Vědci ze dvou světových klimatických úřadů ještě před koncem července hlásí, že tento měsíc bude na planetě zdaleka nejteplejší v historii. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
Červencová vedra jsou již tak extrémní, že je „prakticky jisté“, že tento měsíc překoná rekordy „s výrazným náskokem“, uvedly ve čtvrtek zveřejněné zprávě Evropská služba pro změnu klimatu Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO).
July has been so hot that scientists calculate it will be the hottest month globally on record and likely the warmest human civilization has seen — even though there are several days left to sweat through. https://t.co/x94wpGQw1F
— The Associated Press (@AP) July 27, 2023
Právě jsme prožili nejteplejší třítýdenní období v historii, a téměř jistě za posledních více než sto tisíc let, píše CNN.
Mnozí vědci, včetně těch z programu Copernicus, tvrdí, že je téměř jisté, že tyto teploty jsou nejteplejší, jaké planeta zažila za posledních 120 000 let, vzhledem k tomu, co víme z tisíciletých klimatických údajů získaných z letokruhů stromů, korálových útesů a jader hlubokomořských sedimentů.
„Jedná se o nejvyšší teploty v historii lidstva,“ řekla Samantha Burgess, zástupkyně ředitele programu Copernicus.
Léto na severní polokouli bude podle nich pěkně horké, a potenciálně bezprecedentní. „Šance na rekordní léto jsou určitě vysoké,“ řekl Carlo Buontempo, ředitel programu Copernicus. Upozornil však, že je příliš brzy na to, aby se to dalo s jistotou tvrdit.
Vedra, která zabíjí
Lidské oběti veder jsou markantní. Teploty v některých částech USA přesáhly 50 stupňů Celsia. Přibývá úmrtí v důsledku horka a lidé trpí život ohrožujícími popáleninami způsobenými pády na rozpálenou zem.
Ve Středomoří zemřelo více než 40 lidí, protože v regionu zuří požáry, které jsou živeny vysokými teplotami. V Asii si dlouhotrvající intenzivní vlny veder vyžádaly oběti na životech a ohrozily potravinovou bezpečnost.
Podle Burgess jsou hlavním důvodem těchto mimořádných veder klimatické změny způsobené člověkem. „Globální teplota vzduchu je přímo úměrná koncentraci skleníkových plynů v atmosféře,“ řekla.
Nedávná studie zjistila, že změna klimatu hrála „naprosto drtivou“ roli při vlnách veder v USA, Číně a jižní Evropě v letošním létě.
Příchod El Niña neměl na teploty velký vliv, protože je stále ve své vývojové fázi, řekla Burgess. Příští rok bude hrát mnohem větší roli a pravděpodobně vyžene teploty ještě výše, dodala.
Zpráva o tom, že červenec bude nejteplejším měsícem, přichází uprostřed řady alarmujících rekordů, které již byly v letošním létě překonány, a poté znovu. Minulý měsíc byl podle společnosti Copernicus „s velkým náskokem“ nejteplejším červnem v historii.
Bude stále tepleji
V červenci pak svět zažil nejteplejší den v historii. Podle údajů společnosti Copernicus se 6. července celosvětová průměrná teplota zvýšila na 17,08 stupně Celsia, čímž byl překonán předchozí teplotní rekord 16,8 stupně Celsia ze srpna 2016.
Každý den od 3. července byl teplejší než rekord z roku 2016.
„Máme za sebou sedm měsíců roku 2023. Téměř každý letošní měsíc byl v první pětce nejteplejších v historii,“ uvedla Burgess. Pokud budou trendy pokračovat i na podzim a v zimě, bude rok 2023 patřit mezi nejteplejší roky v historii, řekla.
Rekordně teplý je také oceán. V polovině května dosáhla teplota povrchu světového oceánu „bezprecedentní úrovně“ pro toto roční období. „To, co vidíme právě teď, jsme ještě neviděli,“ řekla klimatoložka.
Kim Cobb, klimatoložka z Brownovy univerzity, která se na zprávě nepodílela, označila nový červencový teplotní rekord za „ohromující“. Varovala ale, že bude opět překonán.
„Je děsivé si uvědomit, že za dalších deset let bude tento rok s největší pravděpodobností vnímán jako relativně chladný,“ řekla. „Pokud se lidem nebude líbit to, co vidí v letošním létě, čeká je při vyšších úrovních oteplování, ke kterým směřujeme, pořádný šok,“ dodala.
Petteri Taalas, generální tajemník WMO, řekl, že červencové extrémní počasí odhaluje „drsnou realitu klimatických změn“. „Potřeba snížit emise skleníkových plynů je naléhavější než kdykoli předtím,“ uvedl v prohlášení. „Opatření v oblasti klimatu jsou nutností.“
Americký prezident Joe Biden označil změnu klimatu za existenční hrozbu. „Nikdo už nemůže popírat dopad změny klimatu,“ prohlásil podle BBC.