Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Itálie vyhostila dva ruské diplomaty a zadržela italského kapitána, jsou podezřelí ze špionáže

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Itálie ve středu vyhostila dva ruské diplomaty. Stalo se tak poté, co policie v úterý večer zadržela kapitána italského námořnictva, jak výměnou za peníze předává tajné dokumenty ruskému vojenskému důstojníkovi. Uvádí to agentura Reuters.

  Italská policie uvedla, že v úterý večer zadržela v Římě italského kapitána a ruského důstojníka. Byli obviněni ze „závažných trestných činů spojených se špionáží a státní bezpečností“. Policie dodala, že byli zatčeni bezprostředně po předání dokumentů a peněz.

  Podle policie bylo zatčení výsledkem zdlouhavých zpravodajských prací prováděných italskou agenturou pro vnitřní bezpečnost s podporou italského vojenského náčelníka štábu.

  Oficiálně podezřelí nebyli identifikováni. Podle policejního zdroje se však kapitán jmenoval Walter Biot a výměnou za informace přijal 5 000 eur (130,5 tisíce Kč). Dle zdroje agentury Reuters Biot pracoval na ministerstvu obrany. Jeho úkolem bylo rozvíjet národní bezpečnostní politiku, ale měl také částečně na starosti vztahy s italskými spojenci. Dříve pracoval na oddělení vnějších vztahů ministerstva. Jeho jméno a fotografie se také dle agentury Reuters objevuje v knize kontaktů z italského předsednictví Evropské unie v roce 2014.

  Mezi dokumenty, jež kapitán předal, byly i dokumenty NATO.

  Tisková agentura Ansa uvedla, že mezi dokumenty, jež kapitán předal, byly i dokumenty NATO. To tak zvyšuje potenciální bezpečnostní obavy také pro ostatní členy severoatlantické aliance.

  Itálie okamžitě předvolala ruského velvyslance Sergeje Razova a vyhostila dva ruské diplomaty. Dle italského deníku Corriere della Sera se jedná o diplomata, jež byl přištižen při schůzce a jeho přímého nadřízeného. Ministr zahraničí Luigi Di Maio to nazval „mimořádně vážnou záležitostí“.

  „Obvinění ze špionáže proti italským a ruským důstojníkům ukazuje, že musíme i nadále úzce spolupracovat s Evropou a našimi spojenci, abychom neustále zlepšovali naše prostředky na ochranu bezpečnosti a dobrých životních podmínek našich občanů,“ uvedl Di Maio.

  Běžnou praxí je v takovýchto případech, že jedna strana to té druhé vrátí. To dle ruské zpravodajské agentury Interfax jeden z ruských zákonodárců také uvedl. Sdělil, že za vyhoštění přijde ze strany Moskvy odveta.

  Prohlášení z Moskvy však naznačují jinak. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že lituje vyhoštění, ale že neohrozí bilaterální vztahy. Kreml již dříve uvedl, že nemá informace o okolnostech případu, ale doufá, že si obě země udrží pozitivní vazby.

  Italský krok následuje po dalších obdobných událostech v Evropě. Bulharsko vyhostilo ruské úředníky pro podezření ze špionáže v březnu. Nizozemsko tak učinilo v prosinci.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS