Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  EU zahajuje právní kroky proti Británii kvůli odložení zavedení kontrol zboží putujícího do Severního Irska

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Dohoda po Brexitu, uzavřená po na konci roku mezi Velkou Británií a Evropskou unií, byla již podle Bruselu porušena. Evropská unie proto v pondělí zahájila právní kroky proti Británii kvůli odložení zavedení kontrol zboží putujícího do Severního Irska. Británie však tvrdí, že pravidla neporušila.

  Na konci loňského roku končilo Velké Británii tzv. přechodné období. Ač to nějakou dobu vypadalo na tvrdý Brexit, 24. prosince uzavřela Evropská komise dohodu o obchodu a spolupráci mezi EU a Velkou Británií.

  Nyní EU zahájila právní kroky proti Británii. Ta totiž odložila zavedení kontrol na zboží směřující do Severního Irska. EU tvrdí, že tím Británie jednostranně mění pravidla v rozporu s mezinárodním právem.

  19

  Británie prodloužila ochrannou lhůtu

  Britská provincie Severní Irsko totiž na Evropském jednotném trhu pro zboží zůstala. EU má však velmi přísná pravidla, co se týče toho, co může vstoupit na její trh. Je tedy potřeba sledovat, zdali produkty přicházející do Severního Irska z Velké Británie splňují normy EU. Nové kontroly, jež byly zavedeny dle podmínek protokolu o Irsku a Severním Irsku, který je součástí dohody, však způsobují narušení dodávek do Severního Irska, včetně potravin.

  Ochranná lhůta pro kontroly některého zboží (některé masné výrobky dostaly šestiměsíční lhůtu) měla dle dohody skončit na konci března. Do té doby měly supermarkety čas přizpůsobit se nové situaci a zajistit, aby bylo udrženo zásobování. Británie se však nyní rozhodla tuto lhůtu prodloužit až do 1. října, aby usnadnila obchod mezi Severním Irskem a Británií. Země trvá na tom, že tím dohodu neporušila.

  Maroš Šefčovič, místopředseda komise odpovědný za vztahy se Spojeným královstvím, zaslal dle agentury Reuters samostatný dopis svému britskému protějšku Davidu Frostovi. Chce jednat o vyřešení tohoto problému.

  Spor může skončit až u Soudního dvora EU, který by mohl Británii uložit značné pokuty. Předpoklad, že zde budou nějaké kontroly zboží byl dle úředníka EU při sjednání protokolu „křišťálově čistý“ a krok Británie byl chybou.

  Někteří politici ze Severního Irska však dle BBC vyzvali vládu Spojeného království, aby se odvolala na část protokolu, která umožňuje oběma stranám pozastavit jakoukoli část dohody, která způsobuje „hospodářské, společenské nebo environmentální potíže“.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS