menu

8.7 C
Czech
Pondělí 14. října 2024

Nobelovu cenu za mír dostala japonská organizace proti jaderným zbraním

Letošním držitelem Nobelovy ceny za mír je japonská organizace Nihon Hidankjó usilující o svět bez jaderných zbraní. Oznámil to dnes norský Nobelův výbor, který ocenění uděluje. Organizace, sdružující lidi, kteří přežili jaderné útoky na města Hirošima a Nagasaki, se podle výboru snaží zabránit hrozbě, která může zničit celý svět. Šéf organizace Tošijuki Mimaki zareagoval slovy, že dosáhnout úplné likvidace nukleárních zbraní je možné.

Rusové a Ukrajinci hlásí sestřelené drony, Rusové tvrdí, že obsadili vesnici

Ukrajina zničila 31 z 68 dronů, které Rusko v noci na dnešek vypustilo na její území. S odkazem na sdělení ukrajinských vzdušných sil na síti Telegram o tom informuje agentura Reuters. Rusko zničilo 13 ukrajinských dronů vyslaných na jeho území, uvedlo dnes ráno podle agentury ruské ministerstvo obrany. Před polednem ministerstvo podle agentury Reuters sdělilo, že ruské síly dobyly ukrajinskou vesnici Mychajlivka na východě země nedaleko strategického města Pokrovsk.

Bezpečnost v kybernetickém světě, nad kterou se musí přemýšlet

Praha 10. září 2024 (PROTEXT) – Umělá inteligence se stala nedílnou součástí naší každodenní reality. Od algoritmů doporučujících filmy na streamovacích platformách až po složité systémy schopné diagnostikovat nemoci s přesností, která překonává lékaře. Až nedávno ale začala vyplouvat na povrch také významná rizika spojená s rostoucím používáním AI. Tím nejpalčivějším je nárůst kyberútoků, které se stávají stále sofistikovanějšími, což ztěžuje jejich detekci a obranu proti nim. Jak by měla vypadat regulace v oblasti AI? Jaké podvody jsou nejnebezpečnější? A proč je potřeba o umělé inteligenci nepřetržitě se vzdělávat? Nejen o tom debatovali přední čeští odborníci na kyberbezpečnost na vyhlášení cen Zlaté koruny.

Reklama

Nejvýznamnějším dokumentem, který bude v následujících letech vymezovat mantinely používání umělé inteligence v Evropě, je Akt o AI, který byl unijními ministry schválen v květnu letošního roku. Ten je podle místopředsedy vlády Ivana Bartoše, pro digitalizaci dobře uchopen: „V Aktu o umělé inteligenci jsme se snažili vyvážit několik principů. Nenasměrovat to do té dystopické budoucnosti, války strojů a umělých inteligencí, ale k tomu, abychom AI dokázali ochočit, rozvíjet a využít.“ Na implementaci mají členské státy dva roky a způsob, jakým se jí zhostíme, je podle Bartoše velmi důležitý. „Byl bych nerad, kdyby to dopadlo tak, že Amerika má AI, Čína má AI a my máme dobrou regulaci.“

Před přílišnou regulací varoval na diskuzi Zlaté koruny i ředitel Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost Lukáš Kintr. „Kyberbezpečnost je jen jeden dílek, s použitím AI je spojena celá řada etických otázek. Byl by problém, kdybychom měli skvělou regulaci, ale na rozdíl od zbytku světa neuměli AI efektivně využít.“ S tímto výrokem souhlasil i profesor Michal Pěchouček. Ti, kteří nezvládnou AI vhodně využít, tak podle něj do budoucna znevýhodní své podniky i občany. Profesor jde ale ve svých úvahách ještě dál: „Regulace nemusí být podle mě nutně brzda inovace, ale může být i její akcelerací. AI je momentálně dodávaná velmi malým množstvím bohatých technologických firem a regulace může například pomoc k tomu, že se tento oligopol rozbije.“

Diskutovaná byla vedle Aktu o AI také směrnice NIS 2 o kybernetické bezpečnosti. Mnoho českých firem totiž aktuálně kritizuje, že její chystaná implementace jde nad rámec pravidel, které stanovila Evropská unie a bude pro ně přílišnou zátěží. Téměř všichni přítomní se ale shodli na tom, že v této rovině je lepší být přísnější. „Žádný zákon není fér pro všechny, ale v dlouhodobém horizontu by neměl nikomu stranit. A ačkoliv to v komerčním světě nezní moc dobře, tak bezpečnost nemá cenovku. Tu buďto máte nebo ji nemáte,“ vysvětluje Bartoš.

Jaká je v současnosti četnost útoků na ty nejsnazší cíle, jednotlivce, přiblížil divákům diskuze výzkum, který Zlatá koruna připravila s agenturou IPSOS. Podle něj čelila téměř polovina Čechů v poslední době nějaké jeho formě, nejčastěji takzvanému phishingu. Pětina z nich dokonce přišla o finanční prostředky. „Prototypem průměrné oběti kyberútoku v České republice je překvapivě muž v produktivním věku z Prahy nebo Středočeského kraje. Nejčastější hodina útoku je sedmá večer během svátku nebo víkendu, kdy lidé najednou otupí, a také v čase, kdy platíme daně a všichni jsou ve stresu,“ popsala svoje zkušenosti s kyberútoky z praxe COO Komerční banky Jitka Haubová. Podle ní bylo terčem útoku během loňského roku 70 tisíc jejich klientů a zhruba polovinu z nich se podařilo zvrátit díky detekčním systémům banky. V mezinárodním kontextu jsou ale tato čísla podle generálního ředitele Visa pro ČR, SR a Maďarsko Marcela Gajdoše pozitivní: „Bydlím tu patnáct let a jsem velmi hrdý, že Česko patří mezi státy s nejmenším množstvím podvodů na počet transakcí. To je zrcadlem toho, že jsou tu společnosti a finanční sektory, které velmi dobře ví, co z umělé inteligence chtějí vytěžit a lidé se tu vzdělávají.“

Na otázku, jak se máme chovat, abychom se nenapálili, odpovídá Leader AI Institutu společnosti Deloitte Jan Hejtmánek jednoznačně: „Zodpovědně. Problém je, že děti každý rodič naučí, že se mají rozhlížet, než přejdou přes přechod, ale jak se chovat ve virtuálním světě, často vědí méně než ony.“ Podle Hejtmánka je pro spoustu lidí nepředstavitelné, jak těžko rozpoznatelné některé scamy dnes jsou. Podvodníci si ze střípků z našich sociálních sítí dokážou lehce poskládat, jakým způsobem k nám mají promlouvat a sestavit tak třeba email přesně nám na míru. Podle Marcela Gajdoše už dnes kreativita podvodníků téměř nezná meze. Popisuje, že mezi nejnebezpečnější podvody současnosti patří takzvané romance scamy. Jejich oběťmi jsou nejčastěji ženy, které uvěří tomu, že člověk, který s nimi chatuje nebo telefonuje, potřebuje pomoci, a někdy tak v návalu emocí podvodníkovi zašlou i miliony korun.

Jakým způsobem vzdělávat o kyberbezpečnosti jednotlivé věkové kategorie bylo velkým tématem druhé části diskuze. Panelisté se shodli, že AI je tématem, o kterém se musí nutně dozvídat všichni občané, od dětí v mateřské školce až po důchodce. Na nejstarší generaci Ivan Bartoš aktuálně cílí originálně: „Snažím se teď do digitálního vzdělávání zapojit šest tisíc knihoven, aby pomáhali těm, kteří nikomu, kromě svého knihovníka, nevěří.“ Podle docenta VŠE Pavla Hnáta je neustálé zabývání se etickými aspekty použití umělé inteligence ve školství sice důležité, ale trochu tato debata zastiňuje to nejdůležitější: tedy podporu mladých lidí, aby se naučili technologii co nejlépe využít. „Jako zradu vnímám, že většina našich studentů je napřed, protože je pro ně technologie úplně přirozená, zatímco učitelé se musí teprve naučit jí důvěřovat.“

To, v čem má česká společnost podle panelistů největší mezery je pochopení, že kyberbezpečnost už dávno není jen otázkou samotných technologií. Ochranné systémy jsou sice účinné, ale na čím dál sofistikovanější útoky samy nestačí. Nejlepší obranou je jejich spojení přímo s uživatelem. A právě proto je podle panelistů nutné se v oblasti AI stále vzdělávat. „Cybersecurity je problém, který řeší technologie a člověk zároveň. Člověk vždy musí přispět a být součástí rozhodnutí a sám o tom přemýšlet,“ uzavírá profesor Pěchouček.

 

Zdroj: Zlatá koruna

www.zlatakoruna.info

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinské jednotky podle Zelenského drží frontové linie v ruské Kurské oblasti

Ukrajinští vojáci pátým dnem drží frontové linie proti útočícím ruským silám v Kurské oblasti, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Moskva mezitím oznámila dobytí vesnice v Záporožské oblasti. Zprávy obou bojujících stran není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Íránský ministr zahraničí se v Ománu setkal s představitelem Húsíů

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí se dnes v ománském hlavním městě Maskatu setkal s hlavním vyjednavačem jemenských proíránských povstalců Húsíů Muhammadem Abdal Salámem. S...

Emirates kritizuje Boeing kvůli dalšímu zpoždění modelu 777X

Emirates, jeden z největších zákazníků Boeingu, ostře kritizuje zpoždění dodávek nového modelu 777X. Prezident aerolinek Tim Clark uvedl, že opakované problémy Boeingu přinášejí aerolinkám značné finanční ztráty a plánuje s firmou „smysluplnou diskuzi“ o dalším postupu. Emirates má objednáno 262 těchto strojů, což představuje téměř polovinu celkové objednávky.

Borrell: Izraelské útoky na mírovou misi OSN v Libanonu jsou nepřijatelné

Izraelské útoky na mírovou misi OSN v Libanonu (UNIFIL) jsou podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella absolutně nepřijatelné. Borrell to uvedl dnes v Lucemburku na okraj jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie. V misi má své vojáky několik zemí EU. Společné prohlášení sedmadvacítky ohledně útoků na UNIFIL bylo zveřejněno teprve v neděli večer, podle šéfa unijní diplomacie "trvalo příliš dlouho", než se představitelé zemí EU na textu shodli. Česko na dnešním jednání zastupuje mistr zahraničí Jan Lipavský.

Čína oznámila další ekonomické stimuly, nepodpořila je však čísly. Investoři tápou

Akcie čínských indexů dnes po sobotní tiskové konferenci, na níž ministr financí Lan Foan podle očekávání analytiků a investorů oznámil posílení ekonomických stimulů, opět vzrostly. Investoři ale pociťují nejistotu kvůli neuvedení konkrétních částek.

První část parlamentních voleb v Litvě vyhráli opoziční sociální demokraté

V nedělních parlamentních volbách v Litvě vyhráli opoziční sociální demokraté (SD) se ziskem 19,4 procenta hlasů. Šest politických stran si rozdělí 70 ze 141 mandátů. O zbylých 71 mandátech se hlasuje většinově, v prvním kole uspělo osm kandidátů, v 63 obvodech se bude 27. října konat druhé kolo. Šéfka SD Vilija Blinkevičiutéová už oznámila, že se pokusí sestavit vládu, informovala dnes litevská veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost LRT.
Reklama

DOPORUČUJEME

Huawei představuje inteligentní technologie na veletrhu InnoTrans 2024

Berlín (Německo) 14. října 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Ve dnech 24.- 27. září se v německém Berlíně konal 14. ročník veletrhu InnoTrans. Tématem této události...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinské jednotky podle Zelenského drží frontové linie v ruské Kurské oblasti

Ukrajinští vojáci pátým dnem drží frontové linie proti útočícím ruským silám v Kurské oblasti, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Moskva mezitím oznámila dobytí vesnice v Záporožské oblasti. Zprávy obou bojujících stran není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Íránský ministr zahraničí se v Ománu setkal s představitelem Húsíů

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí se dnes v ománském hlavním městě Maskatu setkal s hlavním vyjednavačem jemenských proíránských povstalců Húsíů Muhammadem Abdal Salámem. S...

Emirates kritizuje Boeing kvůli dalšímu zpoždění modelu 777X

Emirates, jeden z největších zákazníků Boeingu, ostře kritizuje zpoždění dodávek nového modelu 777X. Prezident aerolinek Tim Clark uvedl, že opakované problémy Boeingu přinášejí aerolinkám značné finanční ztráty a plánuje s firmou „smysluplnou diskuzi“ o dalším postupu. Emirates má objednáno 262 těchto strojů, což představuje téměř polovinu celkové objednávky.

Změna klimatu přepíše učebnice lékařských fakult v Evropě

Klimatické změny mění svět a lékaři v Evropě se na to musí připravit. Exotické nemoci se stanou běžnými a zhorší se průběh běžných chronických chorob. V rámci evropské iniciativy se tomu přizpůsobí i lékařské fakulty. Do svých osnov zahrnou změnu klimatu a její dopad na veřejné zdraví.

Borrell: Izraelské útoky na mírovou misi OSN v Libanonu jsou nepřijatelné

Izraelské útoky na mírovou misi OSN v Libanonu (UNIFIL) jsou podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella absolutně nepřijatelné. Borrell to uvedl dnes v Lucemburku na okraj jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie. V misi má své vojáky několik zemí EU. Společné prohlášení sedmadvacítky ohledně útoků na UNIFIL bylo zveřejněno teprve v neděli večer, podle šéfa unijní diplomacie "trvalo příliš dlouho", než se představitelé zemí EU na textu shodli. Česko na dnešním jednání zastupuje mistr zahraničí Jan Lipavský.

Čína oznámila další ekonomické stimuly, nepodpořila je však čísly. Investoři tápou

Akcie čínských indexů dnes po sobotní tiskové konferenci, na níž ministr financí Lan Foan podle očekávání analytiků a investorů oznámil posílení ekonomických stimulů, opět vzrostly. Investoři ale pociťují nejistotu kvůli neuvedení konkrétních částek.

První část parlamentních voleb v Litvě vyhráli opoziční sociální demokraté

V nedělních parlamentních volbách v Litvě vyhráli opoziční sociální demokraté (SD) se ziskem 19,4 procenta hlasů. Šest politických stran si rozdělí 70 ze 141 mandátů. O zbylých 71 mandátech se hlasuje většinově, v prvním kole uspělo osm kandidátů, v 63 obvodech se bude 27. října konat druhé kolo. Šéfka SD Vilija Blinkevičiutéová už oznámila, že se pokusí sestavit vládu, informovala dnes litevská veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost LRT.

Čína zahájila další vojenské manévry kolem Tchaj-wanu, vede je ze všech směrů

Čína zahájila další vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu a označila je za varování před "separatistickými činy" tohoto ostrova. Podle Reuters čínská armáda oznámila, že její lodě a letadla se k Tchaj-wanu přiblíží ze severu, jihu, východu i z Tchajwanského průlivu. Tchajwanská vláda krok označila za další provokaci ohrožující stabilitu v regionu, ministerstvo obrany nicméně uvedlo, že nebude eskalovat konflikt, ale zvýšilo pohotovost. Tchajwanský prezident Laj Čching-te na dnešek svolal bezpečnostní schůzku na vysoké úrovni. Spojené státy vyjádřily znepokojení a vyzvaly Čínu ke zdrženlivosti.

Dronový útok na severu Izraele zabil čtyři vojáky a desítky jich zranil

Čtyři izraelští vojáci byli zabiti a přes 60 jich utrpělo zranění po dronovém útoku na vojenskou základnu na severu Izraele. Přihlásilo se k němu libanonské šíitské hnutí Hizballáh s tím, že šlo o reakci na čtvrteční izraelské údery na jihu Libanonu a v Bejrútu.
Reklama
Reklama