Více
  0.8 C
  Czech
  Pátek 27. ledna 2023

  Ekonomika USA v posledním čtvrtletí vzrostla. V druhé polovině roku jí ale přesto hrozí recese

  Výsledky z posledního čtvrtletí předčily očekávání amerických ekonomů. Hrubý domácí produkt Spojených států amerických totiž vzrostl o 2,9 procenta. Mohlo by se ovšem jednat o poslední "pozitivní" výsledky. Analytici totiž předpokládají, že americká ekonomika upadne do recese nejpozději v polovině letošního roku.

  Putin plánuje novou ofenzivu a připravuje se na roky války

  Ruský prezident Vladimir Putin připravuje na Ukrajině novou ofenzivu a zároveň zoceluje svou zemi pro konflikt se Spojenými státy a jejich spojenci. Šéf Kremlu přitom očekává, že tato válka potrvá roky. S odvoláním na činitele a poradce obeznámené se situací to dnes napsala agentura Bloomberg. Moskva chce podle zdrojů agentury ukázat, že její armáda může po měsících ztrát znovu získat iniciativu a vytvořit tlak na Kyjev a jeho podporovatele, aby souhlasili s příměřím, které by Rusku ponechalo kontrolu nad okupovaným územím.

  Doublelift navzdory nepříznivým podmínkám překonal kariérní rekord

  Doublelift se po pouhém jednom zápase svého návratu do LCS s týmem 100 Thieves opět zapsal do historie ligy. Svým druhým zabitím v dnešním zápase proti Cloud9 dosáhl celkové kariérní hranice 2100 zabití a stal se tak třetím hráčem v historii LCS, který tohoto čísla dosáhl.

  Denně na uživatele útočí 400 000 škodlivých souborů denně, o 5 % víc než v roce 2021

  Praha 1. prosince 2022 (PROTEXT) – Detekční systémy společnosti Kaspersky odhalily v roce 2022 každý den průměrně 400 000 škodlivých souborů, což znamená 5% nárůst oproti roku 2021. Stoupl také výskyt určitých typů hrozeb – došlo například k 181% nárůstu podílu denně detekovaného ransomwaru. Tato a další zjištění jsou součástí zpravodaje Kaspersky Security Bulletin (KSB), každoročně vydávané série předpovědí a analýz týkajících se klíčových změn ve světě kybernetické bezpečnosti.

  Během posledních 10 měsíců zaznamenaly detekční systémy společnosti Kaspersky denně v průměru 403 000 nových nebezpečných souborů. Ve srovnání s rokem 2021, kdy bylo každý den objeveno přibližně 380 000 těchto souborů, to představuje 5% navýšení. Celkově bylo v roce 2022 detekováno přibližně 122 milionů škodlivých souborů, což je o 6 milionů víc než v loňském roce.

  Výzkumníci společnosti Kaspersky zjistili, že denní podíl ransomwaru se oproti roku 2021 zvýšil o 181 %, což představuje 9 500 nebezpečných souborů, které se snaží zašifrovat data uživatelů a vymáhat výkupné za jejich zpřístupnění. Mezi dalšími hrozbami zjistili výzkumníci také 142% nárůst podílu downloaderů – škodlivých programů, které do infikovaných zařízení instalují nové verze malwaru nebo nechtěných aplikací.

  Mezi všemi ohrožovanými platformami byl i nadále hlavním cílem útoků systém Windows. V roce 2022 odhalili odborníci společnosti Kaspersky v průměru téměř 320 000 škodlivých souborů útočících na zařízení s tímto operačním systémem. Ze všech šířených záškodnických programů jich na systém Windows útočilo 85 %. Tento systém však není jedinou oblíbenou platformou útočníků. Detekční systémy společnosti Kaspersky rovněž zjistily víc než zdvojnásobení (236 %) denního podílu škodlivých souborů šířených pod rouškou souborů Microsoft Office.

  Odborníci společnosti Kaspersky zpozorovali v roce 2022 také 10% nárůst každodenního podílu zákeřných souborů zaměřených na platformu Android, která se tak kromě Windows a Office stala dalším oblíbeným cílem podvodníků. Názorným dokladem tohoto trendu jsou nechvalně známé malwarové kampaně Harly a Triada Trojan, které napadly tisíce uživatelů systému Android po celém světě.

