá místa, kde se seriál...

Draky tu bohužel nepotkáte. Naštěstí ani Bílé chodce. Přesto si na těchto místech budete připadat jako v seriálu Hra o trůny. Kde se nacházejí lokality natáčení?
pláže v Itálii

Nejlepší pláže v Itálii

V zemi, kde je pobřeží doslova přecpané plážovými lehátky, jsme vybrali deset krásných pláží a zátok, kde téměř nikdy nepotkáte davy výletníků. Objevte zde ruiny hradu či potopené sochy a užívejte si klid na italských plážích.
Hra o trůny

Hra o trůny. Vydejte se na známá místa, kde se seriál...

Kdo by neznal seriál Hra o trůny! Pamatujete si všechny ty nádherné krajiny, hrady a města, ve kterých se drama odehrávalo? Některá z nich můžete navštívit i ve skutečnosti.
Reklama
Reklama
Reklama