Více
  21 C
  Czech
  Čtvrtek, 18 srpna, 2022

  Britská veterinární asociace: Než si pořídíte mazlíčka, najděte si veterináře

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pandemie a neustále se opakující lockdowny vedly v mnoha zemích k tomu, že si lidé ve velkém pořizovali mazlíčky. Nyní jsou Britové varováni, aby si nejprve našli veterináře, než si na Vánoce domácí zvíře pořídí. Informuje o tom The Guardian.

  Nejen s nedostatkem lékařů v nemocnicích se nyní potýkají země uprostřed opět sílící pandemie. Nárůst počtu majitelů psů i koček během uzávěr a práce z domova se podepsal na nedostatku veterinářů.

  Poslední zpráva Asociace výrobců krmiv pro domácí zvířata (PFMA) uvádí, že od začátku pandemie si přineslo domů domácího mazlíčka více než 3,2 milionu britských domácností.

  Britská veterinární asociace (BVA) proto nabádá k opatrnosti. Lidé, kteří zvažují nákup mazlíčků pod vánoční stromeček jsou dle The Guardian žádáni, aby si před nákupem ověřili, zda se o jeho zdraví dokáží postarat.

  Poptávka po veterinářích se navíc nyní zvýšila nejen v důsledku koronaviru, ale také kvůli Brexitu. S tím se totiž pojí nové požadavky na zdravotní kontroly při vývozu potravin do EU.

  Pokud si říkáte, že byste si měli pořídit štěně, kotě nebo cokoli jiného, pak by součástí náležité péče, kdy přemýšlíte o tom, jak se o toto zvíře postaráte po celý jeho život, měla být úvaha, kde budete mít přístup k veterinární péči,“ uvedl pro deník zástupce předsedy BVA James Russell.

  Dodal, že lidem doporučují, aby se zeptali ve svém okolí, zdali lokální veterináři stále přibírají nové klienty.

  Na vině i nové certifikace

  K situaci s veterináři se před pár dny vyjádřila také britská Agentura pro potravinové standardy (FSA). Varovala producenty masa a drůbeže, že nedostatek veterinářů by mohl ovlivnit dodávky masa během Vánoc.

  Všichni vývozci masa a ryb do EU si totiž musí nechat od veterinářů nebo veterinárních úředníků certifikovat potraviny pro vstup do Evropy, dodává The Guardian.

  Dle Russella nový certifikační proces bere veterinářům obrovské množství času. Z tohoto důvodu byl kupříkladu na začátku roku 2021 zastaven vývoz některých ryb ze Skotska, připomíná deník.

  Vývoz ale není jediným problémem. Mnoho veterinářů pracujících ve Velké Británii pocházelo z Evropy. Přísnější imigrační pravidla jejich příchod do Británie nyní ztěžují. „Vidíme, že jich do země přichází mnohem méně. Je to kombinace brexitu a covidu,“ dodal.

  Dle úředníka vlády Spojené království zajistilo dostatečný počet veterinárních lékařů a úředníků. Těm, kteří měli zájem o kontroly potravin a zvířat, nabídla vláda bezplatné školení.

  Labouristická poslankyně Meg Hillier ale oponovala, zdali práce s vývozci neodvádí veterináře od „veškeré jejich soukromé praxe“.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS