25.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Čínský a syrský prezident oznámili uzavření strategického partnerství

Čínský prezident Si Ťin-pching a syrský vůdce Bašár Asad dnes společně oznámili uzavření strategického partnerství Číny a Sýrie. Informovala o tom agentura Nová Čína. Čínský prezident při schůzce ve městě Chang-čou Asadovi rovněž řekl, že Peking podporuje politické urovnání syrského konfliktu a poválečnou obnovu země.

Kanada pošle Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 11 mld. korun, uvedl Trudeau

Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, což je zhruba 11 miliard korun. Řekl to dnes před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Podle něj bude součástí pomoci i asistence pro bojové letouny Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, což je zhruba 11 miliard korun. Řekl to dnes před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Podle něj bude součástí pomoci i asistence pro bojové letouny F-16, píše agentura Reuters. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.F-16, píše agentura Reuters. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.

Co může znamenat konflikt na Ukrajině pro energetiku? Majitelé fotovoltaických elektráren budou ve výhodě

Konflikt Ruska s Ukrajinou jako katalyzátor energetické krize

Pakliže dojde k napadení Ukrajiny Ruskem, pro celou Evropu by to zároveň znamenalo ocitnout se v přímém konfliktu se svým největším dodavatelem energie.

K napadení skutečně může dojít, na rusko-ukrajinské hranici se v současné době nachází kolem 150 tisíc vojáků. Jednotky jsou v pohotovosti a invazi nevyloučil ani americký prezident Joe Biden. Z ruské strany zaznívá stanovisko, že není důvod k optimismu.

Mezinárodní situace je proto velice křehká. Kromě potenciálního ohrožení míru ve východní Evropě je dalším problémem, který se v návaznosti na rusko-ukrajinské vztahy ocitl v centru pozornosti, energetická bezpečnost Evropy.

Prohlubující se napětí dotýkající se dnes největšího dodavatele plynu v tomto regionu vyvolalo obavy, že Kreml jednoduše v důsledku případných sankcí dokonce může omezit export energie do Evropy.

Evropa se přitom již nyní ocitla v energetické krizi. Ceny plynu dosáhly za poslední období rekordních hodnot. Globální investičně bankovní společnost The Goldman Sachs už na konci letošního ledna varovala, že zvyšování cen nebude pouze jednorázovou záležitostí.

Podle předpovědí ceny pravděpodobně zůstanou dvakrát vyšší v porovnání s obvyklým průměrem až do roku 2025. V případě mimořádně nízkých teplot v únoru a březnu se v regionu lze v regionu navíc očekávat výpadky proudu.

Agentura S&P Global dále varovala, že jakýkoli konflikt, který ovlivní dodávky plynu do Evropy, by mohl mít zároveň dopad i na ceny elektřiny, uhlíku a uhlí.

Tento fakt ovšem může hrát do karet společnostem, které nabízejí alternativní možnost získávání elektřiny – typicky firmy realizující fotovoltaické elektrárny. S vlastní fotovoltaikou totiž výrazně šetříte na účtech za elektřinu, a tak rostoucí ceny na trzích s elektřinou nemusí být Vaším problémem.

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou je nevyhnutelný

Otázka, kterou si experti ohledně konfliktu pokládají, už přitom není, zda se odehraje, ale kdy. Další hypotézy hovoří o tom, že jakmile Kyjev nebude již ekonomicky schopen „ustát“ náklady na válku, Rusko se na toto konto může uchýlit ke zdánlivě diplomatickému postoji.

Pravděpodobně se bude odvolávat na minské dohody a pokusí se prosadit změnu politického uspořádání i zablokovat vstup Ukrajiny do NATO. Experti současně varují, že Rusko dál bude tlačit na ústupky týkající se evropské bezpečnosti a úlohy NATO.

Může to ohrozit dodávky plynu do evropských zemí? Díky novým plynovodům jako Nord Stream 1 již evropské země nejsou v takové míře závislé na transferu plynu přes Ukrajinu. Tranzit plynu přes Ukrajinu se v letech 1998 až 2021 snížil dokonce o 70 %.

Trasa plynovodu Nord Stream 1, Samuel Bailey (sam.bailus@gmail.com)

Přerušení transferu přes Ukrajinu by mělo bezesporu určitý dopad například na sousední Slovensko a Rakousko, ale také na Itálii. Ovšem každá z těchto zemí má jiné možnosti, jak se se situací vyrovnat.

Energetická bezpečnost samotné Ukrajiny stále závisí na její roli tranzitní země. Zajištění dostatečných dodávek v zemi bez takového tranzitu bude podstatně obtížnější, ale jinak by byly dopady na evropské dodávky v navazujících oblastech spíše lokální a omezené, soudí experti.

Poškození nebo narušení ukrajinské infrastruktury tak závažnější problémy zřejmě nezpůsobí. Plyn se však může stát v rukou Ruska nástrojem vydírání. Rusko může přerušit dodávky, aby vyvinulo nátlak na Ukrajinu nebo Evropu.

Z historických zkušeností sice vyplývá, že v takovýchto případech nejsou obstrukce zvláště efektivní, nicméně vyloučit to nelze.

Pro Rusko představuje Evropa ekonomickou příležitost

V úvahu však je nutné vzít i opačný úhel pohledu: Pro Rusko představuje evropský trh ekonomickou příležitost. Byť je nutné rovněž uznat, že ekonomická závislost na prodeji ropy a plynu do Evropy je již znatelně nižší než v éře studené války. V současnosti totiž kromě globálního trhu s ropou existuje i alternativní trh s plynem v severovýchodní Asii.

Pro Rusko je tak současná situace otázkou budování relativně křehkého kompromisu mezi ekonomickou motivací, která velí udržet dodávky energie, ale současně i snahou zajistit, aby Ukrajina nikdy nevstoupila do NATO.

V reakci na případné přerušení dodávek z Ruska by Západ mohl zavést různorodé sankce vůči energetickému sektoru země. A to včetně toho, že by státy ani jednotlivé společnosti nesměly nakupovat ropu a plyn od energetických gigantů Rosněfť a Gazprom.

EU a USA se údajně také připravují na sankce proti ruskému plynu, k nimž by mohlo dojít v případě konfliktu, také jiným způsobem.

Ve hře je totiž i možnost, že dojde k výraznému omezení financování a transferu technologií pro nové projekty. Což lze považovat za efektivní způsob, jak zasáhnout hlavní průmyslové odvětví země a zároveň se vyhnout krátkodobým problémům. Jakékoli omezení ruského plynu by nicméně pravděpodobně dále zvýšilo ceny v celé Evropě.

Evropa je závislá na ruském plynu

Rusko Evropě dodává 40 % plynu a 25 % ropy a jakékoli narušení by současnou energetickou krizi jednoznačně ještě prohloubilo.

S krátkodobým přerušením dovozu ruského plynu by se kontinent sice dokázal vyrovnat, nicméně ekonomické dopady by Evropu neminuly. Taková situace by si vyžádala dodatečný dovoz LNG a mimořádná opatření vedoucí k omezení poptávky na straně průmyslu, například formou uzavření továren.

Problém by nastal v případě dlouhodobého přerušení dodávek. Je nutné sice uznat, že v posledních letech Evropa zvýšila dovoz LNG z USA, Kataru a dalších zemí. V roce 2020 se díky tomu dovoz plynu z Ruska do EU snížil o 9 % a závislost regionu na této zemi se mírně snížila.

Evropa od energetické krize v letech 2006 a 2009 také usiluje o zlepšení své situace a investovala miliardy do infrastruktury, která jí umožňuje využívat lodní přepravu a snadněji tím transportovat plyn po celém kontinentu.

Kontinent nicméně i nadále zůstává závislý na ruském plynu. Stávající konflikt je proto důvodným argumentem pro přechod na čistou energii.

Sledujte nás na sítích

Jižní Korea uspořádala po deseti letech první velkou vojenskou přehlídku

Jižní Korea dnes po deseti letech uspořádala v Soulu první rozsáhlou vojenskou přehlídku, ve které ukázala moderní techniku své armády od balistických raket po tanky domácí výroby. Poprvé se přehlídky zúčastnil i kontingent 300 amerických vojáků, kteří prošli centrem metropole spolu s tisícovkami jihokorejských vojáků, informovala agentura AFP. Cílem přehlídky bylo podle agentur demonstrovat vojenskou sílu země v době, kdy se Soul rozhodl zaujmout tvrdší postoj k sousední KLDR.

Dal Kane hattrick, nebo ne? Oslavy s pivem si kazit nenechal

Harry Kane vzal Bundesligu útokem. Takhle nějak se mluví o anglickém kanonýrovi, který se před startem nové sezony přesunul z Tottenhamu Hotspur do Bayernu Mnichov. Po pěti kolech německé Bundesligy má na kontě sedm zásahů a v minulém zápase nasázel hattrick. I když podle německých měřítek se mu počítat nebude.

