menu

15.8 C
Czech
Neděle 16. června 2024

Diagnostikovali mi rakovinu kůže, prozradil Kevin z Jonas Brothers. Už je po operaci

Americký hudebník Kevin Jonas se v současné době zotavuje po operačním zákroku. Lékaři mu z čela odstranili bazaliom, který je nejčastějším typem rakoviny kůže. Hvězda skupiny Jonas Brothers zdokumentovala svou cestu do nemocnice a zpět v novém videu na Instagramu. Umělec fanoušky zároveň nabádá, aby si svá znaménka nechali zkontrolovat.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.

AP: Rusko se zmocňuje ukrajinských dětí s cílem vychovávat je jako Rusy

Sledujte nás na sítích

Olga Lopatkinová nervózně přecházela po sklepě jako uvězněné zvíře. O svých šesti adoptovaných dětech, už déle než týden uvázlých v ukrajinském Mariupolu, neměla žádné zprávy a nevěděla, co si počít. Její rodina se setkala s jedním z nejpalčivějších problémů vyvolaných válkou na Ukrajině: snahou Ruska zmocnit se ukrajinských sirotků s cílem vychovávat je jako Rusy, napsala agentura AP.

Reklama

Novináři agentury AP zjistili, že tato ruská strategie je v plném proudu. Tisíce dětí byly odvezeny ze sklepů ve městech, jako je Mariupol, a ze sirotčinců nacházejících se na územích ovládaných proruskými separatisty. Jde o děti, jejichž rodiče zemřeli při ruském ostřelování, další pocházejí z různých institucí nebo pěstounských rodin. Rusko tvrdí, že mnoho z těchto dětí nemá rodiče nebo opatrovníky, nebo že se s nimi úřady nedokáží spojit. Podle zjištění agentury však úředníci deportují ukrajinské děti do Ruska nebo na separatisty ovládaná území bez jejich souhlasu. Lžou jim, že je jejich rodiče nechtějí, začleňují je do ruských rodin a udělují jim občanství Ruské federace.

AP uvádí, že její rozsáhlá investigace sleduje i ty ukrajinské děti, které už v Rusku žijí a vyrůstají. Zakládá se na desítkách rozhovorů s rodiči, dětmi a úředníky na Ukrajině a v Rusku, na e-mailové i papírové korespondenci, na ruských dokumentech i zprávách v ruských oficiálních médiích.

Vychovávat děti zavlečené z válkou zasažené země v jiné zemi nebo kultuře může být jedním z kritérií genocidy, pokusu vymazat identitu celého národa. Takovou politiku někteří úzce spojují s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Nejde o nic, co by se odehrávalo bez rozmýšlení na bojišti,“ řekl Stephen Rapp, bývalý zmocněnec Spojených států pro válečné zločiny, který radí Ukrajincům s vyšetřováním zločinů páchaných Ruskem.

Reklama

Rusko zakazuje adopci dětí ze zahraničí, letos v květnu ale Putin podepsal dekret o urychleném udělování ruského občanství ukrajinským dětem bez rodičovské péče. Rusko připravilo registr ruských rodin, které by byly pro ukrajinské děti vhodné, a nabízí jim nemalou finanční podporu. Ruská státní televize vysílá, jak úředníci slavnostně předávají ukrajinským dětem ruské doklady. Kolika dětí se to týká, není jasné. Podle ukrajinských úřadů bylo do Ruska deportováno skoro 8000 dětí.

Rusko celkové počty nezveřejnilo. V březnu ruská dětská ombudsmanka Maria Lvová-Bělová uvedla, že v Rusku je tisíc dětí z Ukrajiny. Od té doby jich tam mnoho přibylo, jen začátkem října to zřejmě bylo dalších 230. Sama Lvová-Belová, která je na sankčním seznamu Spojených států, EU, Kanady a Austrálie, se ujala teenagera z Mariupolu. Rusko podle její kanceláře „pomáhá dětem udržet si právo na život v míru a na štěstí“.

Jedna profesionální pěstounka z Moskvy uvedla, že jí zavolal místní sociální úřad, aby se ujala ukrajinských dětí. V péči má už šest ruských dětí, k nim přibrala tři děti z Mariupolu. Soud jí svěřil děti do péče a nyní jsou z nich občané Ruska. Měly na výběr mezi adopcí ruskou rodinou nebo ruským sirotčincem. Patnáctiletá dívka říká, že se těší na nový život v Rusku. Částečně kvůli tomu, že její škola v Mariupolu byla terčem bombardování a jedna její spolužačka zemřela, částečně kvůli tomu, že všichni někam odjeli.

Osvojené děti Olgy Lopatkinové se celé dny krčily ve sklepě v letovisku, kde byly na prázdninách. Sedmnáctiletý Tymofij hlídal mladší sourozence, z nichž tři mají chronická onemocnění nebo postižení. S Lopatkinovou ztratily kontakt, když ve městě vypadly dodávky elektrického proudu. Ze sklepa se je podařilo vyvést jistému mariupolskému lékaři, ale proruské jednotky na kontrolním stanovišti jim neumožnily odejít. Skončily pak v nemocnici v separatistické Doněcké lidové republice (DNR). Když se Tymofijovi konečně podařilo s matkou navázat kontakt, byla už v zahraničí. Zuřil.

Chvíli trvalo, než se Lopatkinové podařilo vysvětlit mu, co se stalo. Pro tuto učitelku hudební a výtvarné výchovy, která v dospívání přišla o matku a během bojů v roce 2014 i o domov, byla situace s dětmi, to nejhorší, co zažila. Když začala ruská invaze na Ukrajinu, vydat se z Vuhledaru do 100 kilometrů vzdáleného Mariupolu bylo smrtelně nebezpečné. Její 18letá biologická dcera Rada uvázla se strýcem u Charkova, který se tou dobou také nacházel blízko fronty. Když se bombardování přiblížilo, rozhodla se Lopatkinová odejít do zahraničí. S dcerou se dostala do Francie. Kvůli svým adoptovaným dětem naléhala na ukrajinské i ruské úřady, obrátila se na aktivisty. Úředníci v DNR jí řekli, že jí děti vydají, pokud si pro ně přijede přes Rusko. Měla obavy, že jde o léčku a odmítla. Pak ale přišel průlom. Úřady v separatistické republice dovolily jedné dobrovolnici, aby děti Lopatkinové vyzvedla. Když se konečně dostaly do Francie, Tymofijovi se ulevilo. „Mámo, to už stačí, teď se ujmi velení ty, já jsem zase dítě,“ řekl Lopatkinové.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Podle úřadů ruské Belgorodské oblasti šest mrtvých při ukrajinských útocích

Ukrajinské útoky na ruskou Belgorodskou oblast si v pátek vyžádaly šest životů. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na gubernátora oblasti Vjačeslav Gladkova, který původně informoval o pěti zraněných.

ANALÝZA: Rusové u Charkova dosáhli maximálně tak strategického selhání

Rusko minulý měsíc na Ukrajině otevřelo novou frontu v Charkovské oblasti a obránce čekala velká výzva. I když útok ruských jednotek stále probíhá, experti již nyní mluví o strategickém selhání a nevyužité příležitosti. Cíle ofenzivních operací přitom ruský prezident Vladimir Putin nedosáhl. Právě naopak.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rukojmí v ruské věznici byli osvobozeni, útočníci jsou po smrti, uvádí agentury

Skupina šesti mužů se dnes ve vazební věznici v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska zmocnila dvou dozorců a několik hodin je držela jako rukojmí. Oba nakonec nezraněné osvobodily speciální jednotky. Při zásahu zabily všechny útočníky, uvedla agentura TASS, podle níž mezi nimi byli i stoupenci teroristické organizace Islámský stát (IS).

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy varuje před chaosem v souvislosti s Macronovými předčasným volbami

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy kritizoval rozhodnutí prezidenta Emmanuela Macrona rozpustit Národní shromáždění a označil ho za riskantní krok, který může potenciálně vést k chaosu. Varoval, že tento krok může spíše prohloubit hněv veřejnosti, než ho řešit, a odkázal na nedávný úspěch krajně pravicového Národního shromáždění.

Izrael v části jižní Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace

Izraelská armáda v části jižního Pásma Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace, aby usnadnila dodávky humanitární pomoci. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na izraelské síly. "Taktické přestávky", jak pauzy izraelská armáda nazývá, budou platit do odvolání. Podle izraelských úřadů armáda začala pauzy dodržovat od soboty.

Královské děti zveřejnily první příspěvek na sociálních sítích k oslavě Dne otců s princem Williamem

Mladí členové královské rodiny - princ George, princezna Charlotte a princ Louis - vzdali poctu svému otci, princi Williamovi, a zveřejnili svůj vůbec první příspěvek na sociálních sítích. Příspěvek, který Kensingtonský palác zveřejnil k dnešnímu Dni otců, obsahoval milou rodinnou fotografii, kterou princezna z Walesu pořídila minulý měsíc během rodinného výletu do Norfolku.

Scholz: Všichni vědí, že Putin své návrhy na mír na Ukrajině nemyslí vážně

Všichni vědí, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí vážně své návrhy na to, jak dosáhnout míru na Ukrajině, řekl německý kancléř Olaf Scholz v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD. Země skupiny G7 o nich proto na své aktuální schůzce nejednaly.

Gordon Ramsay přežil vážnou nehodu na kole: „Mám štěstí, že jsem naživu“

Slavný šéfkuchař Gordon Ramsay prozradil, že se stal účastníkem vážné nehody na kole, a prohlásil, že má "štěstí, že je naživu". Sedmapadesátiletý šéfkuchař, který je otcem šesti dětí, se o otřesný zážitek podělil se svými sledujícími na TikToku v rámci Dne otců.
Reklama

DOPORUČUJEME

Podle úřadů ruské Belgorodské oblasti šest mrtvých při ukrajinských útocích

Ukrajinské útoky na ruskou Belgorodskou oblast si v pátek vyžádaly šest životů. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na gubernátora oblasti Vjačeslav Gladkova, který původně informoval o pěti zraněných.

ANALÝZA: Rusové u Charkova dosáhli maximálně tak strategického selhání

Rusko minulý měsíc na Ukrajině otevřelo novou frontu v Charkovské oblasti a obránce čekala velká výzva. I když útok ruských jednotek stále probíhá, experti již nyní mluví o strategickém selhání a nevyužité příležitosti. Cíle ofenzivních operací přitom ruský prezident Vladimir Putin nedosáhl. Právě naopak.

Vladimir Putin stanovil podmínky pro zastavení palby a mírové rozhovory s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na ministerstvu zahraničních věcí zdůraznil, že je otevřen mírovým rozhovorům s Ukrajinou, přičemž hlavní podmínkou je stažení ukrajinských vojsk z oblastí okupovaných Ruskem. Podle Putina musí Ukrajina stáhnout své jednotky z Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti v rámci jejich správních hranic. Kromě toho musí Ukrajina prohlásit, že odmítá vstoupit do NATO. Putin uvedl, že pokud budou tyto podmínky splněny, Rusko okamžitě zastaví palbu.

Rusko i Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů vyslaných druhou stranou

Rusko i Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů vyslaných na své území nepřítelem. Moskva podle ruské agentury TASS informuje o sestřelení 87 ukrajinských útočných bezpilotních letounů. Kyjev uvedl, že se jeho vojákům povedlo zlikvidovat 24 ruských dronů a střel z celkových 31, které invazní vojska na zemi vyslaly.

