Více
  1.9 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Britové odstraní část válečného vraku v Temži, který ukrývá stovky tun výbušnin

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britské námořnictvo se chystá zapojit do operace, při níž pomůže částečně rozebrat nákladní loď Richard Montgomery, která se v roce 1944 potopila v ústí Temže. Vrak má na palubě přibližně 1400 tun výbušnin, které by v případě exploze podle ministerstva obrany mohly způsobit obrovské škody a případně i ztráty na životech.

  Nedávný průzkum ukázal, že tři stěžně jsou v havarijním stavu a pokud by se některý z nich zřítil, munice by mohla explodovat.

  Chystaná operace se zaměří právě na odstranění těchto stěžňů, které částečně vystupují nad hladinu vody. Odstraní je externí firma, jíž poskytnou odborné rady specialisté z britského námořnictva. Samotné likvidační práce jsou naplánovány na červen a měly by trvat zhruba dva měsíce.

  Plavidlo Richard Montgomery postavili v roce 1943 v americkém státě Florida a za druhé světové války sloužilo k přepravě důležitých zásob do Evropy. V srpnu 1944 však loď u města Sheerness v ústí řeky Temže najela na mělčinu. V následujících týdnech se z ní podařilo vyjmout asi polovinu nákladu. Poté, co vrak zcela zatopila voda, tyto snahy skončily. Na palubě zůstalo přibližně 1400 tun výbušnin.

  V následujících desetiletích úřady považovaly na nejbezpečnější do vraku nezasahovat. „Odborníci vždy říkali, že munice je pravděpodobně stabilní, pokud se nechá nenarušená,“ řekla před několika lety stanici BBC Alison Kentucková z námořního a pobřežního úřadu MCA. Průzkumy však časem začaly naznačovat, že se vrak rozpadá. Nedávná sonda ministerstva dopravy přišla s varováním, že trojice stěžňů je už v havarijním stavu.

  Při nejhorším scénáři by přitom mohl nastat výbuch, který by ohrozil nedaleká ropná a plynová zařízení. Ministerstvo obrany se obává, že exploze celého nákladu by mohla „vymrštit 300 metrů široký sloup vody a trosek do výšky 3000 metrů a vytvořila by pět metrů vysokou vlnu vody,“ píše The Guardian. Mluvčí námořního a pobřežního úřadu nicméně ujišťuje, že riziko skutečně rozsáhlé exploze zůstává „nízké„. Jenže i exploze části nákladu by mohla být nebezpečná pro desítky tisíc lidí žijících v okolí, poznamenal server The Independent.

  Loď je v současné době pod neustálým radarovým dohledem a v jejím okolí je takzvaná zakázaná zóna. Na ochranných bójích kolem vraku jsou varovná upozornění, aby se k němu nepřibližovaly žádné další lodě, popsal list The Times.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Terika Clay

  Žena v Missouri postřelila zaměstnankyni McDonald’s kvůli vystydlým hranolkům

  Terika Clay (30) byla obviněna z trestného činu napadení prvního stupně poté, co vytáhla zbraň a vystřelila na servírku v McDonald's. Oběť vyvázla s lehkým zraněním.
  Muž při plavbě po moři zachytil komické hry delfínů, medúzy mají místo fotbalového míče

  Muž při plavbě po moři zachytil komické hry delfínů, medúzy mají místo fotbalového míče

  Kapitánovi výletní lodi Dafyddovi Lewisovi se na jeho plavbě Cardigan Bay ve waleském New Quay podařilo natočit neuvěřitelnou show delfínů. Unikátních záběrů si všimnul i britský deník Daily Mail.
  Zpěvačka Adele. Foto: Reuters

  Vyplouvá napovrch pravý důvod zrušení koncertu Adele. Žádný covid, ale zuřivá hádka kvůli bazénu

  Zpěvačka Adele rozhořčila tisíce fanoušků, když den před velkolepým koncertem v Las Vegas oznámila, že se vystoupení ruší. Tvrdila, že důvodem je šíření covidu-19. Nyní se však proslýchá, že se jí jen nelíbilo pódium.
  Přítel jí roky platil školu, aby se mohla stát právníkem. Pak se s ním rozešla

  Přítel jí roky platil školu, aby se mohla stát právníkem. Pak se s ním rozešla, protože nebyl dost vzdělaný

  Po dobu několika let se dívka nechávala podporovat od svého partnera, který tvrdě dřel jako dělník. Když pak díky němu získala titul, nebyl jí dost dobrý.
  Populární youtuber objevil nový druh obří tarantule Taksinus

  Populární youtuber objevil nový druh obří tarantule Taksinus! Žije pouze v lesích Thajska

  Nadšenec do přírody a taky velice populární youtuber JoCho Sippawat z Thajska se na YouTube může chlubit nějakými 2,5 miliony odběrateli. Na rozdíl od influencerů typu Jake Paul ale JoCho baví lidi aspoň něčím podnětným. Bere totiž své sledující na výlety do přírody, kde následně objevuje všechno možného. A teď se mu dokonce povedlo objevit i nový druh tarantule.
  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  Pozoruhodné metody se chopil jistý muž turecké národnosti, Izzet Koca. Dobytku navléká speciální brýle, ve kterých se zobrazují krásné zelené pastviny. Ukazuje se, že krávy, které s nimi dojí, mají výrazně větší produktivitu.
  Reklama
  Reklama
  Reklama