  „Vzhledem k tomu, jak rychle se rozšiřují hranice hrozeb a kolik nových zařízení se objevuje v každodenním životě lidí, je docela dobře možné, že příští rok budeme detekovat ne 400 000 škodlivých souborů denně, ale půl milionu! Ještě nebezpečnější je, že s rozvojem poskytování malwaru jako služby může nyní každý začínající podvodník napadnout zařízení bez jakýchkoli technických znalostí v oblasti programování. Stát se kyberzločincem nebylo nikdy tak snadné. Nejen pro velké organizace, ale i pro všechny běžné uživatele je proto nezbytné používat spolehlivá bezpečnostní řešení, aby se nestali snadnou kořistí kyberzločinců. Odborníci společnosti Kaspersky zase udělají vše pro to, aby uživatele před těmito hrozbami ochránili, zabránili potenciálním ztrátám a zajistili každodenní bezpečné používání internetu,“ komentuje Vladimir Kuskov, vedoucí výzkumu antimalwaru ve společnosti Kaspersky.

  Chcete-li se dozvědět víc o nárůstu škodlivých aktivit, přečtěte si celou analytickou zprávu „Statistics of the Year“ na webu Securelist.com.

  Uvedená zjištění jsou součástí zpravodaje Kaspersky Security Bulletin (KSB) – každoroční série předpovědí a analytických zpráv o klíčových změnách ve světě kybernetické bezpečnosti. K dalším částem KSB se dostanete přes tento odkaz.

  Abyste zůstali chráněni, doporučuje společnost Kaspersky uživatelům také následující opatření:

  ● Nestahujte a neinstalujte aplikace z nedůvěryhodných zdrojů.

  ● Neklikejte na žádné odkazy z neznámých zdrojů nebo z podezřelé on-line reklamy.

  ● Používejte silná a jedinečná hesla obsahující kombinace malých a velkých písmen, číslic a interpunkčních znamének a aktivujte si dvoufaktorové ověřování.

  ● Vždy instalujte aktualizace. Některé z nich můžou obsahovat opravy kritických bezpečnostních problémů.

  ● Ignorujte zprávy vyzývající k vypnutí bezpečnostních funkcí kancelářského nebo bezpečnostního softwaru.

  ● Používejte robustní bezpečnostní řešení, které je vhodné pro váš systém a zařízení, například Kaspersky Internet Security nebo Kaspersky Security Cloud. Upozorní vás, které stránky byste neměli otevírat, a ochrání vás před malwarem.

  Pro zachování bezpečnosti doporučuje společnost Kaspersky firmám také tato opatření:

  ● Neustále aktualizujte software na všech zařízeních, která používáte, abyste zabránili útočníkům proniknout do vaší sítě zneužitím zranitelných míst.

  ● Trvejte na používání silných hesel pro přístup k firemním službám. Používejte vícefaktorové ověřování pro přístup ke vzdáleným službám.

  ● Zvolte osvědčené řešení pro zabezpečení koncových bodů, například Kaspersky Endpoint Security for Business, které je vybaveno funkcemi detekce neobvyklého chování aplikací a kontroly anomálií síťového provozu pro účinnou ochranu před známými i neznámými hrozbami.

  ● Používejte specializovanou sadu nástrojů pro účinnou ochranu koncových bodů, detekci hrozeb a reakci na ně, abyste včas odhalili a odstranili i nové a skrývající se hrozby. Základní ochranu koncových bodů vybavenou funkcemi EDR a MDR poskytuje například řešení Kaspersky Optimum Security.

  Využívejte nejnovější informace o hrozbách na portálu Threat Intelligence, abyste měli přehled o aktuálních taktikách, technikách a postupech (TTP) používaných aktéry hrozeb.

  Kontakt pro média:

  Darko Natalic

  Corporate Communications Manager Eastern Europe & Israel at Kaspersky

  E-mail: [email protected]

  ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

  Sledujte nás na sítích

  König začal studovat a zůstává v superbicích. Pomáhat mu budou čeští mechanici

  Je to oficiální – Oliver König pokračuje v mistrovství světa superbiků! Jeho manažer podepsal smlouvu a nově se tým bude jmenovat Orelac Racing Movisio. K českému závodníkovi přichází také nový technický ředitel Ital Thomasso Noccioli, o data se bude starat Michal Kněžínek a jedním z mechaniků se stane Lukáš Porš. „Domluvili jsme se, že od letošního roku půjde nově o česko-španělský tým, z čeho mám velkou radost. Očekávám, že se s Oliverem významně posuneme, i když konkurence bude letos ještě větší,“ prohlásil Miloš Čihák, jezdcův manažer. König je v současné době na testování ve Španělsku.

  UNHCR žádá konec praxe, kdy jsou ukrajinské děti v Rusku nabízeny k adopci

  Rusko porušuje základní principy ochrany práv dětí, když ukrajinským dětem mění pasy na ruské a dává je v Rusku k adopci. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi. Uvedl také, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se na jeho úřad obrátil s žádostí, aby pomohl dětem z Ruskem okupovaných území na Ukrajině, na nichž se tato praktika odehrává.

  Washington je znepokojen eskalujícím napětím mezi Izraelem a Palestinou

  Washington vyjádřil znepokojení nad eskalací napětí mezi Izraelem a Palestinou. Izraelské síly ve čtvrtek zabily na Západním břehu devět Palestinců, včetně dvou civilistů. V pátek brzy ráno zachytila izraelská protiraketová obrana dvojici střel vypálených z Gazy, na město pak dopadly izraelské rakety. Tento požár se snaží uhasit OSN.

  Evropská média si na českých volbách nejvíce všímají Babišových narážek na válku

  Evropská média si před dnešním začátkem druhého kola prezidentských voleb v České republice všímají toho, jak se expremiér Andrej Babiš chopil tématu války na Ukrajině ve své kampani. V sousedních zemích novináři poukazují na komunistickou minulost Babiše i druhého kandidáta, generála ve výslužbě Petra Pavla, a v Polsku a ve Francii sledují mimo jiné obraz voleb v českých médiích.

  Ekonomika USA v posledním čtvrtletí vzrostla. V druhé polovině roku jí ale přesto hrozí recese

  Výsledky z posledního čtvrtletí předčily očekávání amerických ekonomů. Hrubý domácí produkt Spojených států amerických totiž vzrostl o 2,9 procenta. Mohlo by se ovšem jednat o poslední "pozitivní" výsledky. Analytici totiž předpokládají, že americká ekonomika upadne do recese nejpozději v polovině letošního roku.

  NEJNOVĚJŠÍ

  König začal studovat a zůstává v superbicích. Pomáhat mu budou čeští mechanici

  Je to oficiální – Oliver König pokračuje v mistrovství světa superbiků! Jeho manažer podepsal smlouvu a nově se tým bude jmenovat Orelac Racing Movisio. K českému závodníkovi přichází také nový technický ředitel Ital Thomasso Noccioli, o data se bude starat Michal Kněžínek a jedním z mechaniků se stane Lukáš Porš. „Domluvili jsme se, že od letošního roku půjde nově o česko-španělský tým, z čeho mám velkou radost. Očekávám, že se s Oliverem významně posuneme, i když konkurence bude letos ještě větší,“ prohlásil Miloš Čihák, jezdcův manažer. König je v současné době na testování ve Španělsku.

  UNHCR žádá konec praxe, kdy jsou ukrajinské děti v Rusku nabízeny k adopci

  Rusko porušuje základní principy ochrany práv dětí, když ukrajinským dětem mění pasy na ruské a dává je v Rusku k adopci. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi. Uvedl také, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se na jeho úřad obrátil s žádostí, aby pomohl dětem z Ruskem okupovaných území na Ukrajině, na nichž se tato praktika odehrává.

  Nová technologie přemění vodní páru nad oceány v pitnou vodu

  Američtí vědci vymysleli technologii, která přemění vodní páru na sladkou vodu. Vodní páry nad oceány se nachází téměř neomezené množství a podle studie to nezmění ani globální oteplování. Technologii proto lze označit za udržitelné řešení, jak zásobovat pitnou vodou lidi v suchých a chudších oblastech.

  Washington je znepokojen eskalujícím napětím mezi Izraelem a Palestinou

  Washington vyjádřil znepokojení nad eskalací napětí mezi Izraelem a Palestinou. Izraelské síly ve čtvrtek zabily na Západním břehu devět Palestinců, včetně dvou civilistů. V pátek brzy ráno zachytila izraelská protiraketová obrana dvojici střel vypálených z Gazy, na město pak dopadly izraelské rakety. Tento požár se snaží uhasit OSN.

  Evropská média si na českých volbách nejvíce všímají Babišových narážek na válku

  Evropská média si před dnešním začátkem druhého kola prezidentských voleb v České republice všímají toho, jak se expremiér Andrej Babiš chopil tématu války na Ukrajině ve své kampani. V sousedních zemích novináři poukazují na komunistickou minulost Babiše i druhého kandidáta, generála ve výslužbě Petra Pavla, a v Polsku a ve Francii sledují mimo jiné obraz voleb v českých médiích.