Zelenskyj a Biden podepsali desetiletou bezpečnostní dohodu mezi Ukrajinou a USA

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho americký protějšek Joe Biden podepsali desetiletou americko-ukrajinskou dohodu zaměřenou na posílení bezpečnosti Ukrajiny. Stalo se tak během třídenního summitu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, který se koná na jihu Itálie.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rukojmí v ruské věznici byli osvobozeni, útočníci jsou po smrti, uvádí agentury

Skupina šesti mužů se dnes ve vazební věznici v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska zmocnila dvou dozorců a několik hodin je držela jako rukojmí. Oba nakonec nezraněné osvobodily speciální jednotky. Při zásahu zabily všechny útočníky, uvedla agentura TASS, podle níž mezi nimi byli i stoupenci teroristické organizace Islámský stát (IS).

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy varuje před chaosem v souvislosti s Macronovými předčasným volbami

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy kritizoval rozhodnutí prezidenta Emmanuela Macrona rozpustit Národní shromáždění a označil ho za riskantní krok, který může potenciálně vést k chaosu. Varoval, že tento krok může spíše prohloubit hněv veřejnosti, než ho řešit, a odkázal na nedávný úspěch krajně pravicového Národního shromáždění.

Izrael v části jižní Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace

Izraelská armáda v části jižního Pásma Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace, aby usnadnila dodávky humanitární pomoci. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na izraelské síly. "Taktické přestávky", jak pauzy izraelská armáda nazývá, budou platit do odvolání. Podle izraelských úřadů armáda začala pauzy dodržovat od soboty.

Královské děti zveřejnily první příspěvek na sociálních sítích k oslavě Dne otců s princem Williamem

Mladí členové královské rodiny - princ George, princezna Charlotte a princ Louis - vzdali poctu svému otci, princi Williamovi, a zveřejnili svůj vůbec první příspěvek na sociálních sítích. Příspěvek, který Kensingtonský palác zveřejnil k dnešnímu Dni otců, obsahoval milou rodinnou fotografii, kterou princezna z Walesu pořídila minulý měsíc během rodinného výletu do Norfolku.

Scholz: Všichni vědí, že Putin své návrhy na mír na Ukrajině nemyslí vážně

Všichni vědí, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí vážně své návrhy na to, jak dosáhnout míru na Ukrajině, řekl německý kancléř Olaf Scholz v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD. Země skupiny G7 o nich proto na své aktuální schůzce nejednaly.

Gordon Ramsay přežil vážnou nehodu na kole: „Mám štěstí, že jsem naživu“

Slavný šéfkuchař Gordon Ramsay prozradil, že se stal účastníkem vážné nehody na kole, a prohlásil, že má "štěstí, že je naživu". Sedmapadesátiletý šéfkuchař, který je otcem šesti dětí, se o otřesný zážitek podělil se svými sledujícími na TikToku v rámci Dne otců.

Střelec zahájil palbu v michiganském vodním parku a zranil devět lidí

Nejméně devět lidí, včetně osmiletého dítěte, bylo zraněno při střelbě v parku v Michiganu. Incident se stal na dětském vodním hřišti ve Spencer Parku v Rochester Hills, podle místních orgánů činných v trestním řízení.

Švýcarští fotbalisté vstoupili do ME v Německu výhrou 3:1 nad Maďary

Švýcarská fotbalová reprezentace zahájila své účinkování na mistrovství Evropy v Německu vítězstvím 3:1 nad Maďarskem. První dva góly utkání vstřelili v prvním poločase Kwadwo Duah a Michel Aebischer. Ve druhém poločase snížil Barnabas Varga, ale v nastavení stanovil konečný výsledek střídající Breel Embolo.

Podle úřadů ruské Belgorodské oblasti šest mrtvých při ukrajinských útocích

Ukrajinské útoky na ruskou Belgorodskou oblast si v pátek vyžádaly šest životů. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na gubernátora oblasti Vjačeslav Gladkova, který původně informoval o pěti zraněných.
Reklama
Reklama