Cílem izraelských pozemních razií na jihu Libanonu budou stanoviště Hizballáhu, odkud hnutí plánovalo teroristický útok na sever Izraele podobný tomu z loňského 7. října, uvedl dnes mluvčí armády Daniel Hagari. Zdůraznil, že oznámená pozemní operace není válkou proti libanonskému lidu, nýbrž proti Íránem podporovanému militantnímu hnutí Hizballáh. Izraelská armáda krátce nato vyzvala obyvatele více než 20 vesnic v jižním Libanonu, aby se okamžitě evakuovali a přesunuli se alespoň 60 kilometrů na sever. Podle zdroje agentury AP izraelští vojáci zatím operují na dohled od hranic.
„Tyto lokalizované pozemní razie budou zaměřeny na opěrné body Hizballáhu, které ohrožují izraelská města, kibucy a komunity v našem pohraničí,“ uvedl Hagari v prohlášení zveřejněném na síti X. „Hizballáh proměnil libanonské vesnice v sousedství izraelských vesnic ve vojenské základny připravené k útoku na Izrael,“ řekl mluvčí. Hizballáh si podle něj připravoval půdu na vpád do izraelských domovů „ve stylu 7. října“ a operaci nazval „Dobytí Galileje“.
#BREAKING: #Israel military urges residents of over 20 #Lebanese towns to evacuate https://t.co/f5032KD5Yt pic.twitter.com/LLXTowe1OF
— Arab News (@arabnews) October 1, 2024
„Na žádné z našich hranic nedopustíme nový 7. říjen,“ ujistil Hagari s odkazem na překvapivý loňský útok zhruba 3000 ozbrojenců palestinského teroristického hnutí Hamás, kteří v jižním Izraeli pozabíjeli na 1200 lidí a 251 unesli jako rukojmí, a podnítili tak dosud probíhající válku v Pásmu Gazy.
Izraelská armáda dnes v noci oznámila, že zahájila „omezené, lokalizované a zacílené pozemní útoky založené na přesných zpravodajských informacích“ proti pozicím Hizballáhu, které se nacházejí ve vesnicích poblíž hranic a představují bezpečnostní hrozbu pro obce na severu Izraele.
Hagari také poukázal na rezoluci OSN číslo 1701 z roku 2006, podle níž nesmí Hizballáh udržovat vojenskou přítomnost jižně od řeky Lítání, která protéká Libanonem asi 30 kilometrů od hranic s Izraelem.
„Osmnáct let po (rezoluci) 1701 je Hizballáh největší nestátní armádou na světě a jižní Libanon se hemží jeho teroristy a zbraněmi,“ řekl Hagari. „Pokud libanonský stát a svět nedokážou vytlačit Hizballáh od našich hranic, nezbývá nám nic jiného, než abychom to udělali sami,“ dodal mluvčí izraelské armády.
Mluvčí armády Avičaj Adrai v příspěvku na síti X v arabštině specifikoval vesnice v libanonském pohraničí, které se mají evakuovat, a jejich obyvatele vyzval, aby se přesunuli až za řeku Avalí. Ta přitom teče přibližně 60 kilometrů severně od hranic s Izraelem, tedy výrazně dále než řeka Lítání zmiňovaná v rezoluci OSN. Varoval, že armáda se zaměří na domy, které používá ke svým operacím Hizballáh.
Nejméně 600 lidí z vesnice Ajn Ibíl s převážně křesťanským obyvatelstvem, která leží asi pět kilometrů od hranic a má být evakuována, dnes nalezlo dočasné útočiště v klášteře v obci Rmajš. Ta se nachází v těsné blízkosti hranic a výzva k evakuaci se jí netýká. Lidé v klášteře čekají na armádní konvoj, který by je měl dopravit do Bejrútu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní obyvatele.
Izraelská armáda dnes ráno také varovala libanonské občany, aby necestovali svými automobily ze severu na jižní břeh řeky Lítání. Právě z oblasti jižně od řeky hodlá Izrael vytlačit příslušníky Hizballáhu.
Nejmenovaný představil izraelské armády dnes agentuře AP řekl, že vojáci se zatím pohybují v „docházkové“ vzdálenosti od hranic a zaměřují se na vesnice, které leží jen stovky metrů od izraelského území. Dodal, že podle jeho informací zatím nedošlo k žádným střetům s bojovníky Hizballáhu.
Agentura Reuters v pondělí večer s odkazem na svůj zdroj napsala, že ze svých pozic v jižním pohraničí se stáhly jednotky libanonské armády. Její velení dnes tyto zprávy popřelo s tím, že tyto pohyby probíhají v rámci pravidelných přesunů některých pozorovacích stanovišť na jižní frontě.