Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Biden představil návrh rozpočtu s výdaji ve výši 6 bilionů dolarů, čelí silnému odporu republikánů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americký prezident Joe Biden představil návrh rozpočtu na příští rok s vládními výdaji ve výši 6 bilionů dolarů. Ke zvýšení výdajů by mělo dojít v odvětví infrastruktury, vzdělávání i v boji proti změně klimatu. Republikáni s návrhem nesouhlasí. Informuje o tom agentura Reuters.

  Bidenův návrh rozpočtu na fiskální rok 2022 zahrnuje výdaje ve výši 6,01 bilionu dolarů a výnosy ve výši 4,17 bilionu dolarů. Jedná se o 36,6% nárůst ve výdajích oproti roku 2019, než pandemie výdaje zvýšila.

  Předpokládaný schodek 1,84 bilionu dolarů je nižší než v předchozích dvou letech, kdy se na financích podepsala pandemie covid-19. V roce 2019 to ovšem pro srovnání bylo 984 miliard.

  Senátor Bernie Sanders nazval Bidenův rozpočet „nejvýznamnější agendou pro pracující rodiny v moderní historii země“ a uvedl, že vytvoří miliony dobře placených pracovních míst a sníží chudobu. Plán dle agentury AP zahrnuje nové programy namířené na chudší obyvatele a střední třídu.

  U demokratů získal navrhovaný rozpočet podporu. Republikánští zákonodárci ovšem s rozpočtem nesouhlasí. Chtějí totiž snížit americké vládní výdaje a nesouhlasí s návrhy na zvýšení daní pro bohaté lidi a velké korporace.

  Návrh prezidenta Bidena utopí americké rodiny v dluzích, nedostatku a inflaci,“ uvedl senátor Mitch McConnell na Twitteru.

  Dle agentury Reuters úředníci uvedli, že Bidenovy plány ve výši 4 bilionů dolarů na řešení nerovnosti v USA, klimatických změn a poskytnutí dalších čtyř let bezplatného veřejného vzdělávání budou za 15 let kompletně zaplaceny.

  Cecilia Rouse, předsedkyně Bidenovy rady ekonomických poradců, uvedla, že v následujících letech předpokládá pokles schodků o více než 2 biliony dolarů.

  Americká ministryně financí Janet Yellen pak ve čtvrtek uvedla, že díky rozpočtu bude americký dluh větší než ekonomika země, ale nepřispěje k inflačním tlakům.

  Bidena pravděpodobně čekají měsíce náročných jednání s Kongresem, který musí většinu výdajů schválit.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS