Od září 2024 dojde v České republice ke změně podmínek pro předčasné splacení hypotéky. Novela zákona o spotřebitelském úvěru, která nabude účinnosti 1. září, umožní bankám účtovat vyšší poplatky klientům, kteří chtějí své úvěry splatit dříve, než skončí jejich fixace. Nová pravidla ovlivní tisíce lidí, a to zejména ty, kteří plánují refinancování nebo získali peníze na předčasné splacení. Podívejme se na to, co přesně novela přinese a jaké banky poplatky zavedou.
Dosud mohly banky účtovat klientům pouze administrativní náklady spojené s předčasným splacením hypotéky. Tyto poplatky byly poměrně nízké a mnohdy ani nepokryly skutečné náklady bank. S účinností novely však banky získají právo zahrnout do poplatků také úrokové ztráty. Konkrétně mohou účtovat až 0,25 % z předčasně splacené částky za každý započatý rok do konce fixace, maximálně však 1 % z dlužné částky. Nový poplatek tedy závisí na výši zbývajícího dluhu a době do konce fixace.
Jana Vaisová upozorňujena nová pravidla pro hypotéky. Novela přinese sankce za předčasné splacení hypotéky. Klientům, které čeká fixace, se mohou zvýšit měsíční splátky o tisíce korun. Banky díky tomu zaznamenaly větší zájema tak se snižováním sazeb zrovna nepospíchají. pic.twitter.com/RNdVY3Q1Od
— FinGO.cz (@fingocz) August 20, 2024
Změny se dotknou hlavně klientů, kteří uzavřou novou hypoteční smlouvu nebo podepíší novou fixaci po 1. září 2024. Pokud se rozhodnou splatit hypotéku předčasně, zaplatí vyšší poplatek než ti, kteří mají smlouvu podepsanou před tímto datem. Současná pravidla, která jsou pro klienty výhodnější, zůstanou v platnosti pro hypotéky sjednané před 1. zářím 2024 až do konce jejich fixace.
Velké tuzemské banky, jako jsou Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Moneta Money Bank a UniCredit Bank, už oznámily, že nové poplatky zavedou. Menší banky, jako je Fio banka a Air Bank, však poplatky za předčasné splacení neplánují. Air Bank potvrdila, že předčasné splacení hypotéky z vlastních zdrojů nebo z prodeje nemovitosti zůstane i po 1. září zdarma, píše web Newstream.
Existují také výjimky, kdy banky nesmějí poplatky za předčasné splacení požadovat. To platí například při převodu vlastnického práva u zastavené nemovitosti nebo při vypořádání společného jmění manželů. Podmínkou však je, že od uzavření smlouvy uplynuly alespoň dva roky.
Server iDNES vysvětluje, že banky se tímto krokem snaží pokrýt své náklady, které jim vznikají při předčasném splacení úvěru. Pro klienty to znamená důkladně zvážit, kdy se rozhodnou hypotéku předčasně splatit, protože nový poplatek může dosahovat až desetitisíců korun, upozorňují Novinky. Naopak pro ty, kteří mají fixaci ještě z dřívější doby, je důležité se rozhodnout do konce období fixace, kdy mohou využít stávajících výhodnějších podmínek.