Více
  -1.7 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Herpetologové pojmenovali nový druh gekona po Jackie Chanovi

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jackie Chan dle všeho nemá fanoušky jen mezi milovníky bojových umění a akčních filmů. Skupina herpetologů po tomto herci a režisérovi pojmenovala nově objevený druh gekona. O studii ze Zoological Research informuje server Science News.

  Stále je co objevovat a to nejen na dně oceánů. Vědci nyní popsali 12 nových druhů gekonů. Ti dostali vědecká jména na základě svých vlastností i zbarvení.

  Všech 12 druhů je endemických pro oblast Západního Ghátu. Toto pohoří, které se táhne podél západního pobřeží Indie, je biologicky rozmanité. To však ohrožuje odlesňování a měnící se využívání půdy, píše server Science News.

  Jeden z nově objevených druhů, strakatý gekon s nažloutlou hlavou a žlutými půlměsíci kolem očí, byl pojmenován po mistrovi bojových umění Jackie Chanovi – Jackie’s day gecko (Cnemaspis jackieii).

  Když ho vědci objevili, všimli si totiž, že je neuvěřitelně čilý. „Kdykoli jsme se ho pokusili chytit, vyletěl z jedné skály na druhou a plazil se do nejmenších štěrbin, aby nám unikl,uvedl Saunak Pal z Bombay Natural History Society.

  Na kontě má již identifikaci 60 druhů

  Spoluautor studie Zeeshan Mirza z National Centre for Biological Sciences dodal, že pojmenování druhu tímto způsobem pomáhá lidem se s tím spojit, zvláště když se jedná o méně populární skupinu zvířat, jako jsou plazi.

  Pro Mirzu není pojmenování nových druhů ničím neobvyklým. Celkem již identifikoval téměř 60 nových druhů zvířat a to včetně světoznámé Salazarovy zmije (Trimeresurus salazar). Ta je totiž pojmenovaná podle kouzelníka Salazara Zmijozela, postavy z oblíbené série Harry Potter.

  Někteří další nově pojmenovaní gekoni nesou názvy podle svého zbarvení. Jeden gekon vědcům připomínal například galaxii hvězd, jiný si díky svému oblakovitému vzoru vysloužil jméno C. nimbus.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Mars

  Na Marsu v oblasti Arabia Terra byla v jednu chvíli voda, ukazují vědci

  V oblasti Marsu zvané Arabia Terra byla dle vědců z Northern Arizona University a Johns Hopkins University po krátkou dobu kdysi přítomna voda. Studie, kterou financoval program NASA, byla publikována v časopise Geology.
  Zařízení VeCare

  „Chytrá náplast“ dokáže sledovat hojení za pomoci aplikace, ukazuje tým ze Singapuru

  Někdy se vám rána dlouho nehojí a vy nevíte proč. Představte si, že byste se na to mohli podívat v aplikaci. Vědci ze Singapuru nyní testují chytrou náplast, která by to v budoucnu mohla umožnit.
  Korálový útes

  Jak Nobelova cena za ekonomii pomáhá chránit korálové útesy

  Mnohá odvětví vzájemně čerpají ze svých znalostí. Nyní vědci poukazují na to, jak moderní teorie portfolia laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Harryho Markowitze dle všeho pomáhá zachránit ohrožené korálové útesy.
  Lávový proud

  Venuše je možná vulkanicky aktivní

  Nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Venuše může být vulkanicky aktivní. Pokud tomu vážně tak je, pomohlo by to vysvětlit, jak sopky ovlivňují vývoj a obyvatelnost planet ve vesmíru.
  Mláďata tuleně

  Mláďata tuleňů mohou měnit tón hlasu, to je mezi savci vzácné

  Schopnost přizpůsobit svůj hlas vzhledem k prostředí má pouze pár druhů živočichů na světě. Nová studie ukazuje, že mezi ně patří i mláďata tuleňů. Dle hlavní autorky práce by tak mohla být dobrým modelem pro studium tajemství lidské řeči.
  Mamut

  Mamutí kel nalezený na dně Tichého oceánu ohromil vědce

  Pilot Randy Prickett a vědec Steven Haddock, výzkumníci z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), objevili v roce 2019 mamutí kel 300 km od pobřeží Kalifornie v hloubce 3000 metrů v oceánu. Tehdy se jim podařilo odebrat jen malý kousek klu, a tak se v červenci 2021 vrátili, aby získali kompletní vzorek.
  Reklama
  Reklama
  Reklama