Ministerstvo spravedlnosti navrhuje novelu občanského zákoníku, podle níž by trestání dětí bylo nepřípustné. Nová právní úprava nebude kriminalizovat rodiče a nebude pro ně zavádět tresty. Jejím smyslem je, aby si rodiče sami uvědomili, že je vhodnější použít jiné výchovné prostředky, uvedl náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na tiskové konferenci k představení iniciativy Dětství bez násilí.
„Je to vyjádření společenské hodnoty, bití dětí je nepřijatelné. Občanský zákoník již obsahuje několik ustanovení deklaratorního charakteru v oblasti rodinného práva – například, že manželé jsou povinni žít spolu nebo že děti mají respektovat své rodiče,“ uvedl Dvořák.
Dvořák upozornil, že Česká republika je jednou z posledních zemí EU, kde podobné ustanovení o nepřijatelnosti trestání dětí chybí. „Legislativa, která považuje přiměřené tělesné tresty za výchovný prostředek, není v souladu s mezinárodními závazky České republiky, jako je například Úmluva OSN o právech dítěte,“ uvedl Dvořák.
Ministerstvo spravedlnosti navrhne zakotvit v občanském zákoníku nepřijatelnost trestání dětí. Nová právní úprava nebude rodiče kriminalizovat a nezavádí pro ně postihy. Jejím smyslem je apelovat na rodiče, aby si sami uvědomili, že je vhodnější používat jiné výchovné prostředky.… pic.twitter.com/dvzad4Y8Na
— MSp ČR (@SpravedlnostCZ) June 1, 2023
Mezinárodní směrnice jsou proti trestům
Článek 19 této úmluvy stanoví, že vlády jsou povinny „přijmout veškerá vhodná legislativní, správní, sociální a výchovná opatření k ochraně dítěte před všemi formami fyzického nebo psychického násilí, zranění nebo zneužívání, zanedbávání nebo nedbalého zacházení, špatného zacházení nebo vykořisťování, včetně sexuálního zneužívání, v době, kdy je v péči rodičů, zákonných zástupců nebo jiné osoby, která o dítě pečuje„.
Podobně Rada Evropy od roku 2004 doporučuje celoevropský zákaz tělesných trestů dětí a poukazuje na to, že Evropský soud pro lidská práva již několikrát rozhodl, že tělesné tresty porušují práva dětí zaručená Evropskou úmluvou o lidských právech.
Evropská unie vydala strategii pro práva dítěte a evropskou záruku pro děti v roce 2021. Částečně se zabývá bojem proti násilí na dětech a zajištěním ochrany dětí a odkazuje také na Úmluvu OSN.
Český zákon tresty umožňuje
Český občanský zákoník již v současné podobě stanoví, že „výchovná opatření lze použít jen v takové formě a míře, která je přiměřená okolnostem, neohrožuje zdraví a vývoj dítěte a nedotýká se jeho lidské důstojnosti„.
Ministerstvo spravedlnosti připravilo dvě verze novely. První doplňuje pasáž o výchovných opatřeních, že „lidskou důstojnost dítěte narušují tělesné tresty, působení psychického strádání a jiná ponižující opatření„.
Druhá, v ustanovení o rodičovské zodpovědnosti, mezi povinnosti a práva rodičů uvádí vývoj dítěte bez tělesných trestů a psychického strádání. Dvořák uvedl, že novela „by měla vstoupit do legislativního procesu během léta tohoto roku„.