Více
  9.9 C
  Czech
  Úterý, 4 října, 2022

  Bangladéš: Smrtící požár v kontejnerovém překladišti hasiči dostali pod kontrolu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Hasičům v Bangladéši se podařilo dostat požár v kontejnerovém překladišti pod kontrolu v úterý, tři dny poté, co si neštěstí vyžádalo nejméně 43 obětí. Podle představitele hasičů panuje podezření, že na místě nebyly dodržovány bezpečnostní předpisy. Napsaly o tom agentura Reuters a server Al-Džazíra.

  Záběry z dronu zachycují kouř a řady ohořelých kontejnerů. Požár vypukl v sobotu večer místního času v Sitakundě, 40 kilometrů od přístavního města Čitágáon na jihovýchodě země, a způsobil několik výbuchů.

  Úřady nezjistily příčinu katastrofy, mají však podezření, že zdrojem byla nádoba s peroxidem vodíku.

  „Požár nebyl zcela uhašen, ale nehrozí žádné riziko dalšího výbuchu, protože náš tým vytřídil nádoby s chemikáliemi… jeden po druhém,“ řekl agentuře Reuters představitel hasičů Monir Hossain.

  Podle jeho slov nebyla dodržela ani základní protipožární opatření, přičemž na místě byla jen hrstka hasicích přístrojů v depu s desítkami kontejnerů plných všeho od oblečení po chemikálie.

  „Nenarazili jsme na žádná základní protipožární opatření… Byly tam prostě nějaké hasicí přístroje. Nic jiného. Nedodrželi ani pokyny pro skladování nebezpečných chemikálií,“ podotkl Hossain.

  Ředitel zařízení BM Container Depot dle Al-Džazíry a dalších serverů na telefonáty s žádostí o vyjádření nereagoval.

  Společnost Maersk, která se zabývá logistikou, uvedla, že bude plně spolupracovat s úřady v případě, že bude při vyšetřování zapotřebí. „Jsme v kontaktu s našimi zákazníky, abychom je informovali o stavu jejich nákladu, jakmile obdržíme potvrzené informace,“ konstatoval největší provozovatel kontejnerových lodí na světě.

  Ministr vnitra Asaduzzaman Khan informoval, že bylo zahájeno vyšetřování a odpovědné osoby budou čelit následkům.

  Mezi více než čtyřmi desítkami mrtvých jsou i hasiči

  V pondělí úředníci dle BBC snížili původně ohlášený počet obětí ze 49 na 41 s tím, že některá těla byla spočítána dvakrát. Počet mrtvých později vzrostl na 43, včetně nejméně devíti hasičů, po nalezení ostatků dvou lidí, řekl agentuře Reuters představitel hasičů Purno Chandro Mursody. „Domníváme se, že jeden z nich byl hasič a druhý hlídač,“ upozornil.

  „Z některých kontejnerů se stále kouří. Úplné uhašení ohně může trvat dny. Musíme kontejnery odstraňovat s maximální opatrností,“ poznamenal.

  Čitágáonský hlavní lékař Mohammed Elias Hossain uvedl, že někteří z přibližně 200 raněných jsou v kritickém stavu. Mezi zraněnými bylo podle policie 50 členů jednotek záchranného systému.

  K poslednímu rozsáhlému požáru v Bangladéši došlo loni v červenci, kdy zahynulo 54 lidí v továrně v hlavním městě Dháce.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS