Více
  2.1 C
  Czech
  Čtvrtek 1. prosince 2022

  Den hrdinů na Výstavišti Praha již tuto sobotu: darujte krev, postavte protipovodňovou zeď, vyzkoušejte těžkou techniku – a hlavně se bavte!

  Praha 21. září 2022 (PROTEXT) – Jako každý rok i letos představí složky integrovaného záchranného systému svou dennodenní práci široké veřejnosti na akci Den hrdinů na Výstavišti Praha. V rámci nadcházejícího ročníku vzpomeneme povodně z roku 2002, a to nejen prostřednictvím interaktivních ukázek stavby protipovodňových bariér, ale i putovní tematické výstavy. Svou práci v praxi pak představí všechny hlavní složky IZS.

  Přes 100 vozidel a další techniky, XXVIII. ročník memoriálu JUDr. Františka Kohouta ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, přes dvacet soutěžních družstev z řad profesionálních i podnikových hasičů z celé ČR, mimo jiné speciální vůz pražské Zdravotnické záchranné služby Golem, Fénix i terénní čtyřkolka Polaris, slaňování psích záchranářů, policejní koně v kouřové cloně nebo možnost darovat krev v mobilní odběrové stanici Ústřední vojenské nemocnice, to vše a další program čeká návštěvníky 24. 9. 2022 od 11:00 do 18:00 hodin v parkové části i na Bruselské cestě na Výstavišti. Od 18:45 hod. poté program naváže na tramvajové točně u Planetária s praktickými ukázkami Dopravního podniku hl. m. Praha ve vyprošťování vykolejené tramvaje. Akce je určena všem věkovým kategoriím a vstup je zdarma.

  20 let od povodní

  V rámci výročí dvaceti let od povodní z roku 2002 doputuje na Výstaviště z Kampy speciální výstava Muzea hlavního města Prahy připomínající stoletou vodu a proběhne symbolická stavba protipovodňové zdi se zapojením široké veřejnosti. Návštěvníci uvidí, kam sahala voda při povodních na Výstavišti a těšit se mohou třeba i na exponáty z Expozice požární ochrany ve Zbirohu. Jak se bránit velké vodě pak předvedou jednotky HZS a SDH.

  „Letošní Den hrdinů bude tak trochu speciální díky smutnému výroční dvaceti let od povodní, které zasáhly nejen Prahu. Právě proto jsme část programu věnovali této události s mnoha praktickými ukázkami protipovodňových opatření v podání záchranných složek. Do akce ale zapojíme i návštěvníky, kdy nejen pro děti bude připraveno na pět set pytlů k naplnění pískem a stavbě protipovodňové zdi různých šířek a výšek. Hold ale samozřejmě vzdáme všem složkám integrovaného záchranného systému. Akce bude nabitá interaktivní zábavou pro celou rodinu a já, jako již tradičně, věřím, že se zejména z řady tatínků zase na chvíli stanou kluci a splní si své dětské sny o roli záchranářů a vyzkouší těžkou techniku,“ říká Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha a.s. a zakladatel Dne hrdinů.

  Speleologie, výcvik záchranných psů i nejnovější záchranná čtyřkolka Polaris

  Bohatý program nadchne malé i velké návštěvníky, kdy se prostřednictvím dynamických i praktických ukázek představí všechny důležité záchranné složky. V rámci praktických ukázek předvedou svou práci Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy, Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy, Městská police hl. m. Prahy, Policie ČR, Armáda ČR, Vojenská policie, HZS Letiště Václava Havla, HZS Dopravního podniku hl. m. Prahy, Správa služeb hl. m. Prahy, Speleologická záchranná stanice, Kynologická brigáda, Vězeňská služba ČR, Hlavní báňská záchranná stanice Praha a Vodní záchranná služba.

  „Jsme velmi rádi, že se Dne hrdinů můžeme pravidelně účastnit a veřejnosti tak představit naši práci. Návštěvníci si budou moci prohlédnout jak naše standardní sanitní vozy zdravotnických záchranářů a lékařů, tak modul pro mimořádné situace Golem, speciální vůz Fénix a nejnovější přírůstek mezi našimi speciální vozidly – terénní čtyřkolku Polaris. Zájemce seznámíme také s prací dispečerů tísňové linky a na cvičných figurínách si budou moct osvěžit základy poskytování první pomoci včetně nepřímé srdeční masáže,“ říká Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

  Připraveny budou i speciální ukázky techniky jako vrtulník PČR, vyprošťovací tank SSHMP, letištní speciál Panter, záchranářský speciál GOLEM nebo Tatra PRAM s minometem. Dynamické ukázky pak nabídnou vyprošťování osob z havarovaných vozidel, ukázku výcviku koní Městské policie hl. m. Prahy, ukázku výcviku záchranářských psů, ukázky slaňování a vyprošťování pomocí speleologů i vyproštění vykolejené tramvaje (závěrečná ukázka v 18.45 hod. na konečné tramvajové točně u Planetária).

  Darujte krev

  V rámci Dne hrdinů budou mít návštěvníci možnost darovat krev v mobilním odběrovém centru Ústřední vojenské nemocnice v rámci výzvy IZS s názvem: „I tobě v žilách koluje naše krev“. Cílem projektu je u veřejnosti i u složek IZS rozšířit povědomí o bezpříspěvkovém darování krve a tím pomoci transfuzním stanicím v Praze najít další nové pravidelné dárce. V současné chvíli chybí v České republice přibližně 100.000 dárců krve a počet dobrovolných dárců stále klesá.

  XXVIII. Memoriál JUDr. Františka Kohouta

  Profesionální týmy z celé republiky se utkají v rámci Memoriálu JUDr. Františka Kohouta ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. „Nadcházející ročník Memoriálu JUDr. Františka Kohouta ve vyprošťování u dopravních nehod je jedinečná akce svým rozsahem. Letos se zúčastní přes dvacet soutěžních družstev z řad profesionálních i podnikových hasičů z celé ČR, pozvání přijalo i soutěžní družstvo slovenských profesionálních hasičů, diváci uvidí reálné scénáře a simulace dopravních nehod i práci hasičů doslova v přímém přenosu,“ zve návštěvníky Martin Kavka, vrchní komisař Hasičského záchranného sboru hl. m. Praha.

  Pas malého hrdiny

  Pas malého hrdiny bude opět připraven pro děti, které obdrží hrací kartičku a po splnění úkolů dostanou ceny od MHMP, složek IZS a Výstaviště Praha. „Odbor bezpečnosti hl. m. Prahy denně úzce spolupracuje se složkami IZS a jsme rádi, že jsme se mohli finančně podílet na Dni hrdinů. Vážíme si práce všech složek, a to nejen při povodních v roce 2002, které si letos připomínáme. A jelikož je tato akce zaměřena i pro děti, máme pro ně nachystané v našem stanu ceny v soutěži Pas malého hrdiny,“ sdělila ředitelka odboru bezpečnosti hl. m. Praha JUDr. Markéta Štalmachová.

  Program dynamických ukázek v Den hrdinů 2022

  11:00 – stavba symbolické protipovodňové stěny (do vyčerpání 500 ks pytlíků)

  11:00 – 17:00 Pas malého hrdiny

  11:30 – 11:50 Záchranná brigáda kynologů Praha

  12:00 – 12:15 Armáda ČR – MUSADO – ukázka

  13:00 – 13:20 Městská policie – Jízdní oddíl

  14:00 – 14:15 Speleologická záchranná služba

  14:30 – 14:50 Policie ČR – Zpacifikování pachatele

  15:00 – 15:20 Vězeňská služba – ukázka zásahu

  16:00 – 16:20 Společná práce speleologů s kynology

  16:30 – 16:40 Městská policie – výcvik psů

  17:00 – 17:15 Armáda ČR – MUSADO – ukázka

  17:59 – 18:00 poděkování všem za Hřensko

  18:10 – 18:30 Dopravní podnik MPP ukázka vyproštění člověka z pod tramvaje – konečná tramvaje Výstaviště

  Záštitu pro akci poskytli:

  Primátor HMP MUDr. Zdeněk Hřib Starosta MČ Praha 7 Mgr. Jan Čižinský

  ● Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR

  ● Ministerstvo obrany ČR

  ● Ministerstvo vnitra ČR

  ● Policejní prezident policie ČR generálmajor Martin Vondrášek

  Partnery akce jsou:

  BESIP, V Invest, Správa služeb hl. m. Prahy, MHMP a Městská část P7.


  www.navystavisti.cz/udalosti/den-hrdinu/?termin=219&program=154


  www.facebook.com/events/výstaviště-praha/den-hrdinů-na-výstavišti/555581078890937/

  ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

  Sledujte nás na sítích

  Konflikt se společností Apple považuji za vyřešený, oznámil Musk

  Šéf Twitteru a podnikatel Elon Musk se ve středu setkal s šéfem společnosti Apple Timem Cookem. Následně prohlásil jejich spor, který eskaloval začátkem tohoto týdne, za ukončený. Vedení Apple prý nikdy neuvažovalo o tom, že by aplikaci Twitteru plánovalo ze svého virtuálního obchodu App Store odstranit. Problém přerušení inzerce však Musk neokomentoval.

  Protesty zabraly. Čína zmírňuje restrikce a zaměřuje se na očkování

  Čína zaujímá humánnější pandemický přístup. Navzdory rekordům v počtu zachycených pozitivních případů covidu-19 úřady opatření v některých regionech rozvolňují. Důvodem jsou rozsáhlé protesty a menší rizikovost omikronu. Čína se aktuálně opírá o očkovací kampaň.

  Na ambasádě Ukrajiny v Madridu vybuchl dopis, jedna osoba byla lehce zraněna

  Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou, která dnes krátce po poledni lehce zranila jednoho zaměstnance. Kyjev v reakci na incident oznámil, že posiluje bezpečnost všech svých velvyslanectví. Madridský soud Audiencia Nacional, který se zabývá závažnými trestnými činy, uvedl, že výbuch na velvyslanectví bude předběžně vyšetřovat jako terorismus.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Konflikt se společností Apple považuji za vyřešený, oznámil Musk

  Šéf Twitteru a podnikatel Elon Musk se ve středu setkal s šéfem společnosti Apple Timem Cookem. Následně prohlásil jejich spor, který eskaloval začátkem tohoto týdne, za ukončený. Vedení Apple prý nikdy neuvažovalo o tom, že by aplikaci Twitteru plánovalo ze svého virtuálního obchodu App Store odstranit. Problém přerušení inzerce však Musk neokomentoval.

  Protesty zabraly. Čína zmírňuje restrikce a zaměřuje se na očkování

  Čína zaujímá humánnější pandemický přístup. Navzdory rekordům v počtu zachycených pozitivních případů covidu-19 úřady opatření v některých regionech rozvolňují. Důvodem jsou rozsáhlé protesty a menší rizikovost omikronu. Čína se aktuálně opírá o očkovací kampaň.

  Na ambasádě Ukrajiny v Madridu vybuchl dopis, jedna osoba byla lehce zraněna

  Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou, která dnes krátce po poledni lehce zranila jednoho zaměstnance. Kyjev v reakci na incident oznámil, že posiluje bezpečnost všech svých velvyslanectví. Madridský soud Audiencia Nacional, který se zabývá závažnými trestnými činy, uvedl, že výbuch na velvyslanectví bude předběžně vyšetřovat jako terorismus.