Více
  11.6 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Během prací na železnici objevili přes tisíc let starou mayskou kánoi

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Během stavebních prací na železnici známé jako Maya Train se podařilo objevit téměř neporušenou dřevěnou mayskou kánoi. Tento vzácný nález se pravděpodobně datuje do doby před více než tisíci lety. Informuje o tom BBC a The Guardian.

  Kánoe nalezená v jižním Mexiku je dlouhá přes 1,6 metru a široká 80 cm. Ponořená byla ve sladkovodním jezírku poblíž známého mayského města Chichen Itzá. Těmto závrtům naplněným podzemní vodou se říká cenote.

  Mexický národní archeologický ústav (INAH) uvedl, že kánoe mohla být použita k získávání vody z cenote či mohla mít něco společného s rituály. Kromě kánoe totiž archeologové nalezli také rituální nůž. Mimo to ještě keramiku a malby rukou na skalní stěně, uvedl INAH v prohlášení.

  S určením stáří a přesného typu dřevěné kánoe, kterou používali Mayové, pomáhají vědci z francouzské Sorbonne University. Pro výrobu replik a usnadnění budoucí práce vědci také vytvoří 3D model, uvádí BBC.

  Loď byla předběžně zasazena do období 830 až 950 našeho letopočtu, tedy na konec zlatého věku této civilizace. V 16. století pak Aztéckou říši dobyli Španělé.

  Mayská civilizace v minulosti obývala území jižního Mexika a severu Střední Ameriky – Guatemaly, Belize a Hondurasu. V období, do kterého se předběžně nález datuje, začala mayská civilizace města ve Střední Americe opouštět. Dle odhadů za tím mohli stát války, sucho i přelidnění.

  Miliardový projekt: Železniční trať

  Maya Train je projektem vlády prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora. Železniční síť by měla vést přes pět jihomexických států a je dle něj přívětivá pro turisty.

  Dle kritiků tento multimiliardový projekt riskuje poškození místních ekosystémů a neobjevených míst historického významu.

  Oproti tomu příznivci tohoto projektu tvrdí, že pomůže zmírnit chudobu v regionu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS