Více
  10.5 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Druhá největší ruská ropná společnost Lukoil volá po ukončení války

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Druhá největší ruská ropná společnost se rozešla s prezidentem Vladimirem Putinem. Lukoil, který těží více než 2 procenta světové ropy a zaměstnává přes 100 000 lidí, vyzval k ukončení války na Ukrajině. Informuje o tom CNN.

  Představenstvo společnosti v prohlášení adresovaném akcionářům, zaměstnancům a zákazníkům uvedlo, že vyzývá k co nejrychlejšímu ukončení ozbrojeného konfliktu.

  Vyjadřujeme upřímnou soustrast všem obětem, které tato tragédie postihla. Důrazně podporujeme trvalé příměří a urovnání problémů prostřednictvím seriózních jednání a diplomacie,“ dodalo představenstvo.

  Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Lukoil (LUKOY) Vagit Alekperov je jedním z nejbohatších mužů Ruska. Většinu akcií společnosti Lukoil vlastní podle agentury Reuters bývalý pracovník ropné plošiny v Kaspickém moři a jeho zástupce Leonid Fedun.

  Gigant citelně přichází o peníze

  Společnost působí v desítkách zemí po celém světě a je druhou největší ruskou ropnou společností po státním gigantu Rosněfť. Nyní čelí velkým výzvám. Obchodníci se totiž ruské ropě vyhýbají ze strachu, že se dostanou do rozporu se západními sankcemi. A ti i přes to, že nejsou přímo zaměřeny na vývoz fosilních paliv.

  Akcie Lukoilu kótované v Londýně ztratily po invazi zhruba 99 procent své hodnoty. Obchodování s akciemi společnosti bylo ve čtvrtek pozastaveno.

  Ropný gigant již čelí výzvám k bojkotu ve Spojených státech, kde je 230 čerpacích stanic Lukoil vlastněných americkými franšízanty. Většina čerpacích stanic se značkou Lukoil se nachází v New Yorku, New Jersey a Pensylvánii.

  Proti válce jsou i další oligarchové

  Začátkem tohoto týdne se s Kremlem rozešli i ruští miliardáři Michail Fridman a Oleg Děripaska, kteří vyzvali k ukončení války. Fridman, který se narodil na západní Ukrajině, v dopise zaměstnancům napsal, že si přeje, aby „krveprolití skončilo“.

  Fridman je předsedou představenstva soukromého konglomerátu Alfa Group, který působí především v Rusku a bývalých sovětských státech a zahrnuje bankovnictví, pojišťovnictví, maloobchod a výrobu minerálních vod.

  Miliardář je rovněž předsedou Alfa Bank, čtvrté největší ruské společnosti poskytující finanční služby a největší soukromé banky. Alfa Bank byla minulý týden zasažena sankcemi, které jí znemožní získávat peníze prostřednictvím amerického trhu. Smyslem sankcí je ale právě přimět oligarchy, kteří mají na Putina velký vliv, aby přispěli k ukončení invaze.

  Děripaska, na kterého Spojené státy uvalily sankce v roce 2018, vydělal své jmění na hliníku.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS