Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Illinois se snaží podpořit konzumaci invazivních kaprů, přejmenuje je

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americký stát Illinois přejmenuje invazivní druhy kapra ve snaze podnítit zájem obyvatel o jejich konzumaci, píše agentura Reuters. Kaprovité ryby v Illinois ohrožují říční ekosystém už desítky let, jako potravina ale nejsou mezi lidmi populární.

  „Zavedli jsme nové jméno ‚copi‘, abychom podpořili v konzumaci téhle lahodné ryby, což by pomohlo udržet ji mimo vodní toky,“ uvádí Kevin Irons z oddělení rybolovu ze státního resortu pro přírodní zdroje.

  V USA je pod souhrnným názvem asijský kapr rozšířeno několik druhů amurů a dalších ryb z čeledi kaprovitých.

  „Název je důležitý,“ říká Irons a připomíná, že v 70. letech se ve Spojených státech málo prodávala hlubokomořská ryba přezdívaná slimehead (slizohlav). Pod jiným, méně sugestivním jménem se jí ale v restauracích dařilo.

  Illinois v přípravě na přejmenování invazivních druhů kapra dokonce spustil novou webovou stránku, kde se mohou zájemci dozvědět informace o rybách nebo najít recepty na pokrmy, které si z nich mohou připravit.

  „Na cokoliv, na co použijete mleté maso, můžete použít i copi,“ říká majitel rybího bistra a obchodu v Chicagu Dirk Fucik. Kaprovité ryby prodává už od roku 2010. „Nejoblíbenější jsou z nich burgery, ale … dělali jsme klobásy, tacos a další věci. Všechno, co jsme připravili, lidem chutnalo,“ uvádí Fucik.

  Od roku 2004 bylo na řešení problému invazivních kaprů vynaloženo více než 600 milionů dolarů (14,1 miliardy dolarů) ze státních a federálních zdrojů, píše Reuters. Illinois chce o změnu jména u kaprovitých ryb formálně požádat americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a název registrovat jako ochrannou známku.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS