Izraelská armáda dnes podle tisku oznámila, že stupňuje a rozšiřuje své útoky na cíle palestinského hnutí Hamás v Pásmu Gazy, situace v tamní nemocnici Šífa zůstává podle Světové zdravotnické organizace (WHO) kritická. Přesto jsou zřejmě Tel Aviv a Hamás nyní blízko k dohodě o pauze v bojích a propuštění desítek rukojmí. Zprávu listu The Washington Post, že se obě bojující strany za zprostředkování USA a Kataru předběžně dohodly, sice Bílý dům přímo nepotvrdil s tím, že na věci se dál intenzivně pracuje, katarský premiér ale posléze připustil rostoucí šance na dohodu a tedy i propuštění Izraelců unesených Hamásem před více než měsícem. Zbývající překážky jsou malé a „praktického a logistického charakteru“ uvedl šéf katarské vlády Muhammad bin Abdar Rahmán Sání.
V Pásmu Gazy tak i dnes pokračují boje, přičemž v tamní nemocnici Šífa zůstávají desítky zdravotníků a bezmála 300 pacientů. Evakuovány ale podle dostupných informací byly asi tři desítky předčasně narozených dětí. Jejich přepravu ze zdravotnického zařízení, které označila za „zónu smrti“, pomohla zajistit OSN a palestinský Červený půlměsíc.
Israel and Hamas are close to a U.S.-brokered deal on a pause in exchange for the release of dozens of hostages in Gaza, people familiar with the terms told The Post. https://t.co/c9sl5aCW34
— The Washington Post (@washingtonpost) November 19, 2023
Izraelské síly, které v Pásmu Gazy ovládané Hamásem vedou ofenzivu v odvetě za útoky radikálů na izraelské území ze 7. října, uvádí, že v noci na dnešek zasáhly v pobřežním pásmu řadu cílů Hamásu. Podle listu The Times of Israel se izraelské útoky v severní části Pásma Gazy vystupňovaly a boje se rozšiřují. V nemocnici Šífa je podle WHO kritická situace. Izrael tvrdí, že na tuto největší nemocnici v Gaze útočí, protože se jedná o jednu ze základen Hamásu. Radikální hnutí i palestinští zdravotníci to popírají.
WHO chce z místa evakuovat také zbývající pacienty, přičemž se jich tam podle zprávy zveřejněné organizací v noci na dnešek stále nachází nejméně 290. Na místě není voda, elektřina, palivo ani jídlo a zásadní nedostatek léků. Mnoho pacientů v uplynulých dnech kvůli omezení zdravotní péče zemřelo a u vchodu do nemocnice je hromadný hrob, v němž je údajně pohřbeno přes 80 lidí, uvedla také WHO.
Mezinárodní zdravotnická organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes upozornila, že její konvoj převážející její pracovníky s rodinami se dostal v Pásmu Gazy pod palbu, následkem čehož zemřel jeden člověk.
Alespoň humanitární přestávku v pokračujícím násilí se šest týdnů od začátku války snaží dojednat řada světových zemí i organizací, k pauze v bojích dnes v Dauhá vyzval šéf unijní diplomacie Josep Borrell.
Podle zdrojů listu The Washington Post se ovšem už podařilo dosáhnout předběžné dohody, která mimo jiné počítá s nejméně pětidenním přerušením bojů, postupným propuštěním více než 50 rukojmích, které Hamás unesl z Izraele 7. října, a také s navýšením humanitární pomoci pro Palestince v Pásmu Gazy.
Propouštění blíže neupřesněné části ze zhruba 200 rukojmích by podle šestistránkové dohody, kterou WP označuje za podrobnou, mohlo začít v příštích několika dnech, pokud se na poslední chvíli neobjeví komplikace.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovaně naznačil, že se o propuštění alespoň části rukojmích za ústupky jeho země jedná, podrobnosti zatím ale sdělit nechtěl. Bílý dům v reakci na informace WP uvedl, že dohoda mezi Izraelem a Hamásem zatím není na světě, USA však tvrdě pracují na tom, aby se tak stalo.
Říjnový útok Hamásu si v Izraeli vyžádal na 1200 životů, převážně civilistů. Rozsáhlá izraelská odveta v Gaze, kde na území menším než Praha žije 2,3 milionu Palestinců, připravila podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem o život kolem 12.300 lidí.
Palestinská agentura WAFA dnes navíc uvedla, že při izraelských náletech na střední a jižní část Pásma Gazy zahynulo 15 Palestinců. Izraelská armáda zároveň informovala o smrti dalších tří svých vojáků, čímž počet mrtvých v řadách izraelských sil tím zvýšil nejméně na 61. Podobné údaje není možné bezprostředně ověřit z dalších zdrojů.