Výbuch v Náhorním Karabachu si podle úřadů vyžádal 20 mrtvých a 290 raněných

Nejméně 20 životů si vyžádal pondělní výbuch skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu. Dalších 290 lidí utrpělo zranění, uvedly dnes podle agentury Armenpress úřady separatistického regionu v rámci Ázerbájdžánu, z něhož po úspěšné ofenzívě ázerbájdžánských sil z minulého týdne prchají tisíce etnických Arménů.

Rusko se pokusí znovu získat členství v Radě OSN pro lidská práva

Rusko se v říjnu pokusí získat zpět své členství v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC), píše dnes zpravodajský web BBC. Valné shromáždění OSN ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině loni v dubnu rozhodlo o přerušení členství Ruska v radě a Moskva následně 47členný orgán opustila. Křeslo Ruska pak získala Česká republika.

DOPORUČUJEME

Zničené zemědělské stroje přiblíží dopady války na Ukrajině

Praha 26. září 2023 (PROTEXT) - Národní zemědělské muzeum v Ostravě zahájilo výstavu Ukrajinská pole orná a válečná. Prostřednictvím osobních příběhů, zničené zemědělské techniky...

ČPZP posuzuje tisíce žádostí o drahou léčbu ročně. Drtivou většinu schválí

Ostrava 26. září 2023 (PROTEXT) - Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) dostává každoročně tisíce žádostí o léčbu za pomocí drahých léčivých přípravků. Každou takovou...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jižní Korea uspořádala po deseti letech první velkou vojenskou přehlídku

Jižní Korea dnes po deseti letech uspořádala v Soulu první rozsáhlou vojenskou přehlídku, ve které ukázala moderní techniku své armády od balistických raket po tanky domácí výroby. Poprvé se přehlídky zúčastnil i kontingent 300 amerických vojáků, kteří prošli centrem metropole spolu s tisícovkami jihokorejských vojáků, informovala agentura AFP. Cílem přehlídky bylo podle agentur demonstrovat vojenskou sílu země v době, kdy se Soul rozhodl zaujmout tvrdší postoj k sousední KLDR.

Dal Kane hattrick, nebo ne? Oslavy s pivem si kazit nenechal

Harry Kane vzal Bundesligu útokem. Takhle nějak se mluví o anglickém kanonýrovi, který se před startem nové sezony přesunul z Tottenhamu Hotspur do Bayernu Mnichov. Po pěti kolech německé Bundesligy má na kontě sedm zásahů a v minulém zápase nasázel hattrick. I když podle německých měřítek se mu počítat nebude.

Výbuch v Náhorním Karabachu si podle úřadů vyžádal 20 mrtvých a 290 raněných

Nejméně 20 životů si vyžádal pondělní výbuch skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu. Dalších 290 lidí utrpělo zranění, uvedly dnes podle agentury Armenpress úřady separatistického regionu v rámci Ázerbájdžánu, z něhož po úspěšné ofenzívě ázerbájdžánských sil z minulého týdne prchají tisíce etnických Arménů.

Rusko se pokusí znovu získat členství v Radě OSN pro lidská práva

Rusko se v říjnu pokusí získat zpět své členství v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC), píše dnes zpravodajský web BBC. Valné shromáždění OSN ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině loni v dubnu rozhodlo o přerušení členství Ruska v radě a Moskva následně 47členný orgán opustila. Křeslo Ruska pak získala Česká republika.

Při ruském útoku drony byli v přístavu Izmajil zraněni dva lidé

Při nočním ruském útoku drony v Izmajilu v Oděské oblasti byli zraněni dva lidé a byla poškozena přístavní infrastruktura včetně nedalekého hraničního přechodu Orlivka. Uvedl to dnes na platformě Telegram šéf oblastní správy Oleh Kiper. Útok podle něj trval asi dvě hodiny. Ukrajinské ozbrojené síly ráno oznámily, že se jim podařilo sestřelit 26 z 38 íránských dronů, které Rusko k útoku použilo.

Rusko varovalo Arménii: Flirtování se Západem je velká chyba

Rusko v pondělí vzkázalo arménskému premiérovi Nikolu Pašinjanovi, že za vítězství Ázerbájdžánu v Náhorním Karabachu může jen on sám. Prý trval na flirtování se Západem spíše než na spolupráci s Moskvou a Baku pro mír.

USA uznají nezávislost tichomořských Cookových ostrovů a Niue, uvedl Biden

Spojené státy uznají nezávislost Cookových ostrovů a Niue, uvedl dnes americký prezident Joe Biden, a potvrdil tak dřívější oznámení oficiálních činitelů o diplomatickém uznání těchto dvou malých tichomořských národů. Informovala o tom agentura Reuters.