Více
  -0.4 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Dalekohledy nové generace by mohly odhalit prvopočátek obrovských černých děr

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tohle si běžný pozemšťan jen těžko dokáže představit. „Plyn o hmotnosti miliónů sluncí‘, stovky milionů let, takové veličiny a příměry se skloňují v nové studii, která pátrá po prvotním vzniku záhadných vesmírných černých děr.

  Dosud se astronomům podařilo zjistit informace o existenci současných supermasivních černých děr ,pouze‘ do doby před sedmi sty miliony let. Je známo, že tyto tzv. kolapsary vznikají zhroucením se hvězdy do svého vlastního nitra. Nyní však výzkumná centra zjišťují, že černé díry mají počátek vzniku zcela jinde.

  První černé díry, které se objevily ve vesmíru, mohly vzniknout explozí plynu. Při této prudké reakci se uvolnily vlny radiace. Ukázalo se, že právě další generace masivních radioteleskopů může být schopna tyto výbuchy detekovat.

  Diskutuje se o gigantickém oblaku plynu o hmotnosti milionkrát větším, než je hmotnost Slunce, který se dokáže zhroutit tak rychle, že se nestihnou zformovat hvězdy a tato skrumáž by pak mohla vytvořit obří černou díru. Toto je ovšem zatím hypotéza a tu se nyní vědci rozhodli potvrdit, či vyvrátit.

  Velké naděje v rozlousknutí principů tzv. primordiálních černých děr se vkládaly do unikátního vesmírného teleskopu Jamese Webba, vesmírného teleskopu Nancy Grace Romanovo, či teleskopu Euclid. „Vzhledem k době, která uplynula od dob tohoto procesu a vzdálenosti bude detekce těchto událostí těmito přístroji velmi těžká. A to i v případě, že by byla velmi zřetelná viditelnost,“ uvádí dál Phys Org. V nedávné studii však tým astronomů našel povzbudivější cestu k pozorování potenciálního přímého vzniku obřích černých děr, a tou jsou radiační vlny.

  Zlomové bádání se odehrává v oblastech jako je Afrika nebo Austrálie. Planiny jsou tam poseté kosmickými radary.

  Když se černá díra zhroutí, tím, jak materiál víří dovnitř, vytvoří kolem sebe jakési prstence zvané akreční disky. Tyto víry vyzařují obrovské množství rádiového záření. Právě díky tomu astronomové poprvé dokázali zpozorovat obří černé díry známé jako kvasary. V optickém dalekohledu se jeví jako hvězdy. Stejný proces se musel odehrávat v raném vesmíru. Průlomovou zprávou je, že s novými technologiemi by se daly stopy těchto aktů nyní dopátrat.

  Výzkumníci zjistili, že v současnosti by tento druh emise byla schopna detekovat budovaná soustava radioteleskopů v Jižní Africe a Západní Austrálii, Square Kilometer Array. Snad bude tedy záhada z hluboké minulosti konečně rozklíčována.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Hororové přistání Boeingu 787-800

  Hororové přistání Boeingu 787-800! Z motoru šlehaly plameny a výhled pilotů byl zakrytý kusy zvířat

  Doslova horké chvíle si prožili cestující letadla FR1194 společnosti Ryanair minulý pátek při přistání v Italské Bologni. Do cesty letounu se připletly volavky, nehoda mohla skončit fatálně.
  Gynekolog léčil pacientky sexem

  Gynekolog léčil pacientky sexem. Chytil se do pasti, kterou na něho nalíčila televize

  Skandální případ z lékařského prostředí odhalil italský portál Le Iene. Gynekolog přezdívaný Dr. Magic Flute (kouzelná flétna) zneužíval své pacientky pod záminkou léčení. Na post lékaře rezignoval až poté, co se stal nechtěně aktérem reality show.
  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Sibiř, jedna z nejchladnějších částí planety, kde teploty v zimě padají až k mínus padesáti stupňům celsia, se mění k nepoznání. Zimu střídají horka. Zmatená je jak tamní zvěř, tak rostliny, které začínají pučet před Vánoci.
  Veterinář

  Britská veterinární asociace: Než si pořídíte mazlíčka, najděte si veterináře

  Pandemie a neustále se opakující lockdowny vedly v mnoha zemích k tomu, že si lidé ve velkém pořizovali mazlíčky. Nyní jsou Britové varováni, aby si nejprve našli veterináře, než si na Vánoce domácí zvíře pořídí.
  Žena za umělá oplodnění utratila přes 1,25 milionu, ale vždy o miminko přišla

  Žena za umělá oplodnění utratila přes 1,25 milionu, ale vždy o miminko přišla. Patovou situaci přesto proměnila v životní výhru

  Moc toužila po miminku. Vytrvale randila s muži a doufala, že najde adepta na tatínka. Marně. Přesto má příběh šťastný konec. Mandě Epton ze Sydney se podařilo patovou situaci proměnit v životní výhru.
  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií?

  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií? Studie šokuje nejednoho dovolenkáře

  Většinou se jako první dozvíte, kde se nacházejí nejkrásnější pláže s tou nejprůzračnější vodou. Ekologičtí odborníci se na tuto tématiku však podívali z opačného konce a zjistili, ve kterých oblastech je moře nejšpinavější.
  Reklama
  Reklama
  Reklama