Více
  11.3 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Ukrajinské síly během středy odrazily 83 ruských útoků, uvedl generální štáb

  Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků na východě země. Rusko částečně znovu získalo kontrolu nad přístupovými cestami do města Kreminna v Luhanské oblasti a pravděpodobně bude usilovat o znovudobytí logisticky významného města Kupjansk v Charkovské oblasti.

  Spojené království by mělo vydávat klimatická víza, nabádá vládu think tank

  Vláda Spojeného království by měla začít vydávat víza pro klimatické uprchlíky ze států nejvíce zasažených přírodními katastrofami. Jen tak lze podle think tanku předejít velké migrační krizi 21. století.

  Česká služba Windy.com nově poskytuje model britského Met Office. Jako jedna z prvních na světě

  Praha 23. února 2023 (PROTEXT) – Uživatelé globální služby Windy.com, která sídlí v Praze, mají nyní k dispozici zobrazení numerického modelu britské instituce Met Office, která je jednou z nejrespektovanějších entit v oboru meteorologie. Lidé ve Spojeném království, Irsku, Belgii nebo Nizozemsku budou mít k dispozici velmi podrobná data vizualizovaná ve vysokém rozlišení (dva kilometry) právě díky české aplikaci. Data Met Office navíc výrazně zlepší i kvalitu radarových snímků.

  Ian Cameron z Met Office říká: „Pro nás, jako národní službu, je nezbytné aktivně spolupracovat s partnery, abychom poskytovali odborná data a informace Met Officu všude tam, kde se lidé dívají na předpověď počasí. Modelové výstupy Met Office na webu Windy.com poskytují uživatelům rozšířené možnosti ve skvělém rozlišení, což pomáhá k tomu, aby měl každý přístup k informacím o předpovědi, které potřebuje pro lepší rozhodování.”

  Vysoké rozlišení, které poskytuje model UKV, vede k větší přesnosti předpovědí, protože model díky tomu bere v potaz i kopce, hory nebo pobřeží. Takovéto prvky mohou výrazně ovlivnit počasí, takže model, který je dostatečně detailní, je pro zvýšení přesnosti předpovědi zásadní.

  Numerické modely předpovědi počasí jsou základem každé moderní předpovědi. Fungují tak, že rozdělují atmosféru do čtverců od povrchu až do výšky 70 km nad zemí. Složité počítačové modely na základě pozorování předpovídají, jak se bude atmosféra v průběhu času měnit. Tím, že se model dívá na stále menší a menší políčka, vytváří výstupy s vyšším rozlišením, které poskytují podrobnější informace o počasí. Dvoukilometrové boxy použité v modelu UKV a zobrazené na webu Windy.com poskytují výjimečnou úroveň podrobnosti na celém území Spojeného království.

  David Polášek z Windy.com doplňuje: “Spolupráce s britským Met Officem nám dává smysl právě díky specializaci obou institucí. Met Office nabízí extrémně detailní numerický model a Windy.com je zase expertem na vizualizaci těchto modelů. Dohromady je to skvělá kombinace, ze které budou profitovat lidé na britských ostrovech i jeho okolí. Je pro nás čest, že jsme jedni z prvních komerčních aplikací, která zobrazuje tento model. Potvrzuje to naší vizi, být nejlepší profesionální aplikací na světě pro lidi, jejichž práce, sport nebo hobby je na počasí závislá.”

  Britský model je na Windy.com k dispozici zdarma ve více než 20 vrstvách (teplota, vítr, srážky, oblačnost atd.) a poskytuje i výrazně lepší radarové snímky pro všechny uživatele na webu i v aplikacích na App Store a Google Play.

  Windy.com

  Aplikace Windy.com vznikla původně jako předpověď počasí pro kitery, surfaře a jiné extrémní sportovce, kteří pro svůj koníček potřebují znát přesnou předpověď nejen počasí, ale především vývoje povětrnostních podmínek. Postupně se ale aplikace stala nezbytnou součástí profesního života lidí, jejichž životy závisí na přesné předpovědi počasí. Mluvíme o námořnících, pilotech, hasičích, nebo právě o lidech v krizových štábech při přírodních katastrofách. Během hurikánů se vizualizace z aplikace Windy.com staly nedílnou součástí zpravodajství i informací pro obyvatele v postižených oblastech.

  Video:The UKV Met Office model is now available on Windy

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.