Více
  13.2 C
  Czech
  Neděle 4. června 2023

  V Moldavsku budou dnes jednat lídři asi 50 evropských zemí na druhém summitu EPC

  V Moldavsku se dnes sejdou lídři asi padesátky evropských zemí a zástupci Evropské unie na druhém summitu Evropského politického společenství (EPC), jehož cílem je posílit spolupráci a stabilitu v Evropě. Moldavsko, které sousedí s válkou zmítanou Ukrajinou, převzalo v organizaci summitu štafetu po Praze, kam se loni v říjnu na první zasedání nového neformálního evropského bloku sjeli zástupci 44 zemí a unijních institucí. Dnešní konference se zúčastní mimo jiné francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo český premiér Petr Fiala. Důležitým tématem summitu bude zajištění míru a posílení stability v Evropě v kontextu ruské války proti Ukrajině.

  Bali varuje turisty před placením kryptoměnami a hrozí postihy

  Kryptoměnové nadšence, kteří zavítají do jedné z turisticky nejoblíbenějších indonéských destinací, tamní úřady varují před používáním digitálních aktiv jako platidla. Lidé, kteří používají kryptoměny k placení za ubytování, restaurace, aktivity nebo nákupy, budou čelit postihu.

  Mladá Britka byla po kolapsu na tureckém letišti ve stavu klinické smrti. Na její převoz domů se složili dárci

  Nešťastná rodina mladé matky, která byla letecky přepravena zpět do Spojeného království poté, co ležela v Turecku v kómatu, potvrdila, že zemřela. Domů se dostala jen díky dárcům, kteří se na její převoz složili na internetu.

  CSG má za rok 2022 rekordní výsledky i investice, hrubý zisk dosáhl 7,4 miliardy

  Průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG) vlastněný českým podnikatelem Michalem Strnadem dosáhl za rok 2022 historicky rekordního hospodářského výsledku. Tržby skupiny stouply meziročně o 73 procenta na 25 miliard korun. EBITDA při započtení 100procentního výsledku italské Fiocchi Munizioni (Fiocchi) vzrostla na 7,4 miliardy korun. Koupě 70procentního podílu ve skupině Fiocchi, která je významným světovým hráčem ve výrobě malorážové munice, je zároveň zatím největší akvizici CSG.

  David Chour, místopředseda představenstva CSG, k loňským výsledkům uvedl:„S výsledky roku 2022 můžeme být spokojeni. Dokázali jsme se vyrovnat s inflací, cenami energií i nedostatkem pracovních sil a dosáhli rekordního hospodářského výsledku. Ten ale nespadl z nebe: skupina roste nepřetržitě od svého vzniku a růst je tvrdě odpracovaný naším mimořádně aktivním majitelem, managementem a všemi zaměstnanci. Jen díky tomu jsme dokázali eliminovat hrozby a využít příležitosti, které přinesl rok 2022.“

  CSG se dařilo ve všech oborech, v nichž působí. Většina firem dosáhla vysoce kladného hospodářského výsledku. Například automobilka TATRA TRUCKS, ve které má CSG podíl 65 procent a 35 procent drží skupina PROMET GROUP, zvýšila meziročně tržby z 5,31 miliardy korun na 7,46 miliardy korun. EBITDA stoupla z 385 na 501 miliónů korun. Tržby skupiny firem kolem mateřské DAKO-CZ, výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla z Třemošnice, vzrostly z 1,57 miliardy korun na 2,21 miliardy korun a EBITDA z 385  na 544 milionu korun.

  V roce 2022 zároveň CSG dokončila svoji zatím největší akvizici: nákup 70procentního akciového podílu ve skupině Fiocchi, která je jedním z největších výrobců malorážové munice na světě. Vyrábí střelivo v celkem pěti lokalitách a třech státech (Itálie, VB, USA). Na konsolidované výsledky CSG za rok 2022 má tato akvizice relativně nízký vliv, protože byla vypořádána až v listopadu. Pouze malá část loňských výsledků Fiocchi se konsoliduje do výsledků holdingu CSG. „Formálně jsme dosáhli EBITDA ve výši 5,6 miliardy korun, ale pokud bychom konsolidovali kompletní výsledky Fiocchi za celý rok, byla by EBITDA CSG o ještě další dvě miliardy korun vyšší. Pohybovala by se okolo 7,4 miliardy korun,“ uvádí David Chour.

  Změna v globální bezpečnostní situaci od února 2022 ovlivnila zájem o vojenský materiál. Vzhledem k tomu, že společnosti CSG jsou významnými výrobci pozemní techniky či dělostřelecké munice, registrovaly silný nárůst poptávky. V současnosti je jejich produkce vyprodána na několik let dopředu. Hned v několika firmách (českých Excalibur Army a Tatra Defence Vehicle, slovenské VOP Nováky, španělské FMG) se investují miliardy Kč do výstavby nových hal a výrobních linek. S tím je spojen vznik stovek nových pracovních míst. 

  Přestože je známo, že se některé společnosti CSG podílí na dodávkách pro Ukrajinu, skupina z bezpečnostních i strategických důvodů nezveřejňuje k tomuto tématu podrobnosti, ať už se jedná o finanční objem dodávek, identifikaci firmy, která se na nich podílí, a samozřejmě ani to, o jaké zboží se jedná. „U obranných dodávek platí, že naše zákaznické portfolio je široce diverzifikované. Velmi významným trhem je pro nás například jihovýchodní Asie, kde máme projekty na komplexní zbraňové systémy v hodnotě, která se blíží 50 miliardám korun,“ připomíná David Chour.

  Skupina rovněž upozorňuje, že výsledky její obranné části nejsou závislé na domácích zakázkách. David Chour k tomu uvádí: „I když je to kvůli veřejným diskusím o nutnosti investic do obrany možná překvapující, od února 2022 domácí zákazník, tedy Ministerstvo obrany ČR, u našich společností žádné nové zbraňové systémy neobjednal. I v současné bezpečnostní situaci tedy platí, že nás z 90 procent neživí české veřejné zakázky, ale export.“

  V neposlední řadě snížila skupina CSG v roce 2022 své relativní zadlužení, které kleslo z 2,2 na 2,07násobek EBITDA. Skupina se tak bezpečně pohybuje v mantinelech limitu 3,5násobku EBITDA, který je považován za hranici zdravého zadlužení, a počítá s dalšími investicemi a expanzí. „Jednáme v současnosti o akvizicích firem v tradičních zemích NATO a EU, které jsou srovnatelné nebo ještě překonávají Fiocchi,“ říká David Chour. 

  Výsledky skupiny CSG po letech:

  Ukazatel

  MJ

  2015

  2016

  2017 2018 2019 2020 2021 2022 2022*

  Tržby (kons.)

  mil. Kč

  4 725

  5 736

  7 721

  11 456

  11 839

  15 029

  14 444

  24 933

  33 285

  EBITDA (kons.)

  mil. Kč

  1 248

  1 275

  1 306

  1 867

  2 611

  2 256

  2 728

  5 615

  7 376

  Aktiva celkem (kons.)

  mil. Kč

  7 645

  12 999

  18 718

  20 354

  27 528

  26 768

  27 404

  60 118

  60 118

   *Výsledky se započtením celkových výsledků Fiocchi za rok 2022.

   Czechoslovak Group

  Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který vlastní český podnikatel Michal Strnad. CSG podporuje rozvoj tradičních českých, slovenských i zahraničních společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. Jeho součástí jsou například automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi a výrobce radarů Retia. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 10.000 zaměstnanců. V roce 2022 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 25 mld. korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá.

  Sledujte nás na sítích

  Ve Varšavě demonstrovalo podle organizátorů proti vládě půl milionu lidí

  Ve Varšavě dnes vyšly do ulic statisíce účastníků protestního pochodu, který svolala liberální opoziční strana Občanská platforma. Cílem manifestace bylo mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Organizátoři ohlašovali největší protest za poslední tři desetiletí. Zúčastnilo se ho nakonec půl milionu lidí, uvedli podle médií. Agentura PAP píše, že neoficiální informace policie hovoří o 150.000 demonstrantech. Manifestace byly i v dalších městech, včetně Krakova a Štětína, podotkl polský web Onet.

  Čínský ministr obrany varoval v Šanghaji před konfliktem s USA. Hovořil o katastrofě pro celý svět

  Ministr obrany Li Šang-fu varoval v Šanghaji před následky konfliktu mezi USA a Čínou pro celý svět a uvedl, že Peking dává přednost dialogu se Spojenými státy. Svět je podle něj dostatečně velký k tomu, aby USA s Čínou rostly společně.

  Násilí v Lipsku kvůli trestu odnětí svobody pro ženu, která napadala neonacisty

  Stovky krajně levicových demonstrantů se v sobotu večer ve východoněmeckém Lipsku střetly s policií. Demonstrace vypukly kvůli trestům odnětí svobody, které soud udělil několika lidem odsouzeným za útoky na neonacisty.

  V Hongkongu bylo při připomínce výročí masakru na Tchien-an-men zatčeno osm lidí

  Hongkongská policie zadržela v sobotu večer osm lidí v blízkosti Victoria Parku, kde se v minulosti konaly připomínky masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men. V Hongkongu, který spadá pod čínskou správu, byla také v souvislosti s dnešním výročím potlačení pekingských prodemokratických demonstrací z roku 1989 posílena bezpečnostní opatření. Hongkong v minulosti pietní akce povoloval, v posledních letech ale místní úřady připomínkové akce potlačují, napsala agentura Reuters.

  Páteční srážku vlaků v Indii způsobila chyba v signalizaci, řekl ministr

  Páteční srážku vlaků v Indii, která si vyžádala tři stovky obětí a tisícovku zraněných, způsobila chyba elektronického signalizačního systému. Podle agentury AP to dnes řekl indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle indické agentury ANI, která uvádí zatím 294 obětí, ministr také uvedl, že úřady mají i podezřelé, kteří za nehodu nesou odpovědnost. Na sociálních sítích přitom sílí kritika na adresu indické vlády za nedostatečné investice do železniční infrastruktury a volání po rezignaci ministra železnic.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Český tým veze čtvrté místo z mistrovství světa v paraglidingu

  Praha 3. června 2023 (PROTEXT) - Po bronzu na mistrovství světa 2021 a stříbru z mistrovství Evropy 2022 bojoval Český paraglidingový tým letos na...

  V Macau začalo 14. mezinárodní fórum pro investice a výstavbu infrastruktury

  Macao 3. června 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - 1. června bylo v Macau zahájeno 14. mezinárodní fórum pro investice a výstavbu infrastruktury (International Infrastructure Investment and...

  Semináře církve Nové nebe nová země, Shincheonji, se těší vysokému zájmu pastorů a věřících

  Soul 3. června 2023 (PROTEXT) - Poprvé po skončení pandemie Covidu-19 pořádala církev Nové nebe nová země offline semináře v několika největších městech Jižní...

  Stavebnictví poprvé součástí Maker Faire

  Praha 2. června 2023 (PROTEXT) - Na pražském Výstavišti představí Národní centrum Stavebnictví 4.0 interaktivní workshop k modulárnímu stavebnictví, tradiční řemesla i nejnovější trendy...

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Ve Varšavě demonstrovalo podle organizátorů proti vládě půl milionu lidí

  Ve Varšavě dnes vyšly do ulic statisíce účastníků protestního pochodu, který svolala liberální opoziční strana Občanská platforma. Cílem manifestace bylo mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Organizátoři ohlašovali největší protest za poslední tři desetiletí. Zúčastnilo se ho nakonec půl milionu lidí, uvedli podle médií. Agentura PAP píše, že neoficiální informace policie hovoří o 150.000 demonstrantech. Manifestace byly i v dalších městech, včetně Krakova a Štětína, podotkl polský web Onet.

  Čínský ministr obrany varoval v Šanghaji před konfliktem s USA. Hovořil o katastrofě pro celý svět

  Ministr obrany Li Šang-fu varoval v Šanghaji před následky konfliktu mezi USA a Čínou pro celý svět a uvedl, že Peking dává přednost dialogu se Spojenými státy. Svět je podle něj dostatečně velký k tomu, aby USA s Čínou rostly společně.

  Násilí v Lipsku kvůli trestu odnětí svobody pro ženu, která napadala neonacisty

  Stovky krajně levicových demonstrantů se v sobotu večer ve východoněmeckém Lipsku střetly s policií. Demonstrace vypukly kvůli trestům odnětí svobody, které soud udělil několika lidem odsouzeným za útoky na neonacisty.

  V Hongkongu bylo při připomínce výročí masakru na Tchien-an-men zatčeno osm lidí

  Hongkongská policie zadržela v sobotu večer osm lidí v blízkosti Victoria Parku, kde se v minulosti konaly připomínky masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men. V Hongkongu, který spadá pod čínskou správu, byla také v souvislosti s dnešním výročím potlačení pekingských prodemokratických demonstrací z roku 1989 posílena bezpečnostní opatření. Hongkong v minulosti pietní akce povoloval, v posledních letech ale místní úřady připomínkové akce potlačují, napsala agentura Reuters.

  Páteční srážku vlaků v Indii způsobila chyba v signalizaci, řekl ministr

  Páteční srážku vlaků v Indii, která si vyžádala tři stovky obětí a tisícovku zraněných, způsobila chyba elektronického signalizačního systému. Podle agentury AP to dnes řekl indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle indické agentury ANI, která uvádí zatím 294 obětí, ministr také uvedl, že úřady mají i podezřelé, kteří za nehodu nesou odpovědnost. Na sociálních sítích přitom sílí kritika na adresu indické vlády za nedostatečné investice do železniční infrastruktury a volání po rezignaci ministra železnic.

  Armáda stahuje do Chartúmu posily, hovoří se o velké ofenzivě

  Ani po sedmi týdnech palba v Súdánu neutichá. Pravidelná armáda povolala posily v počtu tisíců mužů, což vyvolává obavy z další eskalace. Novináři hovoří o chystané velké ofenzivě s cílem získat větší územní zisky. Humanitární pomoc v zemi stále vázne.

  Dohoda o dluhovém stropu zabránila ekonomické krizi a kolapsu, míní Biden

  Dohoda o dluhovém stropu zabránila ekonomické krizi a kolapsu, uvedl v noci na dnešek americký prezident Joe Biden ve svém prvním projevu z oválné pracovny Bílého domu. Zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu USA, který americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti, podepíše během dneška, informuje agentura AP.

  Ukrajina by potřebovala 50 systémů Patriot, ale má jen dva, řekl Zelenskyj

  Ukrajina má zatím pouze dva americké systémy protivzdušné obrany Patriot, ale potřebovala by jich 50. V rozhovoru s americkým listem The Wall Street Journal to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Patriot je podle něj jediný systém, který dokáže zlikvidovat určité typy ruských raket.