Reklama

Čína buduje hotely pro prasata. Chce je tak chránit před nemocemi

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

V Číně staví třináctipatrové budovy, které připomínají hotely. Nežijí v nich však lidé, ale prasata. Technické vymoženosti je zde mají chránit před nejrůznějšími nákazami včetně prasečího moru, píše agentura Bloomberg.

V budově o třinácti patrech, která připomíná moderní kondominia, jsou všude bezpečnostní kamery, striktně omezený přístup, veterinární ordinace a pečlivě připravená jídla. Luxusní podmínky ilustrují současný přístup Číny k biologické bezpečnosti neboli biosekuritě. Prasata představují pro Čínu hlavní zdroj masa, a nejlidnatější země je tak chrání před různými viry. Včetně afrického prasečího moru, který dva roky před nástupem koronaviru vyhladil polovinu prasečí populace v Číně.

Gigantické vertikální farmy, kterým se opravdu přezdívá „prasečí hotely“ staví v Číně společnosti jako Muyuan Foods a New Hope Group. Napodobují tak přísná opatření, které hlavní dodavatelé potravin dodržují i v jiných zemích, aby předešli ničivým epidemiím. „Čína kopíruje ty nejlepší příklady dobré praxe z Evropy a USA, aby se vypořádala s biosekuritou,“ řekl Rupert Claxton ze společnosti Gira, která dvacet let radí farmářům a podnikatelům ohledně kvality masa. „Během dvaceti let zvládla to, co Americe trvalo zhruba sto let,“ dodal.

Společnost New Hope Group nedávno postavila tři pětipatrové „prasečí hotely“ na ploše o rozloze zhruba dvaceti fotbalových hřišť na jihu Pekingu. Zařízení, které lidé cítí na vzdálenost jednoho kilometru, má ročně vyprodukovat 120 tisíc prasat. Zvířatům tam teplotu měří roboti a procesy krmení a dezinfekce jsou plně automatizované.

Africký mor prasat, který je pro prasata smrtící podobně jako ebola pro lidi, se Čínou nelítostně prohnal v roce 2018. Během jednoho roku na něj v Číně vymřelo zhruba 400 milionů prasat, což vedlo k dramatickému vzrůstu cen vepřového. Většinu masa musela navíc Čína dovážet. Bezpečnost potravin se stala hlavní prioritou a vláda musela sáhnout do hmotných rezerv a zásob mraženého masa, aby tak aspoň trochu stlačila ceny.

Nákaza se může vrátit

Hrozba další epidemie prasečího moru stále přetrvává. V roce 2021 Čína nahlásila jedenáct případů, dva tisíce prasat muselo být kvůli tomu utraceno. Nové kmeny mají zřejmě delší inkubační dobu a mírnější počáteční symptomy, takže vláda musí na jakékoliv nové případy reagovat rázně, uvedlo čínské ministerstvo zemědělství. Nejpřísnější bezpečnostní opatření na vepřových farmách v Dánsku, Nizozemí či USA zřejmě fungují, v nich se prasečí mor nikdy neobjevil.

Zhruba 1,4 miliardy Číňanů jí vepřové maso každý den, vytváří tak velký tlak na producenty potravin. „Čína zkonzumuje nejvíc vepřového na světě, a to se v blízké budoucnosti určitě nezmění,“ řekl David Ortega, odborník na potraviny a zemědělství z univerzity v Michiganu. „Přebudování vepřového sektoru je pro vládu naprostou prioritou,“ dodal.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Francouzští vojáci zabili na Sahaře šéfa ISIS

Francouzští vojáci zabili šéfa ISIS na Sahaře

Vůdce Islámského státu na Sahaře (ISIS-GS) Adnán Abú Valíd Sahráví zemřel po útoku francouzské speciální jednotky. Ve čtvrtek to oznámila francouzská vláda.
Reklama
Reklama
Reklama