Nově zveřejněné genetické údaje získané na „mokrých trzích“ ve Wu-chanu spojují covid-19 s psíky mývalovitými. Vědci mají teorii, že právě tato zvířata, která se na trhu prodávala, koronavirovou pandemii odstartovala. Informuje o tom The Guardian, CNN a další média.
Ve stěrech odebraných ze stánků na trhu s mořskými plody v Huananu během dvou měsíců po jeho uzavření 1. ledna 2020 byla již dříve zjištěna přítomnost covidu i lidské DNA. Když byla tato zjištění loni zveřejněna, čínští vědci uvedli, že vzorky neobsahovaly žádnou zvířecí DNA.
Good, accurate summary of the new findings re. animal origin of COVID-19 from @sciencecohen. Well done @flodebarre, who’s COVID origins sleuthing has been exceptional, scientific & based on evidence & data throughout. https://t.co/oQJ2W8MHNO
— Peter Daszak (@PeterDaszak) March 17, 2023
Tento závěr byl nyní mezinárodním týmem vědců vyvrácen. Jejich analýza genových sekvencí, které čínský tým zveřejnil ve vědecké databázi Gisaid, zjistila, že některé ze vzorků pozitivních na covid byly bohaté na DNA psíků mývalovitých. V covid pozitivních vzorcích byly také přítomny stopy DNA patřící jiným savcům, například cibetek.
Tento objev nedokazuje, že pandemii vyvolali psíci mývalovití nebo jiná zvířata nakažená koronavirem. Vědci, kteří svůj výzkum představili skupině odborníků z WHO, se však domnívají, že je to pravděpodobné.
„Údaje čím dál tím víc ukazují na to, že se covid rozšířil na zvířecím trhu,“ řekl časopisu Science profesor Kristian Andersen, evoluční biolog ze Scripps Research v kalifornské La Jolle. Andersen se zúčastnil zasedání vědecké poradní skupiny WHO pro původ nových patogenů a s údaji pracuje.
Nedávno nahraných genových sekvencí si všimla Florence Débarre, evoluční bioložka z francouzského Národního centra pro vědecký výzkum. Upozornila Andersena a profesora Michaela Worobeyho, evolučního biologa z Arizonské univerzity. Oba napsali články, v nichž uvádějí důkazy o tržním původu pandemie.
Laboratorní původ teorie nevyvrací
Odborníci WHO na brífinku podle CNN uvedli, že tyto údaje nejsou průkazné. Stále nedokážou říci, zda virus unikl z laboratoře, nebo zda se přirozeně přenesl ze zvířat na lidi. „Tyto údaje neposkytují definitivní odpověď na otázku, jak pandemie začala. Každý údaj je ale důležitý, abychom se k této odpovědi přiblížili,“ řekl Tedros Ghebreysus, ředitel WHO.
Co bylo počátkem nejhorší pandemie za posledních sto let, se stalo předmětem intenzivní, často jedovaté debaty. Jedna z teorií předpokládá, že virus se objevil u divokých zvířat a na člověka se rozšířil prostřednictvím kontaminace na trhu. Jiná předpokládá, že unikl z nedalekého Wu-chanského virologického institutu, kde vědci pracují na podobných patogenech.
Teorie o úniku z laboratoře se v posledních týdnech dostala na titulní stránky novin. Kloní se k ní FBI, americké ministerstvo energetiky i někteří republikáni. Konkrétní důkazy pro obě teorie chybějí a je možné, že nebudou nikdy nalezeny, uvádí The Guardian.
Nejnovější genetické údaje nedokazují, že by psíci mývalovití nebo jiní savci byli nakaženi covidem a šířili ho na trhu. Pokud byla zvířata nakažena, mohla se virem nakazit od nemocných lidí. Zjištění však poukazují na možnost, že příčinou bylo nakažené zvíře, a nakonec i nelegální obchod s volně žijícími zvířaty.
Covid jako chřipka
Vědci očekávají, že debata bude pokračovat, avšak existují otázky, proč čínský tým nezveřejnil genetické údaje dříve. Jeden z členů týmu, George Gao, bývalý vedoucí čínského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, řekl časopisu Science, že v sekvencích „není nic nového“. Proč byla data později z webu Gisaid stažena, také není jasné.
Débarre uvedla, že pracuje na zprávě o zjištěních, která bude zveřejněna, a na otázky odpoví až po jejím dokončení.
Jonathan Stoye, virolog a vedoucí skupiny v Institutu Francise Cricka v Londýně, uvedl: „Nález psíků mývalovitých infikovaných Sars-CoV-2 posiluje pravděpodobnost, že zvířata infikovaná koronavirem byla důležitým článkem v řadě událostí vedoucích k covidové pandemii. Nevyvrací však teorie o úniku z laboratoře. Museli bychom prokázat, že tato zvířata byla infikována před svým příchodem na trh. To ale nejspíš nikdy nebude možné.“
WHO také uvedla, že pandemie covidu by se mohla v letošním roce ustálit a představovat podobné riziko jako chřipka. „Myslím, že se blížíme k bodu, kdy se na covid můžeme dívat stejným způsobem, jakým se díváme na sezónní chřipku. Je to hrozba pro zdraví, virus, který bude nadále zabíjet, ale virus, který nenarušuje naši společnost,“ řekl Michael Ryan, ředitel pro mimořádné situace WHO, a dodal: „Věřím, že to přijde letos.“