Více
  1.4 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Dakar Fashion Week se vrací do baobabového lesa. Propaguje udržitelnou módu pro všechny

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nedaleko hlavního města Senegalu v sobotu za soumraku kráčela dvacetiletá Najeebah Samuel po mole za horlivého potlesku. Narodila se s dětskou mozkovou obrnou a byla první z více než dvou desítek modelek různých tvarů a velikostí, které se účastnily 19. ročníku Dakarského týdne módy. Show proběhla o víkendu mezi baobaby a zabývala se dvěma tématy: inkluzí a udržitelností. Napsala o tom agentura Reuters.

  „Chci ostatním postiženým dětem dokázat, že nejsou svým handicapem. Ty jsi prostě ty,“ řekla podle Reuters Samuel v oranžovo-modrých šatech od zakladatelky Dakar Fashion Weeku Adamy Ndiaye. „Musíš vystoupit a ukázat lidem, kdo jsi,“ dodala modelka po přehlídce.

  Dakarský týden módy, jehož se účastní návrháři z celé Afriky, patří mezi ty s nejdelší historií na kontinentu. Organizátoři letošního ročníku, kteří se loni museli přizpůsobit opatřením proti šíření covidu-19, se rozhodli vrátit do baobabového lesa, aby účastníkům připomněli odpovědnost módního světa ve vztahu k udržitelnosti.

  Textilní výroba podle odhadů zodpovídá za zhruba 10 procent globálních emisí oxidu uhličitého, což je více než v případě mezinárodní letecké dopravy a námořní dopravy dohromady. Dakarská módní show se proto zaměřuje na modely lokální výroby.

  Adama Paris jako symbol pokroku

  Ndiaye, známá pod značkou Adama Paris, která stojí také za první přehlídkou Black Fashion Weeku ve francouzské metropoli, propojuje pokroková témata se senegalskou módní událostí běžně.

  „Nechci žít s módou, jakou nám diktuje Evropa,“ řekla Ndiaye. „Chci ženy, které představují tolik různých aspektů, víc než jen těla,“ poznamenala návrhářka.

  Ndiaye stanovila vysoké minimální kvóty pro návrhářky a modelkám v minulosti zakázala používat krém na depigmentaci pleti, čímž chtěla podpořit sebepřijetí. Jako jedno z letošních témat zvolila inkluzi, aby kontrastovala s často rigidními standardy krásy západní módy.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Zpěvák Elton John má covid-19

  Elton John má covid. Koncerty ve Spojených státech zpěvák odkládá

  Britský zpěvák Elton John byl nucen odložit dva koncerty v Dallasu v Texasu poté, co měl pozitivní výsledek testu na koronavirus. 74letý hudebník je podle svého vyjádření plně očkovaný a momentálně pociťuje jen mírné příznaky nemoci covid-19.
  Jacinda Ardern

  Novozélandská premiérka Ardern ruší svatbu kvůli šíření varianty omikron

  Předsedkyně vlády Nového Zélandu Jacinda Ardern zrušila svou svatbu poté, co oznámila zavedení nových opatření proti šíření koronaviru. Celá země se totiž momentálně potýká s nakažlivější variantou omikron.
  Pilotka Zara Rutherford obletěla svět jako nejmladší žena v historii

  Zara Rutherford (19) si splnila sen. Sólo obletěla svět jako nejmladší pilotka v historii

  Belgicko-britská teenagerka se ve čtvrtek stala nejmladší ženou, která sama obletěla svět. Je zároveň první osobou, jíž se to podařilo v ultralehkém letadle. Náročná cesta přes pět kontinentů devatenáctileté rekordmance zabrala pět měsíců.
  Gaspard Ulliel

  Ve 37 letech zemřel po nehodě na lyžích herec Gaspard Ulliel známý jako Hannibal Lecter

  Francouzský herec Gaspard Ulliel, známý z filmů Hannibal Rising či Saint Laurent, zemřel ve věku 37 let po nehodě na lyžích v Alpách v oblasti Savoie.
  Předávání hudebních cen Grammy 2022

  Letošní předávání cen Grammy se přesouvá na duben do Las Vegas

  Slavnostní předávání hudebních cen Grammy se uskuteční 3. dubna v Las Vegas, týden po udílení Oscarů, uvedly v úterý Recording Academy a televizní stanice CBS ve společném prohlášení. Ceremoniál měl původně proběhnout koncem tohoto měsíce v Los Angeles, ale kvůli šíření koronaviru jej organizátoři odložili.
  Céline Dion se potýká se zdravotními problémy

  Céline Dion ruší zbývající koncerty své tour. Zpěvačku trápí zdravotní problémy

  Kanadská zpěvačka Céline Dion oznámila zrušení zbývajících 16 koncertů svého světového turné kvůli přetrvávajícím zdravotním obtížím. Umělkyně se podle svého sobotního vyjádření na Instagramu potýká s „těžkými a přetrvávajícími svalovými křečemi“, které jí v koncertování brání.
  Reklama
  Reklama
  Reklama