Více
  9.9 C
  Czech
  Úterý, 4 října, 2022

  Exporadce Bílého domu Cipollone ve výpovědi o 6. lednu neprotiřečil jiným svědkům

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Bývalý právní poradce Bílého domu Pat Cipollone v pátečním svědectví před výborem Sněmovny reprezentantů podle agentury AP neřekl nic, co by protiřečilo výpovědím předchozích svědků. Výbor se zabývá událostmi z loňského 6. ledna, kdy příznivci prezidenta Donalda Trumpa vtrhli do Kapitolu, aby zabránili potvrzení výsledků prezidentských voleb z předchozího roku, které Trump prohrál.

  Podle AP při uzavřeném jednání Cipollone potvrdil to, co už před výborem zaznělo. Obsah jeho výpovědi nebyl zveřejněn; má se tak stát při příštích veřejných slyšeních.

  Cipollone byl označován za důležitého svědka, když při jednom z předchozích výslechů vyšlo najevo, že se snažil Trumpa přesvědčit, aby přestal napadat správnost volebních výsledků, a zabránil mu připojit se k davu, který vtrhl do Kapitolu.

  „Nepopřel to, co už vypověděli jiní svědci,“ sdělila k pátečnímu slyšení poslankyně Zoe Lofgrenová z Kalifornie, která je členkou výboru. Dodala ale také, že „nepopřít neznamená totéž co potvrdit“. Cipollone podle ní nebyl přítomen některým událostem nebo „si nedokázal přesně vzpomenout“ na detaily. „Byl k výboru otevřený a odpovědi formuloval opatrně. Dověděli jsme se několik novinek, které vyplynou při příštích slyšeních,“ řekla.

  Na Cipolloneho výpověď se čekalo s napětím od minulého týdne, kdy před výborem vypovídala asistentka Trumpova personálního šéfa Cassidy Hutchinsonová. Popsala, že Cipollone opakovaně Trumpovi rozmlouval úmysl připojit se k davu v Kapitolu. Právník Cipollone upozornil, že pokud ve volbách poražený prezident vstoupí do Kapitolu ve snaze zabránit stvrzení vítězství Joea Bidena, bude obviněn „ze všech představitelných zločinů“.

  Cipollone na Hutchinsonovou naléhal, aby přesvědčila svého šéfa Marka Meadowse, aby Trumpa nenechal jít do Kapitolu. Asistentka rovněž řekla, že Trump byl rozčílený, když mu nakonec zabránil dostat se ke Kapitolu jeho bezpečnostní tým. Tajná služba ale nesouhlasí s výrokem Hutchinsonové, podle nějž Trump vynadal řidiči v prezidentské koloně.

  Jedna část Cipolloneho výpovědi před výborem se týkala schůzky v Bílém domě den před 6. lednem. Cipollone na ní pohrozil rezignací, pokud Trump přikročí k zamýšlenému plánu jmenovat nového úřadujícího ministra spravedlnosti, který podpoří jeho lživé tvrzení o volebních podvodech. Trump chtěl ministerstvo spravedlnosti svěřit málo známému úředníkovi Jeffreymu Clarkovi a upustil od toho, až když mu úřadující ministr spravedlnosti Jeffrey Rosen řekl, že v takovém případě podá demisi celé vedení úřadu.

  Výbor bude ve vyšetřování pokračovat příští týden a podle médií se zaměří na extremistické skupiny, které při útoku na Kapitol sehrály určitou roli.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS