Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Dvaadvacetiletý střelec z Kodaně měl podle policie psychické problémy. Oběti si vybíral náhodně

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Muž zatčený pro podezření ze zabití tří lidí a zranění několika dalších při střelbě v nákupním centru v Kodani se dříve léčil na psychiatrii, uvedla v pondělí dánská policie. Informuje o tom CNN, AP News a další média.

  Střelba se odehrála v neděli na několika místech uvnitř nákupního centra Field’s v dánském hlavním městě. Na záběrech ze sociálních sítí bylo vidět, jak obchodním centrem pobíhají lidé a na místě jsou ozbrojení strážci zákona.

  Některá média uvádějí, že střelec se jmenoval Noah Esbesen.

  Na tiskové konferenci v pondělí ráno šéf kodaňské policie Soren Thomassen uvedl, že při střelbě zemřeli dva sedmnáctiletí dánští občané, jeden muž a jedna žena, a 47letý občan Ruska.

  Další dva Dánové a dva švédští občané utrpěli střelná zranění. Jsou v nemocnici v kritickém, ale stabilizovaném stavu. Několik dalších osob utrpělo lehká zranění při odchodu z obchodního centra, uvedl Thomassen.

  Podle nemocnice Rigshospitalet, kde je většina obětí v péči, zůstával v pondělí pouze jeden ze čtyř zraněných v kritickém stavu.

  V souvislosti se střelbou policie zatkla 22letého Dána, který je v současné době jediným podezřelým. Thomassen uvedl, že nic nenasvědčuje tomu, že by podezřelý jednal společně s dalšími osobami, ale vyšetřování probíhá.

  Již dříve policie uvedla, že podezřelého zadržela 13 minut po přijetí prvního tísňového volání a že v době zatčení „měl u sebe pušku, nůž a munici“. Na sobě měl buď tričko bez rukávů, nebo vestu, a kraťasy pod kolena.

  Na pondělní tiskové konferenci Thomassen řekl, že nic nenasvědčuje tomu, že by útok byl „teroristickým činem“. Policie se domnívá, že si své oběti vybíral náhodně. Podezřelý byl „známý lidem z oboru psychiatrie“, řekl.

  Podezřelý bude obviněn ze zabití, dodal Thomassen.

  Jako střelba v USA, řekl svědek

  Očitý svědek Joachim Olsen, bývalý dánský politik a sportovec, řekl CNN, že byl na cestě do posilovny uvnitř Field’s, když viděl, jak z obchodního centra vychází velké skupiny lidí.

  Vypadalo to, bohužel, jako něco, co byste viděli při střelbě ve škole v USA, lidé vycházeli s rukama nad hlavou,“ řekl Olsen.

  Lidé vybíhali ven, hledali přátele a volali přátelům a rodinným příslušníkům, kteří byli uvnitř, někteří mluvili s přáteli, kteří byli uvnitř,“ dodal. „Staří lidé s rukama kolem krku lidí, kteří je vynášeli ven, jejich nohy prostě vláčeli po podlaze.

  Před obchodním centrem mluvil Olsen s mužem, který hovořil se záchranářem mimo službu, jehož ruce „byly až po lokty od krve“.

  Chtěl se vrátit dovnitř, ale policie ho nepustila,“ řekl Olsen.

  Podle Olsena se ochranka snažila přimět davy, aby se vzdálily od nákupního centra.

  V jednu chvíli nás hnali pryč. Policie přišla a řekla: ‚Utíkejte, utíkejte, utíkejte, pořád tam střílejí‘.“ Všichni se snažili utéct.

  Mluvčí Rigshospitalet, největší dánské nemocnice, sdělil CNN, že nemocnice přijala několik obětí a povolala další personál, aby se vypořádal s mimořádnou situací.

  Existuje už telefonní linka pro oběti a policie uvedla, že zřídila centrální místo, kde mohou očití svědci získat podporu a nahlásit své zážitky strážcům zákona.

  Dánská policie v neděli uvedla, že evakuovala tisíce lidí ze sportoviště Royal Arena, které se nachází vedle obchodního centra. V aréně se měl konat koncert zpěváka Harryho Stylese, ale ten byl nakonec zrušen.

  Politici jsou zděšeni

  Dánská premiérka Mette Frederiksenová v neděli večer ve svém prohlášení vyjádřila soustrast zraněným, jejich příbuzným a pozůstalým, jakož i „všem Dánům, kteří byli těmto děsivým událostem nablízku“.

  Všichni jsme byli brutálně vytrženi ze zářivého léta, které právě začalo. Je to nepochopitelné. Je to srdcervoucí. Naše krásné a obvykle tak bezpečné hlavní město se ve zlomku vteřiny změnilo,“ řekl Frederiksen.

  Dánský královský dům ve svém prohlášení uvedl: „V myšlenkách jsme s oběťmi, jejich příbuznými a všemi, které tato tragédie zasáhla, a vyjadřujeme jim hlubokou soustrast.

  Solidaritu s dánským lidem vyjádřila také předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola.

  Myslíme na všechny v Kodani, kteří dnes večer po strašlivých zprávách o několika lidech zabitých při střelbě v nákupním centru. Jsme s vámi, Dánsko,“ napsala na Twitteru.

  Přísné zbraňové zákony

  Násilí páchané střelnými zbraněmi je v Dánsku poměrně vzácné. Naposledy došlo v Kodani k velkému střeleckému incidentu v roce 2015. Střelec zaútočil na fórum o svobodě projevu, na němž vystupoval kontroverzní karikaturista Lars Vilks. Zabil jednoho člověka a tři další zranil.

  Vyšetřovatelé si nyní kladou otázky, jak mohl podezřelý střelec získat zbraň a střelivo použité při útoku. Dánsko je totiž zemí s jedněmi z nejpřísnějších zákonů o zbraních v Evropě.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS